Това е определението на DJ Marty – Мартин Гьорев, за собствената му професия. Той работи най-вече по клубове, но има участия и по частни събития.
Простата причина за формулировката му е, че каквито и лични проблеми да има диджея, щом празненството или партито започне, той или тя трябва да ги забравят, и да се посветят изцяло на веселието.
„По-голям наркотик от сцената надали има. Цялата енергия, която ти дава аудиторията пред теб, те зарежда, и превключваш рязко на момента. Започваш да генерираш и ти, за да продължи да действа това положително енергополе. И забравяш, че си имал някакъв проблем“, казва по въпроса DJ Defo – Даниел Денчев. Той се изявява повече по партита, сватби, рождени дни и корпоративни събития. За забавленията по частни събития казва:
„Когато ние – диджеите, накараме хората да бъдат съпричастни, да дадат своята енергия за общото щастие, например по сватби или рождени дни, виждаме, че те дават повече от себе си и нещата стават по-истински. Така не се разчита на алкохола да донесе доброто настроение.“
За психологията на това да избираш песни
Оказва се, че за да работиш като диджей е нужно да бъдеш и в известна степен психолог. По стайлинга и държанието на човек, трябва да се придобие представа за музикалния му вкус. Необходимо е диджеят да е многопластов и да анализира желанията, характера, моментните чувства и енергията на хората, които трябва да удовлетвориш, за да се намери „общата честота“.
Диджеите страдат заради работата си. Например когато слушат едни и същи песни буквално хиляди пъти – като миналогодишния хит „Despacito“ или често пусканата по сватби „Бяла роза“, меко казано вече не им се наслаждават така, както им се радват публиката. Забавлението не означава единствено и само поп фолк, уверяват още двамата диджеи.
„Ние сме артисти. Трябва да влезем в роля и си плащаме за това“, казва DJ Defo.
Диджеите също така разграничават работата от удоволствието – не допускат личните им музикални предпочитания да оказват влияние на партитата: „Ако клиентът поиска да му пуснеш най-омразната ти песен – пускаш я. Най-важното е хората да се забавляват“, казва DJ Marty, и допълва: „На сватби не е мястото, където диджеят да покаже майсторството си, като скречове, миксове и т.н., а да покаже отношение и да пресъздадем правилната атмосфера.“
В края на миналата година двамата основават „Национална асоциация на професионалните сватбени дисководещи“. Основната причина за това, по думите на DJ Defo, е:
„Всяка уважаваща себе си група от хора, които мислят и работят в една посока, в един бранд и организация, трябва да имат шапка, която да ги обединява.“
DJ Marty алармира и за проблемите в бранша:
„Много неща не са уредени около професията „дисководещ“ – например как стоят нещата с авторските права. Категорията труд също е наболял въпрос. Има много неща, по които трябва да се работи и законово, а и професията ни отново да стане уважавана.“
Тайни от професията
Въпреки, че работи най-вече по клубове, където пуска музика за голям брой хора, DJ Marty избира един човек, който да служи като съдържателен образ и барометър на тълпата. „Ако този човек седне, значи бъркам в нещо много сериозно“, казва DJ Marty.
На диджейски език песните, служещи за „взривяване на настроението“, са известни като „повдигачки“. Те се използват например след някоя нова, все още непопулярна сред масите песен.
„Според мен хитовете трябва да бъдат разпределени като синусоида – засилване с няколко хита, последвано от нещо по-второстепенно, след което отново засилка с хит. Ако се пускат само хитове, в един момент купонът се срива.“, споделя DJ Marty, и е категоричен:
„Ако диджей каже, че не е правил гафове никога, значи или не е диджей, или много жестоко лъже – може би сам себе си.“
За да се получи „спойката“ между диджея и компанията, той не трябва да се изолира от партито, категорични са двамата диджеи, и въпреки че се е превърнало в клише – да харесваш работата си.
Снимки: личен архивЦялото интервю DJ Defo и DJ Marty чуйте в звуковия файл.
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните. В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..
В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..
Съюзът на българските писатели (СБП) връчва за 21-ви път наградата "Георги Джагаров", предаде БТА. Събитието ще се проведе в клуб "Парнас" на СБП днес, когато се навършват 100 години от рождението на един от знаковите поети на България за XX век, посочват от СБП. По думите им, чрез ежегодната национална награда за патриотична поезия,..
Първият съвместен албум на двама много изявени артисти - френския виолончелист Ромен Гариу и пианистката Даниела Дикова - съдържа обичани и малко познати миниатюри. Изпълнителите са го нарекли Macarons , напомняйки за френските малки десерти - различни на вкус, но всички те - примамливи. Компактдискът беше представен с концерт в рамките на..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" разказваме за един легендарен пианист - акомпанятор, ерудит и музикален публицист от 20-ото столетие - Петър Щабеков. На 6 юли се навършиха 110 години от рождението му. Той е сред пианистите-корепетитори в Софийската опера, от които певците се учат на тънкости във вокалното..
В "Нощен Хоризонт" гости по темата за отпуските на учителите, как почиват през лятото учителите - това коментират Дора Терзиева - старши учител в ДГ..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...
"Вчерашните протести са протести, които Варна не помни от 2013 година , когато на улицата излязоха наистина хиляди хора". Това каза пред БНР Спас..