"Много професии ще се трансформират, други ще изчезнат, защото вече има такива интелигентни системи". Това каза пред БНР Марияна Тодорова - доктор по футурология и изследовател в Института по философия и социология на БАН. Според нея дори личният лекар ще бъде заменен от изкуствен интелект. Тя посочи, че професиите, за които се изисква по-ниска квалификация, лесно ще бъдат заменени от интелигентни системи.
"Когато говорим за трансформиране и изчезване на професии, все още не виждаме да има ясен план на държавно равнище за това какво ще се прави с хората, които вече няма да са конкурентни на пазара на труда спрямо тези интелигентни системи. Които трябва да се преквалифицират в различен етап от техния житейски път. Това, за което много учени вече говорят - за появата на класата на ненужните хора", обясни тя и даде пример със замяната на шофьори на камиони в САЩ от т.нар. автономни камиони, за които не са необходими шофьори:
"Техните синдикални организации са предложили освободените шофьори да станат акционери в компаниите, така че да подсигурят старините си и това да е своеобразна пенсия".
По думите на Тодорова, ако един изкуствен интелект може да открие антибиотик, който да се бори с всяка резистентна бактерия, то в бъдеще ще могат да се проектират вируси, които се неатакуеми, които да се използват от злонамерени лица за биологично оръжие.
Марияна Тодорова посочи, че Европа е единственото място, където има регулация за съхранение на личните данни, защото един от подходите да се усъвършенства изкуственият интелект е чрез захранване с база от големи данни, а безспорно там ще постигнат и чувствителни данни за здравето и генома на хората.
"Европа действа разумно. Част от страните в ЕС коментират стратегията си за развитие на изкуствения интелект, в някои е приета. В България не знам да има такава, което е обезпокоително", коментира тя.
В предаването "12+3" Тодорова представи новата си книга "Изкуственият интелект".
Тя обясни, че не само в България, но и в света липсва информация за това какво точно е изкуственият интелект и затова се е заела с темата в книгата си.
Премиерата на книгата "Изкуственият интелект" ще е утре от 18 часа в Аулата на СУ "Св. Климент Охридски".
Цялото интервю на Снежана Иванова с Марияна Тодорова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит . Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..
Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..
Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..
При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..
Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..
Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана, и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..
По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
Как се извършва контролът на автомобили и хора, преминаващи през България, която от 23 дни вече е пълноправен член на Шенген? Къде са разположени..
През 2025 година банките на българския пазар очакват проблеми с платежоспособността на клиентите по обслужването на техните кредити и..
От днес до 30 януари в Благоевградска област е обявена грипна епидемия и са въведени всички необходим мерки за ограничаване на разпространението на..