Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нов кръг преговори по многогодишната финансова рамка на ЕС в Брюксел

| обновено на 21.02.20 в 08:50
Урсула фон дер Лайен, Ангела Меркел и Еманюел Макрон на преговорите в Брюксел
Снимка: ЕПА/БГНЕС

След двустранни срещи през цялата нощ за бъдещето на многогодишната финансова рамка за 2021 - 2027 година по-късно през деня се очаква нов кръг от преговори в Брюксел.

Субсидиите за земеделието се оказаха една от основните теми на разговорите, водени от председателя на Европейския съвет Шарл Мишел.

След едночасов разговор между френския президент Еманюел Макрон и председателя на Европейския съвет Шарл Мишел от Елисейския дворец направиха кратък анонс, че Макрон „води активна битка“, за да запази средствата за общата селскостопанска политика.

Около час продължи и срещата между Мишел и лидерите на Австрия, Дания, Швеция и Нидерландия. След срещата премиерът на Нидерландия Марк Рюте заяви, че срещите на Мишел продължават.

„А аз отивам в леглото“, допълни с усмивка Рюте. Повечето лидери, които се оттеглиха за кратка почивка, си тръгнаха с усмивка, което обаче не е сигурен сигнал, че може да се стигне до пробив.

Късно снощи се появи очакването, че около полунощ ще има ново общо събиране около кръглата маса, а тази сутрин се очаква „ново и свежо предложение“.

Вчера при пристигането си в Брюксел, премиерът Бойко Борисов заяви, че преговорите ще бъдат трудни, а той самият – предпазлив и все пак – оптимист:


„Ако така завършат преговорите, мисля, че ние ще сме доволни“, посочи Борисов.

Освен около земеделието, сериозен дебат има и върху размера на общия бюджет. Конфликтните точки идват от страните – донори, които не желаят да правят още по-големи вноски към общата хазна, докато „приятелите на кохезията“, са готови на по-големи вноски от собствения си бюджет, стига след това отново да са в групата на нетните – получатели.

Шарл Мишел

Нова среща през март?

Трудни среднощни преговори в различни формати – така бих определила в няколко думи приключилите около 4 часа местно време разговори на европейските лидери по следващия 7-годишен бюджет на Европейския съюз, коментира в предаването „Преди всички“ пратеникът на БНР в Брюксел Марта Младенова.

В късните часове снощи се появи информация, потвърдена и от участници в разговорите, че може би тази сутрин ще има ново и свежо предложение, което да даде нов тласък на преговорите около кръглата маса. Дали това ще се случи, ще разберем най-рано към 10 часа брюкселско време, когато е очакваното подновяване на работата на Европейския съвет.

Основното впечатление от среднощните разговори е, че преговорите са много трудни, а готовност за отстъпки не се проявява от всички участници. Френският президент Еманюел Макрон проведе едночасова двустранна среща с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, от която излезе безмълвен. След това от Елисейския дворец уточниха, че Макрон „води активна битка за запазване на средствата за общата селскостопанска политика“. Земеделието бе във фокуса на разговорите с ирландската делегация и като казвам „делегация“, имам предвид, че премиерът на Ирландия пристигна след полунощ на срещата. Разговорите от името на Словакия също дълго време се водиха чрез делегация, а премиерът бе представен от чешкия си колега Андрей Бабиш.

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел проведе в ранните часове на днешния ден среща и във формата Вишеград. Полша, Унгария, Чехия и Словакия настояват за повече пари за регионално развитие и земеделие, което стана ясно от публикация в Туитър на полския премиер Матеуш Моравецки.

Многостранна среща е проведена и с лидерите на страните – донори, които настояват за по-умерени харчове. Сред тях е и Нидерландия, но от анонса на премиера Марк Рюте не става ясно дали държавите са убедени, че трябва да внасят повече в европейската хазна.

Не е ясно какво са си казали германският канцлер Ангела Меркел и Шарл Мишел. От пресслужбата на Меркел бе оповестено, че тя се е прибрала в хотела си сравнително рано с готовност да се върне във всеки един момент.


Спорните точки са много – не само с колко пари трябва да разполага общата европейска хазна, в която се отваря пропаст след напускането на Великобритания, но и как да бъдат набавени. Европейската комисия и Европейският съвет имат по-близки предложения – за вноски малко над един процент от брутния национален доход на страните – членки. Европарламентът обаче настоява процентът да е 1.3, а председателят му Давид Сасоли вчера бе единственият, който даде нарочна пресконференция. На нея потвърди готовността си за диалог, но и категоричното неодобрение на предложенията на Комисията и Съвета.

Не е ясно какви отстъпки е готова да направи Урсула фон дер Лайен, която участва в множество срещи след пристигането си в Брюксел. Председателят на Европейската комисия категорично иска повече пари за зелената сделка, за наука и технологии.

Много спорни остават и въпросите със „собствените източници“ – т.е. приходите, които ще влизат директно в общоевропейската хазна от налога върху пластмасата и търговията с въглеродни емисии.

Ако не се стигне до скорошно решение, Европа е заплашена от безпрецедентна ситуация да остане без бюджет от началото на следващата година. Това ще забави създаването на оперативните програми за всяка държава, следователно – усвояването на евросредствата.

Най-вероятно срещата в Брюксел ще е една от най-дългите в историята. Тя започна вчера, а очакванията са да продължи до събота, което доведе и до промени в градския транспорт в Брюксел. Най-вероятно през март ще има нова голяма среща за парите на Европа.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Във Велинград се очаква да бъдат оповестени резултатите от повторните проби за чума по овцете

Във Велинград се очаква се днес да бъдат оповестени резултатите от повторните проби, които бяха взети от поставените под карантина над 1700 овце. Напрежение възникна при опита на БАБХ да вземат нови проби за чума по овцете Ако пробите потвърдят наличието на чума, в началото на следващата седмица ще се пристъпи към принудителното..

публикувано на 29.11.24 в 15:39
Асен Василев, Божидар Божанов, Кирил Петков и Атанас Атанасов (от ляво надясно) от ПП-ДБ направиха изявления в НС - 12 ноември 2024 г.

ПП-ДБ няма да подкрепи кандидат за председател на НС без подпис на декларацията за санитарен кордон

ПП-ДБ няма да подкрепи кандидат за председател на Народното събрание без подпис върху декларацията за санитарен кордон. Това заявиха лидерите на коалицията ПП-ДБ, след като парламентът не успя да избере председател за осми път. Съпредседателят на ПП–ДБ Кирил Петков коментира: "Ние няма да подкрепим кандидат на никоя партия, която не..

публикувано на 29.11.24 в 15:06

Светла Чимчимова за "опитомяването" на депресията

"Виждах, че нещо не е наред. Чувствах се изморена, постоянно ми се плачеше, беше ми тежко. Мога да определя състоянието като малко по-лежерна форма на отчаяние". Това разказа пред БНР Светла Чимчимова, социален работник във фондация "За нашите деца", сътрудник на редакция "Хумор и сатира" на Националното радио.  Тя преминава през състоянието на..

публикувано на 29.11.24 в 14:31

Снежина Динева: 32,4% е запълненият обем на 19-те комплексни и значими язовири

Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е ситуацията в областите Плевен и Ловеч. Подобно е положението и в Шумен. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села.  Изпълнителният директор на..

публикувано на 29.11.24 в 13:53

И осмият опит - без успех: НС още е без председател

И осмият опит за избор на председател на 51-вото НС се провали. От ГЕРБ обявиха, че оттеглят номинацията си на Рая Назарян и така кандидати за поста останаха трима - Петър Петров от "Възраждане", Наталия Киселова от "БСП - Обединена левица" и Силви Кирилов от "Има такъв народ". Нито един от тях не успя да събере нужната подкрепа...

публикувано на 29.11.24 в 13:49

Шофьорите на автобуси в Испания на стачка, настояват за ранно пенсиониране

Стачка на шофьорите на автобуси в цяла Испания затрудни пътуването в редица градове. Протестиращите настояват за ранно пенсиониране и по-добри условия на труд. Водачите на автобуси да могат да се пенсионират на 60 години, вместо на 66. Това е основното искане на синдикатите в сектора. Освен това те настояват за повече проверки от страна..

публикувано на 29.11.24 в 13:26

Възстановено е движението на влакове през Централна гара - Пловдив

Възстановено е движението на влаковете през Централна гара – Пловдив. Това стана възможно, след като късно снощи успешно завърши тестването на контактната мрежа, съобщи за Радио Пловдив инж. Николай Иванов, ръководител на проекта на НКЖИ от страна на фирмата изпълнител. „Дейностите, които бяха свързани с преминаването под Бетонния мост, са..

публикувано на 29.11.24 в 13:11