„Това е един прецизен макет на географското разположение на София, който позволява да се види защо се получават част от проблемите с въздуха. София е в котловина и се събира замърсяването в самата котловина. Когато има безветрие, замърсяването "седи" над града и поради това получаваме високи нива на замърсен въздух. Инсталацията показва движението на въздушните маси“, разказа в предаването „Преди всички“ пулмологът д-р Александър Симидчиев от сдружение „Въздух за здраве“.
Голяма част от замърсяването в София се дължи на индивидуалното поведение, подчерта Симидчиев. Тежкият трафик от автомобили без съответни катализатори и филтри е една от причините за тежките замърсявания. Битовото отопление на твърдо битово гориво също оставя своя отпечатък. „Горе-долу зимно време 50:50 е разделено съотношението на замърсяването“, поясни той.
В дългосрочен план сега въздухът е по-чист, отколкото преди 10-15 години, допълни Александър Симидчиев. "Но дори тези нива в момента имат здравни ефекти, които са много сериозни. Независимо че въздухът е по-чист, с всеки изминал ден виждаме все повече медицинска информация, която потвърждава и това ниво, което имаме", изтъкна специалистът.
Това, което можем да направим, е да регулираме количеството замърсители, които генерираме – индивидуално и като общност, подчерта д-р Симидчиев. По думите му София не е сред много големите градове и на много места можем да се придвижваме без автомобили.
„Въпреки всичко все още сме в периода, когато се счита, че автомобилът е много голяма ценност и трябва да го покажем на съседите си. Това е част от проблема. Някои хора ходят на 300-400 метра, до съседния магазин с автомобила, а това може да не се случва. Градският ни транспорт може да бъде по-добър, но дори този, който имаме, вече започва да се придвижва по-бързо“, коментира пулмологът, който даде пример със зони в холандските градове, които са изцяло освободени от присъствие на автомобили и там не се правят паркоместа.
„Ако ние знаем, че мерките, които се предприемат, ще доведат до 10 или 15, или 20%-но почистване на въздуха в града, в който живеем, ние ще сме съгласни на тези мерки, нищо че те ще са рестриктивни и ще предизвикат известно леко неудобство“, смята д-р Симидчиев.
Мнението на пулмолога чуйте в звуковия файл.За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..
Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..
Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..
Преди година активисти на "Грийнпийс" изписаха върху охладителна кула на ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград думата "престъпление" на английски. Година по-късно хроничните нарушители остават безнаказани. Институциите са безсилни да прекратят порочния кръг на замърсяването . Централата в Димитровград не е единственият пример, коментира пред БНР..
12% е увеличението на туристите в София през първата половина на годината, показват данните от Единната система за туристическа информация на Министерството на туризма, в сравнение със същия период на миналата година. Регистрираните нощувки са с 10% повече. Близо 60% от посетителите са чуждестранни туристи . За първото деветмесечие..
Природният газ, който бива транспортиран и изнасян, произвежда много повече парникови газове от въглищата, въпреки че газовата индустрия твърди, че е по-чиста алтернатива. Това се посочва в ново изследване, което поставя под въпрос бързата експанзия на газови доставки от Съединените щати за Европа и Азия. Изследването е проучило 20-годишен..
Растенията, които покриват Антарктическия полуостров, са се увеличили над десет пъти през последните няколко десетилетия заради глобалното затопляне, сочи проучване. Анализ на сателитни данни е установил, че през 1986 година растителността е била по-малко от 1 квадратен километър, докато през 2021 година тя вече е покривала близо 12 квадратни..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..
Това е МВР - Ново начало , заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. "По време на кампанията ние подадохме повече от 70 сигнала...