Днес в Брюксел официално стартираха преговорите за бъдещите търговски отношения между Обединеното кралство и ЕС след Брекзит. На практика истински преговори ще се водят утре и в сряда, когато делегациите на Мишел Барние и Дейвид Фрост ще навлязат в детайли по много от чувствителни теми, свързани с търговията.
За първите впечатления от това в каква посока поемат преговорите ще трябва да се изчака до четвъртък, когато Барние и Фрост ще дадат пресконференция.
Армия от 100 британски представители, начело с главния преговарящ Дейвид Фрост, е в Брюксел за историческите преговори. Европейски дипломати вече предупредиха, че ако „политическата температура“ продължава да се покачва в Обединеното кралство около Брекзит, съществува риск от „задушаване“ на преговорите. Всъщност и от двете страни на Ламанша са загрижени от използвания език преди старта на преговорите. Крайният срок за постигане на сделка е 31 декември, като някои от ключовите елементи като правата за риболова, например, би трябвало да бъдат изгладени преди 1 юли.
Предвид на непримиримите позиции мнозина си задават въпроса дали е реална времевата рамка до края на годината за определяне на бъдещите търговски отношения.
Ето как политическият анализатор на Би Би Си Роб Уотсън обобщи тази сутрин позициите на двете преговарящи страни:
„Брюксел информира Лондон, че няма да получи по-добра сделка извън ЕС, отколкото, ако е в ЕС и нивото на достъп до общия пазар ще зависи от желанието за придържане към европейските стандарти и правила. Лондон казва, че иска да продължи да търгува с Брюксел по възможно най-свободен начин, но суверенитетът е по-важен от търговията – това е и цялата идея за Брекзит – и няма да се подчинява на чужди закони“.
Уотсън допълва, че в британската позиция ясно се посочва, че сегашното правителство има абсолютна подкрепа в парламента и е различно от това на Тереза Мей, което гледаше на Брекзит като на „упражнение по ограничаване на щетите“. Като се има предвид какво се случи по време на преговорите по споразумението за напускане, ЕС вероятно ще остане единен, за което, по ирония на съдбата, допринася по много начини самият Борис Джонсън с твърдата си позиция да не удължава срока на преходния период, смята анализаторът на Би Би Си. При това положение Роб Уотсън заключава, че преговорите ще бъдат много трудни заради втвърдяващите се позиции и от двете страни.
Вероятен изход е минималистично търговско споразумение, което ще позволи преходният период да приключи на 31 декември, но с последващи преговори за постигане на задълбочена и всеобхватна сделка. Другият вариант е да не бъде постигната сделка, което ще засили язвителността в отношенията и неизбежната игра на взаимни обвинения, смята Роб Уотсън от Би Би Си.
По-скоро става въпрос за групировки , не за идеологически различия. Това каза след избора на председател на БСП социологът Кольо Колев от агенция "Медиана" в интервю за БНР. Зафиров е избран за председател на БСП с 422 гласа, Гуцанов има 365 Зафиров: БСП да си върне статута на първа политическа сила - това е основна задача По..
ДСБ започват подготовка за предстоящите през 2026 г. президентски избори , съобщиха от партията след заседание на Изпълнителния ѝ съвет в събота. Поема се ангажимент ДСБ да работи за единна политическа платформа на демократичната и реформаторската десница заедно с партньорите си от "Демократична България". Партньорите от "Продължаваме промяната"..
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио замина от Израел за Саудитска Арабия днес, след като потвърди американската подкрепа за еврейската държава на срещи в Ерусалим, предаде АФП. В Рияд първият дипломат на САЩ ще се срещне със саудитските лидерите, а след това ще посети ОАЕ в първата си регионална обиколка на поста. Израелският кабинет..
Българската аграрна камара организира утре кръгла маса "Мястото на българския производител на храни на българския пазар" . Междувременно работна група в Министерството на земеделието ще обсъжда заявени промени в законодателството, засягащи агрохранителните вериги и ценообразуването. За да стигне една храна до търговската верига, някой..
Обществените организации, които инициираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, ще представят резултатите от акцията си. На пресконференция днес те ще призоват за втори отказ от пазаруване на 20 февруари. Петкова: 28.8% е бил спадът в оборотите на големите вериги в деня на бойкота В писмо до медиите тази..
Справедлив мир за Украйна няма да има. В това е категоричен журналистът Валерий Тодоров, бивш кореспондент на БНР и БНТ в Москва. В предаването "Преди всички" той коментира планираните за днес срещи в Париж и Рияд относно ситуацията в Украйна и плановете на САЩ. В Рияд и Париж започват важни преговори за Украйна и европейската отбрана..
Опасно зимно време създаде рискове за повече от 100 милиона души в югоизточната част на Съединените щати. Наводнения, кални свлачища и силни ветрове оставиха десетки хиляди без ток, а властите съобщават за най-малко 10 смъртни случая. Девет от жертвите на лошото време са от щата Кентъки, а десетата потвърдена жертва е от Джорджия,..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият..