На входа на Римските терми посетителите могат да се информират за мобилното приложение Hisarya Tour Walk. То ни пренася в далечното минало и ни разказва историята на термите на Диоклецианополис през римската епоха. Влизайки в термите, посетителите с вече свалено приложение поемат по зададен маршрут и се впускат в приключение за събиране на дигитални артефакти.
Виртуалният аудио и видео екскурзовод е разработен на 3 езика - български, английски и руски. За да работи приложението, задължително условие е да се намираме на територията на Римските терми. На екрана на телефона ни посреща виртуалният бог Асклепий, който поздравява на гръцки с „добре дошли“.
„На определени места в помещенията на термите са ситуирани маркери, които, като се сканират с телефона, представляват добавена реалност – излизат в 3D визуализация на артефакти, открити при археологическите разкопки на термите“, пояснява Митко Маджаров, доцент по археология и директор на Археологическия музей в Хисаря.
Маркерите и информацията за отделните артефакти остават като бонус в телефона на посетителя и той може да ги разглежда и след излизането си от археологическия обект.
Две трети от средствата за разработване на приложението са на Археологическия музей, една трета е помощта от Национален фонд „Култура“, уточнява Маджаров.
Подобна дигитализация се планира и за други археологически обекти. В Резерват „Хисаря“ са набелязани 18 обекта.
Археологическият музей предлага и друго образователно платено приложение, което запознава посетителите с работата на археолозите.
„Това приложение - „Приключение в археологията“, е една игра с образователен характер. Тя пренася този, който гледа приложението, на археологическия обект, с разграфената план квадратна мрежа, в археологически кабинет, автентичен. Този, който разглежда, има маркер, който показва какво трябва да направи. Разчиства пласт по пласт, както е в археологията и разкрива фрагментирани артефакти. Той ги събира на едно място, сглобява ги, реставрира ги, след което ги експонира в една витрина. Влиза във виртуалния музей, разглежда това, което е направил. Разглежда виртуалния музей на град Хисаря - от неолита до епохата на Възраждането. Това трае някъде половин час до 40 минути. Най-важното е, че отразява професията на археолога, на реставратора и на екскурзовода – от откриването до представянето на самия артефакт“, описа виртуалното приключение Митко Маджаров.
Още информация за виртуалната археология чуйте в звуковия файл.В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..
Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията. Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..
Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..
Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..
Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..
За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки..