Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Голяма част от бежанците са блокирани между турската и гръцката граница

| обновено на 01.03.20 в 15:49
29 февруари 2020 г. Границата на Турция и Гърция
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Дълги колони от вървящи пеша бежанци и емигранти се забелязват край Одрин. Турция пропуска безпрепятствено желаещите да напуснат, но гръцката граница остава плътно затворена с барикади.

Данните от различни източници за броя на напусналите турска територия лица се различават чувствително. Според турския вътрешен министър Сюлейман Сойлу броят на напусналите Турция е над 76 000 души. Според гръцките власти обаче е било предотвратено влизането на около 10 000 души на гръцка територия. 73  души, които не са свързани със събитията в Идлиб, са били арестувани за нелегално преминаване на границата.

Ако са от Идлиб, могат да се считат за бежанци от война, но първата сигурна страна, така или иначе, е Турция.

Потокът от желаещи да опитат късмета си да отидат в Европа към турско-гръцката граница в Тракия не спира. Сред тях са хора от Близкия изток, Северна Африка, Афганистан и Пакистан. Те се координират помежду си с помощта на мобилни телефони и интернетприложения за комуникация.

Множество хора правят отчаян опит да пресекат река Марица при с. Дойран, където ширината на реката е една от най-малките. Гръцките сили за сигурност обаче осуетяват тези опити и мнозина бежанци се връщат мокри, зъзнещи и загубили вещите, които са носели със себе си. Някои телефони получават съобщения от гръцки мобилни оператори, че гръцката граница не е отворена и преминаването не е възможно.

Доброволци подпомагат преминаващите с хранителни продукти. Неслихан Йондер от неправителствена организация за правата на бежанците разказва:

"Мнозина от бежанците имат роднини в Европа, които са отишли там през 2015-16 г. и вярват, че те ще им помогнат с настаняването. Хората искат да отидат в Европа, защото мислят, че там ще живеят по-добре, ще получат по-добро образование за децата си. Обаче хората от Афганистан и Пакистан нямат този шанс, отиват „на сляпо“, без да знаят какво ще стане. „Да отидем до Гърция пък ще видим после какво ще стане“, казват те.

Забелязват се линейки, които влизат в зоната, където се намират бежанците и емигрантите. Журналистите нямат достъп до нея поради поставените полицейски заграждения на около километър от ничията земя, където се намират те.

Хората разказват, че има мнозина, на които им прилошава, както и много простудили се вследствие спането на открито на студената земя. Някои от насочилите се към Европа, които имат финансови средства, пазаруват вода и хранителни продукти от магазините в Одрин, подготвяйки се за чакане край границата.

Шофьори на автобуси и леки автомобили предлагат цени между 500-1000 турски лири за връщане до Истанбул, които са многократно по-високи от обикновените автобусни превози. За мнозина тези суми са непосилни, тъй като са дали парите, с които разполагат, за да дойдат до Одрин.



Окуражени от информацията, че турската граница е отворена, в района на Одрин продължават да пристигат хора от различни националности, които до момента живеят в Турция. Те се надяват да преминат към Европа:

Цялата група сме пакистанци. Днес, току-що пристигнахме от Истанбул“.

В Одрин хората са разделени по въпроса за присъствието на голям брой бежанци и емигранти. Някои граждани се оплакват, докато други изпитват съчувствие и оказват материална помощ:

Хората са гладни, жалко е, срамно е. Хора с малък бизнес от Одрин чухме, че тук има гладни, купихме, приготвихме, донесохме и раздаваме храна. Закуски, гевречета, сандвичи. Никой не бива да остава гладен“.

Поради силния контрол на сухопътната граница, мнозина правят опити да се прехвърлят не по суша, а през река Марица. Ето какво разказа по-рано един бежанец:

 „Сириец съм, исках да отида в Гърция. Пътят не е отворен, от тази страна гърците са го затворили. Изстреляха газови гранати срещу нас, след това стреляха във въздуха. Всъщност, от всички, които отиват натам, сирийците са малко, има много иракчани, афганци. Много отиват на другата страна, забравих името, да го видя тук на телефона… Марица. Бутат хората натам, как да мина, братко, на онази страна през реката, кажи? За мен няма проблем, но има хора с деца.“

По-рано президентът Реджеп Тайип Ердоган отново заяви, че Турция няма да задържа повече бежанците, които искат да напуснат, защото не може да поеме нов поток от Идлиб. Той се мотивира с това, че до момента в страната вече има около 4 милиона сирийци.

„Евросъюзът е силно заинтересован от поддържане на споразумението с Турция и подкрепя Гърция и България да защитят външните граници на общността“, се казва в съобщение на европейската служба за външна дейност, публикувано след телефонен разговор между Председателя на Европейския съвет Шарл Мишел и турския президент Реджеп Тайип Ердоган.


Гръцките сили за сигурност охраняват границата с Турция - 29 февруари 2020 г.

За високо напрежение между мигранти и гръцките гранични власти, които не позволяват влизане в страната, свидетелства и кореспондентът та БНР в Гърция.

Министърът на вътрешните работи Хрисохоидис, който втори ден е на сухопътната граница заяви, че "никой няма да влезе в Гърция и Европейския съюз без необходимите документи".

Днес се очаква силен мигрантски натиск към островите в Егейско море.Медиите излъчват репортажи за над 30 хиляди мигранти, които са готови с лодки да се отправят към гръцките острови.

Министърът на флота Янис Плакиотакис заяви от остров Хиос, че Гърция е готова да защитава с "всички средства" националната си граница в Егейско море.

В пълна готовност са над 50 военни кораба и частите на европейската агенция "Фронтекс".

Премиерът Мицотакис е в постоянна връзка с Европейската комисия и премиерите на европейските страни. Външният министър Дендиас иска извънредна среща на първите дипломати.

Това е провокация и натиск на Анкара към Брюксел, коментираха гръцки депутати по-рано по повод мигрантската криза и заканите на турския президент Ердоган. "Гърция беше цел на организиран, масов, незаконен опит за нарушаване на нейните граници", заяви говорителят на правителството Стелиос Петцас.

Министърът на външните работи Никос Дендиас поиска свикване на извънредно заседание на външните министри на Европейския съюз.

Няма миграционен натиск на границата между България и Турция, съобщи в Пловдив по-рано премиерът Бойко Борисов, който се включва в дипломатическите усилия за търсенето на изход от кризата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бенямин Нетаняху

Нетаняху: Граждани на Израел, обещах ви победа и ще постигнем победа

Израелският премиер Бенямин Нетаняху се обяви "за" проекта на споразумение за примирие с "Хизбула", одобрен по-рано тази вечер от военния кабинет на Израел. Израел е одобрил примирие с "Хизбула" В близките часове по споразумението, от което се очаква да сложи край на израелското нахлуване и бомбардировките в Ливан, се очаква да се произнесе и..

публикувано на 26.11.24 в 21:43
Илва Йохансон

Илва Йохансон: Убедена съм, че България и Румъния ще се възползват от всички блага на Шенген от началото на 2025-та

"Убедена съм, че България и Румъния ще се възползват от всички блага на Шенген от началото на следващата година", каза по време на дебат в Европейския парламент в Страсбург еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон. Утре се очаква посланиците на страните членки да одобрят споразумение за пълноправната им интеграция от 1 януари без възражения...

публикувано на 26.11.24 в 21:35

Ще броят бюлетините в 28 изборни секции в Кюстендилско

В 28 изборни секции в 10 МИР - Кюстендил бюлетините ще бъдат броени наново,  ще се проверяват и протоколите . Това се налага след днешното решение на Конституционния съд да образува дело по исканията за касиране на парламентарния вот от 27 октомври.  Секциите..

публикувано на 26.11.24 в 21:17
Израелски войници стоят до израелско знаме от ливанската страна на границата, близо до южното ливанско село Марун ал-Рас, 26 ноември 2024 г., на фона на трансгранични военни действия между

Израел е одобрил примирие с "Хизбула"

Правителството на Израел е одобрило проекта за примирие с шиитската групировка Хизбула, съобщи "Ройтерс". Очаква се кабинетът по сигурността на Израел да обсъди плана за примирие с "Хизбула" Проектът, изработен с посредничеството на САЩ, Франция и ливански политици, предвижда прекратяване на огъня за 60 дни, изтегляне на израелските войски от южен..

публикувано на 26.11.24 в 20:09

6 г. затвор за шофьор, причинил катастрофа в Добрич, при която загина 3-годишно дете

Ефективна присъда от шест години затвор получи шофьор, причинил катастрофа в Добрич, при която загина 3-годишно дете. Инцидентът, който е от 2021 г., предизвика масови протести на жители на града с настояване за справедлива присъда. Експертизите по делото показват, че шофьорът на причинилия катастрофата автомобил се е движил със 71 км/час в..

публикувано на 26.11.24 в 20:07

Страните от НАТО потвърдиха подкрепата си за Украйна

Страните от НАТО потвърдиха подкрепата си за Киев на среща с украински представители в отговор на изстрелването на руска балистична ракета със среден обсег по град Днипро миналата седмица. Рюте призова съюзниците в НАТО да увеличат помощта за Украйна Ръководителят на украинското военно разузнаване и началникът на военновъздушните сили са..

публикувано на 26.11.24 в 20:01
Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов говори пред медиите по време на посещението си Стара Загора след работната среща с ръководството на ТЕЦ 2 - 26 ноември 2024 г.

България и "Булгартрансгаз" не са се отказали от проекта за разширение на газохранилище "Чирен"

България и "Булгартрансгаз" не са се отказали от проекта за разширение на газохранилище "Чирен". Това обяви служебният министър на енергетиката Владимир Малинов по повод обявеното разследване на "Антикорупционния фонд", в което се твърди, че държавата се е отказала от 26 млн. лв. неустойки заради провалените сондажи за разширяването на газовото..

публикувано на 26.11.24 в 19:52