Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започнаха преговорите за бъдещите търговски отношения между Обединеното кралство и ЕС

Днес в Брюксел официално стартираха преговорите за бъдещите търговски отношения между Обединеното кралство и ЕС след Брекзит. На практика истински преговори ще се водят утре и в сряда, когато делегациите на Мишел Барние и Дейвид Фрост ще навлязат в детайли по много от чувствителни теми, свързани с търговията.

За първите впечатления от това в каква посока поемат преговорите ще трябва да се изчака до четвъртък, когато Барние и Фрост ще дадат пресконференция.

Армия от 100 британски представители, начело с главния преговарящ Дейвид Фрост, е в Брюксел за историческите преговори. Европейски дипломати вече предупредиха, че ако „политическата температура“ продължава да се покачва в Обединеното кралство около Брекзит, съществува риск от „задушаване“ на преговорите. Всъщност и от двете страни на Ламанша са загрижени от използвания език преди старта на преговорите. Крайният срок за постигане на сделка е 31 декември, като някои от ключовите елементи като правата за риболова, например, би трябвало да бъдат изгладени преди 1 юли.

Предвид на непримиримите позиции мнозина си задават въпроса дали е реална времевата рамка до края на годината за определяне на бъдещите търговски отношения.

Ето как политическият анализатор на Би Би Си Роб Уотсън обобщи тази сутрин позициите на двете преговарящи страни:

„Брюксел информира Лондон, че няма да получи по-добра сделка извън ЕС, отколкото, ако е в ЕС и нивото на достъп до общия пазар ще зависи от желанието за придържане към европейските стандарти и правила. Лондон казва, че иска да продължи да търгува с Брюксел по възможно най-свободен начин, но суверенитетът е по-важен от търговията – това е и цялата идея за Брекзит – и няма да се подчинява на чужди закони“.

Уотсън допълва, че в британската позиция ясно се посочва, че сегашното правителство има абсолютна подкрепа в парламента и е различно от това на Тереза Мей, което гледаше на Брекзит като на „упражнение по ограничаване на щетите“. Като се има предвид какво се случи по време на преговорите по споразумението за напускане, ЕС вероятно ще остане единен, за което, по ирония на съдбата, допринася по много начини самият Борис Джонсън с твърдата си позиция да не удължава срока на преходния период, смята анализаторът на Би Би Си. При това положение Роб Уотсън заключава, че преговорите ще бъдат много трудни заради втвърдяващите се позиции и от двете страни.

Вероятен изход е минималистично търговско споразумение, което ще позволи преходният период да приключи на 31 декември, но с последващи преговори за постигане на задълбочена и всеобхватна сделка. Другият вариант е да не бъде постигната сделка, което ще засили язвителността в отношенията и неизбежната игра на взаимни обвинения, смята Роб Уотсън от Би Би Си.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Испанското правителство слага край на програмата "Златна виза"

Испания слага край на програмата “Златна виза”. От трети април влиза в сила промяна в законодателството, която прекратява възможността чужденци да получат испанско гражданство срещу инвестиции. Въведени през 2013 година от правителството на Мариано Рахой, така наречени “златни визи” позволяваха на граждани на държави, извън Европейския съюз,..

публикувано на 03.04.25 в 13:15
Константин Сулев

Започна делото срещу прокурор Константин Сулев

В Софийския градски съд започна делото срещу районния прокурор Константин Сулев. Той е обвинен за длъжностно престъпление във връзка с разследване през май 2023 година срещу намиращия се в неизвестност бивш следовател Петьо Петров, по прякор Еврото. Днес трябваше да бъде разпитан бившият главен прокурор Иван Гешев, но съдът съобщи, че той е..

публикувано на 03.04.25 в 13:11
Депутатът от

БСП-ОЛ внася законопроект за защита на гражданите от колекторите

Законопроект за защита на гражданите от фирмите, които събират дългове, внасят от Парламентарната група на "БСП-Обединена левица". "Вече повече от 30 години колекторските фирми са без всякакви регулации, без никакви регламенти за това как събират вземанията си. Ставаме свидетели на постоянен рекет на български граждани от колектори. Това..

публикувано на 03.04.25 в 12:56
Киър Стармър

Великобритания ще отговори "хладнокръвно и спокойно" на Тръмп за митата

Великобритания ще отговори "хладнокръвно и спокойно" на Доналд Тръмп след наложените мита, заяви британският премиер Киър Стармър, който провежда среща с бизнес лидери на "Даунинг стрийт". Британският премиер заяви, че "определено ще има икономическо въздействие" от митата, макар и страната му донякъде да бе пощадена с по-ниски ставки от тези..

публикувано на 03.04.25 в 12:33

На 14 април - Европа с контрамерки на американските мита

На 14 април ще отговорим с първите контрамерки на наложените от Съединените щати мита, съобщи председателят на Комисията по външна търговия на Европейския парламент Бернд Ланге.  От Самарканд, където ще участва в първата по рода си среща на върха ЕС - Централна Азия, председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен увери, че..

публикувано на 03.04.25 в 12:12

Политическите лидери в НС очакват вотът на недоверие да е неуспешен

От изявленията на политическите лидери в кулоарите на парламента стана ясно, че вотът на недоверие ще е неуспешен.  Иво Инджов: Вотът на недоверие няма да успее Гласуват вота на недоверие към кабинета "Желязков" в 13:45 Те обаче се разминаха в оценките си за ефекта от него – според вносителите от "Възраждане" той е изпълнил целта си,..

публикувано на 03.04.25 в 12:04
Манол Генов и Иван Иванов

Депутатите обсъдиха проблемите с безводието в страната

Проблемите с безводието в страната обсъдиха депутатите при изслушването по темата на двама министри - на околната среда и водите и на регионалната политика. Министърът на околната среда Манол Генов каза в пленарната зала, че към момента няма населено място, което да се снабдява от язовир, управляван от министерството, което да е на воден режим. По думите..

публикувано на 03.04.25 в 12:03