Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нидерландски специалист ни консултира за лечението на остра лимфобластна левкемия

Заболяването не се унаследява, ключът се крие в увреждане на ДНК на кръвните клетки

Проф. Роб Питърс
Снимка: Гергана Хрисчева

Причината за появата на острата лимфобластна левкемия се крие в ДНК на кръвните клетки. Когато там настъпи увреждане, се развива някой от видовете рак на кръвта. Това обясни в ексклузивно интервю за „Хоризонт“ проф. Роб Питърс, медицински директор на най-големия медицински център Европа за лечение и изследване на раковите заболявания при децата - "Принцес Максима Център" в Нидерландия.

Проф. Роб Питърс е автор на съвременните насоки за лечение на остра лимфобластна левкемия. Той запозна българските си колеги от София, Пловдив и Варна с новите възможности за лечение на заболяването. Ключов момент в това лечение е използването на нов медикамент.

"Лекарството е едно от петте ключови медикаменти, които се използват в химитерапевтичните протоколи за лечение на острата лимфобластна левкемия. Първоначално започнахме като монотерапия с това лекарство, но впоследствие се разбра, че то има по-добър ефект като комбинация с други химиотерапевтични лекарства и затова препоръчваме този медикамент да се използва в комбинация с други“, уточни проф. Питърс.

"Този медикамент е познат отпреди 30-40 години. Новото е, че към него е закачена нова молекула, чрез което се удължава времето на полуживот на медикамента. По този начин се скъсява броят на химиотерапиите. Така новият медикамент се прилага един път на две седмици." Второто важно нещо е, че към стария медикамент пациентите образуват антитела, докато с новия медикамент това не се случва", коментира специалистът.

Какво сочат данните в световен мащаб за лечението на острата лимфобластна левкемия?

"Над 80 на сто от децата се излекуват от това заболяване, но все пак остават едни 20 процента, които не успяват. В световен мащаб практиката показва, че тези пациенти, които влизат в 80-те процента, биха могли да бъдат излекувани с по-малко химиотерапия, а по-интензивната химиотерапия остава за другите 20%, които нямат шанса да бъдат излекувани. Химиотерапията трябва да бъде персонално адаптирана“, подчертава Роб Питърс.

В Холандия годишно се лекуват около 180 деца с остра лимфобластна левкемия. Лечението продължава около две години. Едва при 5 на сто от новодиагностицираните деца обаче е подходяща трансплантацията на стоволови клетки.

Няма ръст в заболеваемостта при възрастните и децата, изтъква проф. Питърс. Обикновено заболяването се наблюдава по-често при децата, отколкото при възрастните.

"Когато лекуваме възрастни с новия медикамент по протоколите за деца, в лечението е добре да участва и детски онкохематолог, защото те имат повече опит с това лекарство. Изследвания в Америка и в Холандия доказват колко е важно прилагането на новия медикамент за изхода от лечението“, допълни проф. Питърс.

Няма рискови фактори за отключване на острата лимфобластна левкемия. Причината за заболяването се крие в ДНК на кръвните клетки и когато там настъпи увреждане, се установява хематологично заболяване. Има увреждания на ДНК на клетките, които водят до левкемия с благоприятна прогноза.

"На база на ДНК увреждането можем да установим как тази левкемия ще се "държи" във времето - дали тя ще може да се излекува, дали ще бъде резистентна към лечението. Така се избира методиката, по която се лекува. Подобно ДНК увреждане не се унаследява. Тя се случва в последствие в ДНК-то на кръвните клетки“, уточнява нидерландският специалист.

Здравната система в Холандия покрива част от лечението на децата с остра лимфобластна левкемия, но след като лекарите представят доказателства за ефекта от дадена скъпа терапия. Родителите нямат финансови задължения. Всеки пациент, който отговаря на определени критерии за лечение, може да участва в клинични проучвания на "Принцес Максима Център".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01