„Преди години беше птичият грип, преди това „свинският грип“, но тогава не беше навлязла толкова силно електронизацията на медиите, както и спекулата беше в съвсем други аспекти. Фейсбук нямаше такова влияние“.
Необходимо е и ние като граждани да бъдем дисциплинирани, отбеляза анализаторът и призова:
„Когато и ако ви се наложи да ви бъде наложена карантината, то останете си у вас 2 седмици, подгответе се добре, за да не се създава допълнително стрес за самата система, дори и да нямате дадения вирус, дори и да няма подобно заболяване, хората трябва да следват това, което им се казва от страна на здравните власти, защото те са именно тези, на които трябва да се разчита в моменти като този“.
По казуса за издаването на болнични на хората, които трябва да останат под карантина, експертът коментира, че е добре да има приоритизиране на случаите:
„Когато става въпрос за издаване болничен за карантина би следвало да има приоритизация на кого и кога е нужно да влезе под карантина, като това най-вероятно, най-сигурно и най-логично би следвало да бъде, когато някой пристига от страна, отбелязана на картата, като регион, в който вече има епидемия от това заболяване“.
Приоритизацията е начин да се създаде буфер срещу рисковете да се изхарчи бюджета на НОИ и да възникнат проблеми за други граждани, на които им се налага поради други причини да използват болнични, обясни Шарков.
Влиянието на епидемията върху растежа е неминуемо, но за икономиката паниката от коронавируса е основният негативен фактор, посочи експертът. Той напомни, че част от дейностите, особено висококвалифицираните, биха могли да се извършват и дистанционно:
„Когато говорим за липса на хора от работа, следва знаем, че в 21-ви век немалка част от работа, с изключение на нискоквалифицирания труд, може да бъде извършвана и от къщи. И в този аспект има частично решение на проблема. Но макрообстановката е това, което е препъни камъчето - в следствие на коронавируса и вследствие на паниката около коронавируса".
За българската икономика отрицателно влияние би имала по-скоро макроикономическата ситуация, смята Шарков.
Каква е заплахата за европейската икономика
„Италия е пред рецесия, тя вече е почти в техническа рецесия. Това е отпреди да се разпространи коронавируса - Италия имаше съществени проблеми със своята икономика, ръстът и беше твърде нисък. В момента следствие и на спирането на част от търговията с Китай, и в следствие на лошото управление на Централната банка, тези проблеми започват да се задълбочават“.
„В Германия, като основният двигател на еврозоната, започва да се засяга икономиката. Очаква се в първото тримесечие да има забавяне и да се доближи ръстът до 0,1 процент, което е почти стагнация…Но Германия може да издържи такава стагнация, понеже е най-силна и най-мощна икономика в ЕС, за разлика от нас, за които стагнацията би действала абсолютно катастрофално….Така, че най-застрашени биха били икономиките, които към момента не осъществяват достатъчно висок ръст“.
Какви мерки могат да вземат европейските институции - Европейската комисия и Европейската централна банка, за противодействие на заплахата от рецесия?
Според анализатора възможностите на европейските институции да въздействат със средствата на паричната политика или икономическите стимули са ограничени:
„В такива моменти какво се прави? Това, което едната икономическа школа казва е, че би следвало да се влеят пари в икономиката, за да се създаде като кризисна мярка повече потребление, съответно и повече харчене. Проблемът е, че това се прави веднъж и се прави именно в такива кризисни моменти, а Европейската комисия прави това вече от години поради забавянето на икономическия цикъл. Другото, което може да направи Европейската централна банка, но няма как да го направи в момента, е да създаде още по-отрицателни лихви. Но вече няма накъде - тоест не може да се подходи към проблема от ъгъла ЕЦБ. И логично това, което ще направи Комисията, е да започне да вкарва финансови инжекции. Това в ситуация като днешната би създало единствено инфлационни балони, които в по-късен етап, опитвайки ЕК постоянно да задържи ситуацията стабилна в еврозоната, да създаде криза с много по-продължителни и негативни ефекти“.
Затова криза и рецесия е възможен вариант, като следствие от паниката, свързана с коронавируса, смята анализаторът.
„Паниката е най-големият враг на всяка една система – от икономическата, до здравната“.
Заради паническото изкупуване на медицински маски и дезинфектанти може да се стигне до недостиг на такива консумативи в болниците в България, предупреди Шарков:
„Това са изключително панически действия от страна на гражданите, които могат да навредят реално на медицинската помощ в България, на която после самите граждани ще разчитат".
Хората трябва да подходят рационално, призова Шарков:
„Слушайте лекарите, слушайте официалните лица, които се изказват по темата за коронавируса, а не разни постове с конспиративни теории в социалните медии, които целят единствено да създадат паники“.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл.
Днес е шестият ден на протест на работещите в наземния столичен градски транспорт. Кметът Васил Терзиев покани в 08.00 часа синдикалистите на разговори, но с условие транспортът да заработи. Преговорната група от Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ обяви, че ще бъде пред сградата на Столичната община в очакване диалогът да продължи...
В училище "Козма Тричков" във Враца днес ще се проведе обучение на дванайсетокласници как да управляват личните си финанси и да използват разумно кредитните продукти . Обучението е част от националната образователна програма на Камарата на частните съдебни изпълнители, която има за цел чрез финансово ограмотяване да подготви младите хора да..
Днес Обединеното кралство и ЕС провеждат в Лондон среща на високо равнище за „рестартиране“ на Брекзит - инициатива, обявена от британския премиер Киър Стармър, целяща подобряване на отношенията в редица сфери. На историческа среща на върха в Ланкастър Хаус в Лондон се очаква двете страни в преговорите да подпишат партньорство за сигурност и отбрана,..
Бившият американски президент Джо Байдън e диагностициран с "агресивна форма" на рак на простатата. Президентът Доналд Тръмп написа в социалната си мрежа "Трут соушъл", че е "натъжен" от диагнозата на Байдън и заедно със съпругата си Мелания му желае бързо възстановяване. Според изявление от офиса му Джо Байдън има метастази и в костите. Бившият..
Очаква се днес известният британски водещ на спортни предавания Гари Линекер да обяви, че ще напусне Би Би Си след разразилия се спор по повод на негова антисемитска публикация в социалните медии. Таблоидът „Сън“ първи съобщи, че бившият английски нападател няма да е водещ на отразяването на Световното първенство през 2026 година за корпорацията...
Британският премиер Киър Стармър е разговарял с Доналд Тръмп и други световни лидери преди очаквания разговор на американския президент с Владимир Путин днес по-късно, съобщи говорителка на Даунинг стрийт. Говорителката на правителството заяви, че премиерът е разговарял с лидерите на Съединените щати, Италия, Франция и Германия. Това е станало в..
За четвърта поредна година Ямбол е домакин на Националния ученически фестивал по утринна гимнастика, който ще се проведе днес в линейния парк на града. Участие са заявили над 50 училищни отбора от всички краища на страната. Стотици ученици ще се включат и тази година във фестивала по утринна гимнастика, който е част от спортния..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по..
А з отправих ясно предложение. Това заяви пред БНР Васил Терзиев, кмет на София, след като стана ясно, че продължава протестът на работещите в..