“Ние имаме традиция и винаги преди 1-ви март подготвяме мартеници с участието на пациенти, които са на лечение. Разбира се, с помощта на нашия персонал. И взаимно тези мартеници ние си ги подаряваме“, разказа пред БНР проф. Вихра Миланова и допълни:
“Тази година съвместно с организацията “Шалом“ решихме да дадем по-голяма гласност, те ни подкрепиха и мисля че самото мото показва, че мартениците са за здраве изобщо, включително и за психично здраве. И тези средства, които се надяваме да съберем, ще бъдат вложени в създаването на една специална зала, която ще служи за обучение на хора с психични заболявания. Как тези хора да разпознават болестта си, как да поддържат терапията, как да установяват първите симптоми и не на последно място - даже как да поддържат и телесното си здраве“.
Как реагират пациентите
“Приятно им е, това е в една подходяща, уютна среда, в която не само се изработват мартениците, те общуват по между си. Пък и създават нещо, което е красиво“.
Колко са хората с психични проблеми
“Реална статистика няма. Но, ако се възползваме от това, което е известно от многобройни епидемиологични изследвания по света, можем да кажем, че около 20% от населението има психиатрични заболявания. Като тежките психични заболявания са относително по-малък процент. А тези, които са честите, всъщност са тревожните разстройства най-вече и някои видове депресия. Може би по-малко от 30% от болните с психични разстройства, и то става дума за такива, които са по-чести, търсят специализирана помощ. Останалите или не търсят, или пък търсят при други специалисти. Често се обръщат към гастроентеролог, кардиолог, ако искате - даже невролози и много по-малко към психиатри“, каза още проф. Миланова.
Какво включва специализираната помощ
“Хората с подобни тежки разстройства имат нужда от комплексна грижа, не само медикаментозно, но и чисто медицинска. Те имат нужда и от психологична помощ, и от социална. За съжаление обаче не се получава, особено при хората с тежка психична болест, които получават медицинската помощ. След като се лекуват в болница и излязат, голяма част от тези хора имат нужда предимно от социална или психологична помощ, но те не я получават“, посочи още тя.
Председателят на организация “Шалом“ д-р Александър Оскар разказа пред БНР как идва идеята да се включи в инициативата:
“За съжаление хората с психични проблеми са отритнати от обществото, което още повече задълбочава техния проблем. Нашата организация винаги се е борила с дискриминацията на хората, независимо по какъв белег. Както с антисемитизма, с езика на омразата, така и с дискриминирането на хората с психически и физически увреждания“, посочи той.
“Ние като еврейска общност считаме, че е наш дълг да сме отговорни и да се борим както с антисемитизма, така и да помагаме на хората, които са дискриминирани под една или друга форма в обществото“, каза още д-р Оскар.
Според него “тази стигматизация в обществото е натрупана“:
“Тя е натрупана през годините и много по-лесно е като защитна реакция да се преструваме, че тези хора не съществуват. А този проблем е много сериозен“.
Интервюто с проф. Миланова и д-р Оскар можете да чуете от звуковия файл.
Българският лекарски съюз организира форум на тема: "Задължителната квалификация на лекарите - гаранция за качество на медицинската грижа". Участие в него се очаква да вземат заместник-министърът на здравеопазването Бойко Пенков, както и председателят на Българското научно дружество по неврохирургия проф. Николай Габровски, а също и ректори на..
С директни субсидии и данъчни облекчения правителството в Гърция помага срещу високите цени на тока. Правителството в Атина възобновява помощите за домакинствата и бизнеса срещу високите цени на електричеството. Пакетът субсидии е 100 милиона евро и включва помощ от 10 евроцента на киловатчас. Право на помощи имат над 1,3 милиона малки..
Нежеланото изтегляне на френските войници от Мали през август 2022 година представлява обрат във френската политика за Африка . Тя търпи сериозни промени още по време на първия президентски мандат на Емануел Макрон, който иска да скъса със стария модел на отношения с бившите френски колонии. "Френска Африка" е термин, който предизвиква..
Докато в Обединеното кралство продължава процесът срещу българите, обвинени в шпионаж в полза на Русия, в същия Централен наказателен съд (Олд Бейли) в Лондон, друг български гражданин получи тежка присъда за трафик на наркотици. Членовете на банда за контрабанда на наркотици бяха вкарани в затвора, след като кокаин с улична стойност 200..
Столичната улица "Опълченска" към момента се ремонтира незаконно. Това заяви Богдан Милчев от Института за пътна безопасност, експерти от който, съвместно със Столична община и представители на Инициативния комитет "Опълченци за София", направиха тази сутрин оглед на място. По думите му това е и становището на Административния съд в София...
960 000 лв. е обезщетението, което държавата предлага на собствениците на заразеното с чума стадо във Велинградско. Фермерите все още обаче не са дали отговор. Сумата е получена след финалното изчисление на възможните компенсации, ако животните бъдат унищожени. Стопаните ще могат да получат парите 7 дни след обезопасяване на огнището и..
Правителството на Нидерландия предлага кралството да се съгласи с присъединяването на България към Шенген и по суша, научи БНР. Кабинетът е предал предложението си на парламента на страната, както изисква националното законодателство. Депутатите могат да подложат въпроса на гласуване, но дори да кажат "не", правителството има правото да не..
Не може да имаме никакви съмнения в лабораторията, в която са отнесени пробите на стадата от Велинград. Това заяви пред БНР п роф. Христо Даскалов,..
Разгорещен спор предизвикват промени за сечта в две наредби за гората. Заповедта на зам.-министъра на земеделието е от февруари т. г., имало е..
Определени производства се ориентират към по-евтини дестинации заради новите нива на заплащане у нас - вече не сме заден двор на Европа с ниски..