Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

КНСБ: Доходите ще са по-високи, ако произведеното се разпределя по-справедливо

Снимка: БГНЕС

"Доходите в България могат да бъдат по-високи, ако това, което се произвежда, се разпределя по-справедливо". Това заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров на честването на 30-годишния юбилей на профсъюзната организация, което събра стотици гости в Националния дворец на културата. 

"Ние успяхме за 10 години, последните 10 години особено, и в последните 3-4 от тях най-отчетливо, да удвоим работните заплати, но въпреки всичко темпът на конвергенция, темпът на догонване е изключително бавен и ни оставя пак последни по доходи", коментира Димитров.

Димитров посочи, че където има синдикати и Колективни трудови договори, доходите са дори с 14 на сто по-високи и отново повтори, че покритието с Колективен трудов договор трябва да е поне 60 на сто, а не сегашните 30 на сто.

Според него е възможен ръст на БВП от над пет на сто през следващите години и ежегоден ръст на доходите с поне 12 на сто, като целта е през 2022 година минималната заплата, да стане 800 лева, а средната - 1800 лева. 1000 евро заплата е факторът, който ще върне много българи в родината, смята Пламен Димитров.

По темата за влизането на страна в ERM2, известен още като „чакалнята на еврозоната“, Димитров напомни единната позиция с работодателите за влизане в чакалнята при запазване на съотношението на фиксирания курс на лева към еврото.

Лидерът на КНСБ заяви, че е скептичен за правния ефект от проверката на приватизационните сделки, възложена от главния прокурор: 

"Много срокове са минали, давностни срокове. Сега се говори за промяна на законите ретроактивно, така, че ако е имало престъпление, е трябвало да има наказание в съответния момент. Много е сложно, според мен 30 години по-късно, 20 и няколко години по-късно, да се намери правно наказателно решение, което да е издържано. Затова казвам, че по-скоро е моралното, но и това да направи, аз съм "за".





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Училищата и детските градини в софийските квартали без парно търсят решение на проблема

Всички училища и детски градини в 9-те района на аварията ще бъдат засегнати от спирането на топлоподаването утре.  Авария оставя 9 квартала в София без парно и топла вода Директорите на детските градини в София, където няма да има парно до понеделник, са информирали родителите за това. Те са подсигурили радиатори за отопление на сградите, на..

публикувано на 12.02.25 в 17:36
Румен Радев

Румен Радев: От техническа гледна точка пред "Топлофикация – София" има светло бъдеще

От техническа гледна точка пред "Топлофикация – София" има светло бъдеще. Това заяви пред БНР Румен Радев, бивш министър на енергетиката.  "Топлофикация – София" е бездънна яма. Ако дружеството продължава да функционира така, както го прави към момента,   няма да се случат разумните неща. Идеята за влизането в него от страна на..

публикувано на 12.02.25 в 17:35
Снимката е илюстративна, архив.

В Кюстендил задържаха баща, отвлякъл от майката бебето си

В Кюстендил е задържан 22-годишен мъж след сигнал, че е отвлякъл бебе, на което е баща. Детето е върнато на майката в добро състояние.  През нощта в Районното управлениe в Кюстендил е постъпил сигнал за отвлечено бебе. Последвали са незабавни действия и детето е било открито в дома на бащата в кв. "Изток". Веднага е  върнато е на майката...

публикувано на 12.02.25 в 17:29
Огнян Минчев

Проф. Огнян Минчев: И 4-те партии очакват парче от властта, а съществена ѝ част е концентрирана в регулаторите

Българската политическа криза продължава 5 години и не е приключила. Наличието на редовно правителство е един добър знак, но това едва ли е белег за окончателно приключване на всички тези кризисни процеси, които разтърсиха България в последните 5 години , предупреди политологът проф. Огнян Минчев в интервю пред БНР. В предаването "Нещо..

публикувано на 12.02.25 в 17:05
Отляво надясно - кметът на Тутракан д-р Димитър Стефанов, посланикът на България в Румъния Радко Влайков и кметът на Олтеница Михайца Бещя

Кметовете на Тутракан и Олтеница се ангажираха да работят за ферибот между двата града

Кметовете на Тутракан Димитър Стефанов и на румънския град Олтеница Михаица Бещя подписаха днес документи, с които двете общини поемат ангажименти да работят съвместно за пускането на фериботна линия през Дунав. Очаква се първите курсове да тръгнат през месец май.  Фериботна линия между Тутракан и Олтеница ще бъде пусната още през май тази..

публикувано на 12.02.25 в 16:43

"Морето, празници, танци" - самостоятелна изложба живопис от Стефка Аройо

"Когато се случи човек да има минути безсънни, това може да се каже и "безсънни нощи", защото в малкото се съдържа и голямото .  И тича животът, спомен от вчера, отпреди година... Малко тъга, малко сълзи и по-близки хора до мен, скъпоценни.  Но винаги си давам сметка и се радвам, че оценявам, че съм жива и че съм същество в тоя свят...

публикувано на 12.02.25 в 16:35

Общините очакват 600 млн. лв. за проекти, в сметката на МРРБ има 200 млн. лв.

Държавата не е разплатила близо половината от договорените и изпълнени проекти на общините по Инвестиционната програма за миналата година. Опасенията на местните власти са, че тези 500 млн. лв. ще бъдат за сметка на очакваните за тази година над 1 милиард лева.   Зад тези цифри стоят замразени проекти, разкопани улици, недовършена ВиК..

публикувано на 12.02.25 в 16:29