Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба в София по повод 150-годишната от учредяването на Българската екзархия

Ценни документи, фотографии и карти ни връщат към началото на църковната независимост

| обновено на 27.02.20 в 10:35
Българската екзархия в Истанбул
Снимка: архив

С откриване на документална изложба в столицата ще бъде отбелязана 150-годишната от учредяването на Българската екзархия. Експозицията, подредена в Националната библиотека „Свети свети Кирил и Методий“, показва оригинални документи, свързани със създаването на самостоятелната българска църква и избора на първия български екзарх.

Сред документите, които ще бъдат показани, е двуезичният ферман на султан Абдул Азиз, издаден на днешната дата - 27 февруари през 1870 година, с който се учредява самостоятелната българска църква.

„Този ферман е свързан с учредяване на първата официално призната българска институция след близо 500 години липсваща държавност и 40 години национални борби“, разказва директорът на библиотеката доц. Красимира Александрова пред БНР.

Така по силата на султанския ферман и екзархийския устав Българската екзархия е призната за официален представител на българската народност в Османската империя.

Изложбата показва оригинални документи от специалните колекции на библиотеката, свързани със създаването на самостоятелна българска църква и избора на първия български екзарх. 

Ще бъде показан и друг уникален документ - това е султанският берат на Абул Азиз, свързан с назначаването на Екзарх Антим I.

Той впечатлява със своята изящна калиграфия и с размерите си – 1.50 метра на 75 сантиметра. Изключително добре съхранен и опазен в годините при нас“, допълва директорът на Националната библиотека.

Разликата между фермана и берата е в това, че ферманът определя създаването на екзархията, а бератът – назначаването на първия екзарх.

Изложбата включва още богат снимков и графичен материал. Ще бъдат показани портрети на изтъкнати църковни дейци, свързани с първите години от съществуването на Екзархията. Сред особено ценните експонати доц. Александрова откроява литографии на Хенрих Дембицки и Николай Павлович, фотография на участниците в българския църковно-народен събор в Ортакьой и фотография на българската черква „Св. Стефан“ в Цариград.  

Експозицията включва още карта на България, очертаваща границите на българските области, утвърдени със султански ферман от 19 февруари 1870 г.

Като общество трябва да помним и познаваме историята си, вярва доц. Красимира Александрова.

„Наш, на потомците дълг е да будим паметта за онези велики български дейци по църковния въпрос в Цариград, които с родолюбие, със смелост, със свои лични средства пристъпват към изграждане на екзархийското ведомство.“

Изложбата, посветена на годишнината от учредяването на Българската екзархия, може да бъде разгледана до средата на март.

Честванията на 150-годишната от създаването на Българската екзархия продължават и утре. В петък българският патриарх Неофит ще отслужи благодарствен молебен в катедралата "Свети Александър Невски".

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

Снимки в текста: Еленица Маринова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Разрушения в Газа, дело на израелската армия

Жана Цонева: Войната в Газа е конфликтът с най-много жертви сред цивилното население

Какво се случва, когато войната престане да бъде изключение и се превърне в постоянен фон на живота ни , когато кризите вече не идват и си отиват, а текат една в друга без край и без ясно начало? В средата на юни - от 13 до 15 юни , София ще бъде домакин на едно много различно събитие - "Градски форум" . Пред БНР Жана Цонева , политически..

публикувано на 29.05.25 в 13:00
Полицейска кола пред сградата на училище в Швеция

Как руски шпионин стъпи в училище в Швеция?

Как шпионин на Путин почти стъпи в руско училище в Швеция и защо това ни засяга всички? Новото международно разследване, координирано от проекта за разследване на организираната престъпност и корупцията разкрива как свързан с руското разузнаване фонд е изградил мрежа от влияние в Европа , включително в едно руско училище в Гьотеборг. Сред..

публикувано на 29.05.25 в 12:01
Богдан Милчев от Института за пътна безопасност

Богдан Милчев: Координационният център по пътна безопасност е абсолютно излишен

" Координационният център по пътна безопасност е абсолютно излишен ". Това заяви пред БНР  Богдан Милчев  от Института за пътна безопасност: "През 2019 година, когато е създаден Координационният център по пътна безопасност, който да координира усилията, още тогава аз им казах, че той не трябва да бъде в МВР. Той трябва да се управлява от..

публикувано на 29.05.25 в 07:53

Една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза

Около една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза, като в различните възрасти честотата е различна. Това съобщи проф. д-р Русанка Ковачева председател на Българско сдружение Тиреоидея и Паратиреоидея по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза: "Чистотата сред..

публикувано на 28.05.25 в 13:11
Природен парк

Отбелязваме Европейския ден на природните паркове

На днешния 28 май отбелязваме Европейския ден на природните паркове . "Витоша на децата" отваря планината за най-малките "Искам да помоля хората да пазят природата на Витоша, защото тя е съвсем близо до София, изключително силно натоварване има върху нея от страна на жителите и гостите на София". Това каза пред БНР  инж. Севдалина Димитрова ,..

публикувано на 28.05.25 в 11:33
Таньо Клисуров

Творческа вечер за поета Таньо Клисуров в къща музей "Христо Смирненски" в София

Творческа вечер, посветена на поета Таньо Клисуров, в къща музей "Христо Смирненски" в София организират от Националния литературен музей.  Напусна ни Таньо Клисуров Пред БНР Атанас Капралов , директор на Националния литературен музей, даде повече информация за събитието: "Творческа е вечерта, защото такова беше желанието на семейството..

публикувано на 28.05.25 в 10:14

Българите в Южна Каролина отбелязоха тържествено 24 май

Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..

публикувано на 25.05.25 в 07:20