Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Явор Гечев: Законът за ветеринарномедицинската дейност се кърпи непрекъснато

Правят се некомпетентни и скандални поправки, твърдят от "Четири лапи"

Явор Гечев
Снимка: Ани Петрова
Организацията за защита на правата на животните "Четири лапи" оспорва промените в Закона за ветеринарномедицинската дейност. Сред новоприетите поправки има текстове, свързани с регистрацията на домашните кучета и контрола от страна на собствениците им. 
Законът за ветеринарномедицинската дейност се променя на всеки 2-3 месеца, уточни пред "Хоризонт" Явор Гечев от отдел „Комуникация“ в организацията „Четири лапи“

"Там е пълна каша, защото се правят промени на парче, кръпки се правят и то се правят по един възмутително некомпетентен и скандален начин, без обществени обсъждания, без по какъвто и да било начин да има оценка на риска и оценка на въздействието на тези промени, които се правят", коментира Гечев в предаването "Хоризонт до обед" 

В Народното събрание е въведена практика да се включват текстове между първо и второ четене, които противоречат или не са в съответствие с мотивите на първоначално внесените. Гласуват се и се избягва възможността за обществено обсъждане, изтъкна той.

Промените в Закона за ветеринарномедицинската дейност въвеждат изискване на 6-седмична възраст на домашното куче да се издава паспорт, да се направи ваксинация и чипиране. За котките няма подобни изисквания.

"Собственикът трябва да го заведе при ветеринарен лекар, който да издаде паспорт, да постави микрочип на кучето, да го обезпаразити и ваксинира", поясни Явор Гечев.

Ваксина бяс се поставя на кучета, които са на възраст между 12 седмици и 6 месеца. "Ако вие си вземете куче над 6-месечна възраст, ветеринарният лекар няма право да постави ваксина бяс", допълни експертът.

Законовите промени отменят задължителната смяна на регистрация при промяна на собствеността. В момента има задължително въвеждане на данните на първия собственик след придобиване на животното. След промените следващите собственици нямат задължение да отидат при ветеринарен лекар, за да бъдат променени данните на собственика.

Не са предвидени и текстове за ваксинация срещу болестта бяс при котките.

"Това, което се пропусна да се направи, беше да се даде достъп на общините до базата данни на Агенцията по безопасност на храните, за да могат те да осъществяват ефективен контрол върху собствениците на домашни животни, дали тези домашни животни са чипирани, дали са регистрирани в базата данни и когато бъде намерено на улицата едно такова животно, кой е собственикът“, подчерта Явор Гечев.

Агенцията по безопасност на храните отказва да даде достъп на общините заради опасения за злоупотреба с данни.

Европейският парламент предлага да има контрол на онлайн продажбата на кучета и котки.

"Това е една страхотна индустрия, която се засили страшно много с приемането на страните от Източна Европа в Европейския съюз, защото пазарът на тези животни е Западна Европа, а източникът на тези животни е Източна Европа", каза Гечев.

В Полша, Словакия, Унгария и Чехия във ферми се отглеждаткучета, които се продават в Германия, Австрия, Швейцария на цена от 1000 евро.

"Тези животни се отглеждат при изключително лоши условия, без каквито и да било грижи за тях - и ветеринарномедицински, и чисто човешки. Просто когато едно животно не става за продажба, то се хвърля в месомелачката, необразно казано, а буквално казано", заяви Явор Гечев.

В България също има такива ферми и контролът е занижен. Тези ферми завишават риска от разпространение на заболявания, добави специалистът.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06