Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виктор Йоцов и Константин Проданов - за растежа на БВП и за ползите от еврозоната

| обновено на 01.03.20 в 12:59
Виктор Йоцов и Константин Проданов в предаването „Неделя 150“
Снимка: Даниела Късовска

Това, че има намаляване на отчетения внос, е безспорен факт. Намалява вносът по отношение като дял към БВП, като дял към потреблението. Очевидно има нещо. Картината е малко по-сложна, тъй като данните идват от Митницата, дават се в НСИ, после отиват в БНБ, а тя ги връща в НСИ, за да се изчисли БВП. Това е дълъг итеративен процес. Проблемът в платежния баланс е, че има огромна статия на грешки и пропуски, която надхвърли 3 млрд. евро. Очевидно има необхванати статии, най-вероятно от вноса“. Това коментира пред БНР Виктор Йоцов, икономист от БАН и университетски преподавател, по повод твърдения на БСП и на икономисти, че има манипулиране на данните за ръста на БВП.

Според финансиста Константин Проданов няма проблем с растежа на БВП:

„Извън аритметиката и ако се погледне икономическата логика, ако реалният БВП не нараства с 3,5%, както се твърди, а с 1%, то има ред други индикатори, които щяха да го уловят. Няма как този ръст да е толкова драстично по-нисък, при положение че има 15% ръст на кредитирането, ниска безработица, не са паднали данъчните приходи. Няма основание да се твърди, че ще има драстична ревизия на БВП. Проблемът е в непълнотата на данните. НСИ казва, че това е заради нова методика... Големият проблем е, че корекции стават година по-късно. Нито е съобщено на обществото. Това води до ненадеждни данни за много сегменти на икономиката“.

Проданов подчерта, че „качеството на данните и подходът към остойностяване на икономическите процеси трябва да е от първостепенно значение“:

„Когато отгоре се насложи среда на деинтелектуализация и този над теб не разбира процесите, то тогава ще се създават такива проблеми“.

Според Йоцов ситуацията не е създадена умишлено, а по-скоро от недоглеждане. Икономистът от БАН заяви, че въпросът за влизане в еврозоната е сложен с икономическа и с политическа страна:

„Въпросът за парична зона - различни страни да имат общи пари, се свежда до т.нар. „теория за оптималната валутна зона“. Там се счита, че това е крайният процес на една интеграция... На кой етап сме ние в този процес на интеграция е трудно да се прецени... Ползите са повече. Повече от 20 години съзнателно сме се отказали от провеждане на парична политика, а тя е инструмент за управление на икономиката. Ние нямаме причини да се отказваме от следващата стъпка“.

По думите на Проданов плюсовете от влизане в еврозоната са повече:

„Апелирам на еврото да не се гледа като на панацея, нито като на ултимативното зло. Нито ще станем по-бедни, нито по-богати... Ще има подобряване на доверието в нашата банкова система, защото ще бъдем под общия европейски банков надзор. Ще имаме достъп до паневропейска гаранция за влоговете, която в момента се гради... Това, че ще влезем с друг курс или че ще има голяма инфлация, не са оправдани страхове. Няма интерес у западните държави да влизаме с друг курс, а ако има такъв интерес, то ще е този курс да бъде по-висок, тоест левът да е по-скъп. Цената, която ще трябва да платим, е, че това е необратим процес, няма връщане назад. За да извлечем максимално ползите от членството в ЕС, трябва да се интегрираме по-плътно... Независимо дали сме вътре или вън от еврозоната, ако еврото има проблеми, то те ще се пренесат и при нас“.

Интервюто с Виктор Йоцов и с Константин Проданов можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниел Бенатов

Проф. Даниел Бенатов, Киев: Повечето украинци разглеждат Зеленски като символ на съпротивата

Ако падне Украйна, руснаците ще помислят и за другите бивши съветски републики, както и за държавите-сателити на Съветския съюз.  Това заяви пред БНР проф. Даниел Бенатов от Киев. "Тогава има голяма вероятност да избухне Трета световна война.  Путин не се бори за ресурси, иска да унищожи европейската  цивилизация, защото тя показва на руснаците..

публикувано на 20.02.25 в 13:40
Андрей Ковачев, ГЕРБ/ЕНП

Андрей Ковачев: В ЕС по-бързо да вземаме решенията за сигурността и отбраната ни

Съветът на страните в ЕС трябва по-бързо да вземаме решенията за сигурността и отбраната ни . Това каза пред БНР евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев и уточни, че вече има еврокомисар по отбрана , "общо закупуване и общо производство на отбранителна техника и може би поемане на общ европейски заем на тази отбранителна техника": "Отдавна се..

публикувано на 20.02.25 в 13:26

Изявени културни дейци получиха ордени от президента

Професор Кирил Топалов и Георги Йорданов получиха от държавния глава Румен Радев ордени "Стара планина - първа степен" за своите изключително високи заслуги в областта на науката, българската култура и изкуство. На церемония в Гербовата зала на президентската институция ордени "Св. св. Кирил и Методий“ получиха пианистът Людмил Ангелов,..

публикувано на 20.02.25 в 13:25

БАБХ, НАП и КЗП започнаха проверките в хранителните магазини

Началото на съвместната акция за проверки на продаваните храни не е свързано с инициативата за бойкот на големите търговски вериги, заяви Бистра Иванова от Агенцията по храните. "Проверките стартират от търговските обекти, но продължават през складове за търговия на едро и производствени обекти". Проверките ще бъдат основно по документи...

публикувано на 20.02.25 в 13:20

СЕМ организира дискусия на тема "Войни и конфликти, медии и общество"

Съветът за електронни медии реши да организира дискусия на тема: "Войни и конфликти, медии и общество".  Предложението за провеждането ѝ беше направено от члена на СЕМ Къдринка Къдринова, която се аргументира: "Динамиката в глобалните кризи, напрежения, войните и конфликтите пораждат обществени разделения и остра чувствителност към..

публикувано на 20.02.25 в 13:01
Делян Пеевски

Делян Пеевски: Пенсиите бяха върнати под моя персонален натиск

Лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски беше категоричен, че неговият персонален натиск е причината за връщане на "швейцарското правило" за увеличение на пенсиите: "Вчера кой върна пенсиите на пенсионерите, ние. Ще управляваме. Видяхте, че пенсиите се върнаха под моя персонален натиск", заяви Пеевски. По думите му "ДПС-Ново начало"..

публикувано на 20.02.25 в 12:43
Борислав Гуцанов

Гуцанов: Проблемът в бюджета с актуализирането на пенсиите е решен с диалог и компромиси

Социалният министър Борислав Гуцанов обясни, че проблемът в Бюджета с актуализирането на пенсиите по швейцарското правило, е бил решен чрез диалог и компромиси.  Според Кирил Петков заслугата за повишението на пенсиите с 9% е на ПП-ДБ В кулоарите на парламента министър Гуцанов коментира откъде могат да дойдат необходимите средства. "Да,..

публикувано на 20.02.25 в 12:34