Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Веселин Василев: Космосът е една нерегулирана територия от гледна точка на правото

Илюстрация на китайската космическа сонда „Чанъе-4“, кацнала на Луната.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Преди няколко дни бе съобщено, че НАТО е обвинила Русия в шпионаж на сателитите ѝ в космоса. В края на миналата година САЩ обявиха създаването на Космически сили, новосъздадения шести клон на въоръжените сили, първото ново звено на американската армия от 1947 година. Целта е да защитават американските сателити и да предотвратяват ракетни атаки от ниска орбита. Създаването на космическите сили се разглежда като признание за необходимостта от по-ефективна организация за защита на американските интереси в космоса.

"Аз искам преди всичко да кажа, че няма нищо ново, което да се случва принципно в Космоса, защото със самото създаване на космическите технологии преди повече от 60 години, основният двигател е било именно развитие на способности за разузнаване, за военно превъзходство и контрол. Всички спътникови и космически технологии имат първоначално такава цел, но това не трябва да ни учудва, защото трябва да разберем, че Космосът е една следваща територия за човечеството, която трябва да бъде усвоена, в която се пренасят всички дейности, които ние извършваме на земята като общество - в сферата на сигурността, отбраната, личния живот", каза в предаването "Хоризонт до обед" д-р Веселин Василев от Аерокосмическия клъстер.

Новите технологии позволяват да се изпълняват нови функции.

"Проблемът е, че Космосът е една нерегулирана територия от гледна точка на правото. Това е територия на всички страни, разбира се има регулации на ООН за мирно използване на космическото пространство, но наистина тенденцията е, че там ще се проявява все повече съперничество между държавите в областта на отбраната, в областта на сигурността, а дори и търговско", допълни Василев .

Според д-р Веселин Василев търговското съперничество ще бъде много по-силно, отколкото това в отбраната.

"Ще има интереси за добив на полезни изкопаеми от луната, от астероидите, това се говори на съвсем практическо ниво, т.е., ще бъдат замесени много големи и финансови, и икономически интереси в допълнение на военните", изтъкна експертът.

Агресия в Космоса е когато спътник, изпратен от една държава, разруши спътник на друга страна. Европейският съюз отделя голямо внимание на тези въпроси със създаване на инициативата за космическо наблюдение и проследяване, която създава сензори и инфраструктура за ранно предупреждение от възможни сблъсъци на спътници, проследяване на всякакви космически тела, военни или граждански или дори небесни тела, които се приближават опасно до космическа инфраструктура.

"И съответно тази информация в реално време бива анализирана и бива анализирана от гледна точка на нейното значение за сигурността и отбраната. И вече решенията се вземат от политиците по-нататък", подчерта Веселин Василев.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51