Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Православните летни лагери са традиция за Кремиковския манастир

Въвеждането на религията като задължителен предмет в училище е процес, който вече три десетилетия след началото на прехода продължава да бъде отлаган. На този фон Българската православна църква създава свои инициативи, с които приобщава младите хора към православните ценности и начин на живот. Такива са зимните и летни православни лагери за деца, които съдействат за цялостното личностно израстване на младежите. Лагерните форми на обучение стават все по-разпространени и се организират из цялата страна. 

След повече от 7 години непрекъсната работа с млади хора, православните летни лагери се превръщат в традиция за Кремиковския манастир. Повече от 600 деца на различна възраст са прекарали част от лятната си ваканция в Светата обител миналата година. Престоят им е едноседмичен, а целта на заниманията е младежите да се докоснат до християнските ценности и добродетели, разказа пред БНР протойерей Серафим Янев, игумен на Кремиковския манастир „Свети Георги Победоносец“.

Педагозите успяват да привлекат вниманието на децата посредством беседи, църковно пеене, иконопис и други творчески дейности. На този фон младежите създават и трайни приятелства, а това ги кара да се връщат в църквата и да не забравят наученото.

Летните лагери се посещават и от деца, лишени от родителски грижи. От две години се провежда и лагерна смяна за млади хора със специални образователни потребности, допълни отец Серафим.

Престоят в манастира не само учи децата на основните християнски добродетели, но и ги възпитава, разказва Вера Еринина възпитател и преподавател по вероучение в Хаджидимовския манастир „Свети Георги Победоносец“.

Детските лагери в Неврокопската епархия се провеждат от 27 години, разказва преподавателят Светослав Костарев.

Всъщност първите детски православни лагери са били организирани още през Възраждането, разказва богословът доц. Костадин Нушев. Тази социално-просветна дейност на църквата става особено активна в периода след първата световна война.

По времето на комунизма тази дейност е определена като религиозна пропаганда и десетилетия наред нашата църква е била лишена от възможността да извършва духовно просветна и възпитателна работа с деца.

Днес православните лагери компенсират отсъствието на религиозното образование в българското училище, допълва доц. Нушев.

За необходимостта от духовна ограмотяване при децата, говори пред БНР и Белоградчишкият епископ Поликарп.

Подробности можете да чуете от репортажа на Еленица Маринова в предаването "12+3".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21
Пекинският университет за чужди езици

Люлката на българистиката в Китай е Пекинският университет за чужди езици

Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура .  В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..

публикувано на 11.07.25 в 11:50

Започва Националният туристически фестивал

Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България .  Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..

публикувано на 11.07.25 в 11:29
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно

"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..

публикувано на 11.07.25 в 10:01
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32