Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кампания от колеги за колеги ще търси подкрепа за младите лекари

Младите специалисти не са интересни за спонсорите на обучения

Част от акция на гражданската инициатива "Млади лекари за по-добро здравеопазване" с призиви "Re - fresh на системата". Август, 2014 г.
Снимка: БГНЕС

Доброто здравеопазване започва с доброто образование. В това вярват съмишлениците на д-р Адил Кадъм, която е дългогодишен педиатър и детски ендокринолог, а сега сред инициаторите на кампания за набиране на средства за допълнително образование и квалификация на младите лекари.

Критериите на кампанията ще бъдат максимално прозрачно оповестени, обясни пред "Хоризонт" д-р Кадъм.

„На всеки избран кандидат ще бъде обяснено защо е избран, как е избран, защо е предпочетен пред други. За младите педиатри преимущество ще имат колеги под 40 годишна възраст. Но когато става въпрос за обучение, което е важно за развитието, особено в редки области, в които има малко специалисти, възрастта няма да бъде водещ показател.“

"Преди години се говореше, че ще бъде създаден фонд, в който спонсорите да внасят годишно сума и да кандидатстват различните лекари за финансиране. Това така и не се направи", припомни д-р Кадъм. 

Имало е и предложение Българската педиатрична асоциация да поеме този ангажимент, но и то остава без последствия.

Решихме да си вземем нещата в наши ръце и заедно с няколко колеги да стартираме тази кампания. Това е кампания, която да набира средства, които да позволят на младите колеги (не само педиатри и специализанти по педиатрия), да могат да покриват, да кажем, такси и участия в конгреси, пътуване, престой, абонаменти за специализирана медицинска литература в областта на педиатрията – те не са никак евтини, не може всеки да си ги позволи. Могат да се покриват и по-дългосрочни модули на обучение, за които колегите успяват да се класират. Не е рядко да успееш да спечелиш стипендия и да се откажеш, защото не можеш да си поемеш престоя, а понякога и транспорта за дадена държава“, коментира педиатърът.

Много малко от младите специалисти успяват да се включат в подобни обучения, защото спонсорите по правило се фокусират върху вече изградили име лекари.

Младите хора не са интересни на спонсорите и те трябва да чакат или техният научен ръководител, или ръководителят на звеното, в което работят, да прояви разбиране или да е достатъчно далновиден да иска да обучи екипа си“, коментира Адил Кадъм.

Кампанията е свързана не само с финансово подпомагане, уточни д-р Кадъм. Може да се „заемат“ абонаменти или акаунти за определени научни издания и платформи.

„Или колеги, живеещи в чужбина, дори да не са колеги - хора, които живеят в чужбина и биха могли в рамките на един конгрес да поемат някой млад колега, за две или три нощувки, без да ги натоварва с нищо друго.“

Д-р Кадъм е реалист и признава, че това няма да е кампания, която да се сравни с успеха на набиращите средства за конкретен човек.

„Но с популяризиране, с обяснение, че става дума за една част – много малка, но много важна от цялата кампания за подобряване на детското здравеопазване, хората все пак ще проявят разбиране“, смята тя.

Още за каузата да се подпомогнат младите лекари - в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51