Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Православните летни лагери са традиция за Кремиковския манастир

Въвеждането на религията като задължителен предмет в училище е процес, който вече три десетилетия след началото на прехода продължава да бъде отлаган. На този фон Българската православна църква създава свои инициативи, с които приобщава младите хора към православните ценности и начин на живот. Такива са зимните и летни православни лагери за деца, които съдействат за цялостното личностно израстване на младежите. Лагерните форми на обучение стават все по-разпространени и се организират из цялата страна. 

След повече от 7 години непрекъсната работа с млади хора, православните летни лагери се превръщат в традиция за Кремиковския манастир. Повече от 600 деца на различна възраст са прекарали част от лятната си ваканция в Светата обител миналата година. Престоят им е едноседмичен, а целта на заниманията е младежите да се докоснат до християнските ценности и добродетели, разказа пред БНР протойерей Серафим Янев, игумен на Кремиковския манастир „Свети Георги Победоносец“.

Педагозите успяват да привлекат вниманието на децата посредством беседи, църковно пеене, иконопис и други творчески дейности. На този фон младежите създават и трайни приятелства, а това ги кара да се връщат в църквата и да не забравят наученото.

Летните лагери се посещават и от деца, лишени от родителски грижи. От две години се провежда и лагерна смяна за млади хора със специални образователни потребности, допълни отец Серафим.

Престоят в манастира не само учи децата на основните християнски добродетели, но и ги възпитава, разказва Вера Еринина възпитател и преподавател по вероучение в Хаджидимовския манастир „Свети Георги Победоносец“.

Детските лагери в Неврокопската епархия се провеждат от 27 години, разказва преподавателят Светослав Костарев.

Всъщност първите детски православни лагери са били организирани още през Възраждането, разказва богословът доц. Костадин Нушев. Тази социално-просветна дейност на църквата става особено активна в периода след първата световна война.

По времето на комунизма тази дейност е определена като религиозна пропаганда и десетилетия наред нашата църква е била лишена от възможността да извършва духовно просветна и възпитателна работа с деца.

Днес православните лагери компенсират отсъствието на религиозното образование в българското училище, допълва доц. Нушев.

За необходимостта от духовна ограмотяване при децата, говори пред БНР и Белоградчишкият епископ Поликарп.

Подробности можете да чуете от репортажа на Еленица Маринова в предаването "12+3".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03

Богоявление е!

Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...

публикувано на 06.01.25 в 07:06