Проф. Роб Питърс е автор на съвременните насоки за лечение на остра лимфобластна левкемия. Той запозна българските си колеги от София, Пловдив и Варна с новите възможности за лечение на заболяването. Ключов момент в това лечение е използването на нов медикамент.
"Лекарството е едно от петте ключови медикаменти, които се използват в химитерапевтичните протоколи за лечение на острата лимфобластна левкемия. Първоначално започнахме като монотерапия с това лекарство, но впоследствие се разбра, че то има по-добър ефект като комбинация с други химиотерапевтични лекарства и затова препоръчваме този медикамент да се използва в комбинация с други“, уточни проф. Питърс.
"Този медикамент е познат отпреди 30-40 години. Новото е, че към него е закачена нова молекула, чрез което се удължава времето на полуживот на медикамента. По този начин се скъсява броят на химиотерапиите. Така новият медикамент се прилага един път на две седмици." Второто важно нещо е, че към стария медикамент пациентите образуват антитела, докато с новия медикамент това не се случва", коментира специалистът.
Какво сочат данните в световен мащаб за лечението на острата лимфобластна левкемия?
"Над 80 на сто от децата се излекуват от това заболяване, но все пак остават едни 20 процента, които не успяват. В световен мащаб практиката показва, че тези пациенти, които влизат в 80-те процента, биха могли да бъдат излекувани с по-малко химиотерапия, а по-интензивната химиотерапия остава за другите 20%, които нямат шанса да бъдат излекувани. Химиотерапията трябва да бъде персонално адаптирана“, подчертава Роб Питърс.
В Холандия годишно се лекуват около 180 деца с остра лимфобластна левкемия. Лечението продължава около две години. Едва при 5 на сто от новодиагностицираните деца обаче е подходяща трансплантацията на стоволови клетки.
Няма ръст в заболеваемостта при възрастните и децата, изтъква проф. Питърс. Обикновено заболяването се наблюдава по-често при децата, отколкото при възрастните.
"Когато лекуваме възрастни с новия медикамент по протоколите за деца, в лечението е добре да участва и детски онкохематолог, защото те имат повече опит с това лекарство. Изследвания в Америка и в Холандия доказват колко е важно прилагането на новия медикамент за изхода от лечението“, допълни проф. Питърс.
Няма рискови фактори за отключване на острата лимфобластна левкемия. Причината за заболяването се крие в ДНК на кръвните клетки и когато там настъпи увреждане, се установява хематологично заболяване. Има увреждания на ДНК на клетките, които водят до левкемия с благоприятна прогноза.
"На база на ДНК увреждането можем да установим как тази левкемия ще се "държи" във времето - дали тя ще може да се излекува, дали ще бъде резистентна към лечението. Така се избира методиката, по която се лекува. Подобно ДНК увреждане не се унаследява. Тя се случва в последствие в ДНК-то на кръвните клетки“, уточнява нидерландският специалист.
Здравната система в Холандия покрива част от лечението на децата с остра лимфобластна левкемия, но след като лекарите представят доказателства за ефекта от дадена скъпа терапия. Родителите нямат финансови задължения. Всеки пациент, който отговаря на определени критерии за лечение, може да участва в клинични проучвания на "Принцес Максима Център".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Втори правителствен пакет от мерки за справяне с "тревожния демографски проблем" в Кипър обяви президентът Никос Христодулидис в специално телевизионно обръщение в понеделник вечерта. Повече от 50 млн. евро се насочват за преодоляване на негативните демографски тенденции и за съвместяване на семейния и професионалния живот. Ситуацията с..
Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..
Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на..
Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване . Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя..
Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави , живял е в четири и продължава да пътува. Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден , че всеки млад човек може успешно да се реализира в България. Как се справя с предизвикателствата на професията , как се подготвя за едно пътуване,..
Доц. Андрей Андреев , един от водещите офталмолози в България, гост в предаването "Нощен хоризонт" споделя за своите дълбоки размисли върху офталмологията, медицината и човешките взаимоотношения. " Срещата между пациента и лекаря е среща на доверието със съвестта , каза за БНР доц. Андрей Андреев . Това определение, споделено от..
В област Велико Търново избирателната активност към 11 часа е 10,78 процента и е с едно на сто по-висока от изборите през юни. От десетте общини в региона най-висока е активността в община Сухиндол – 17,6 %, а най-ниска от 7,8 % е в община Горна Оряховица. 6 машини са спрели работа. От тях не се разпечатва вота на избирателите, а само номера на..
Мениджър на хотел в село Кранево обсипал с шамари и юмруци деца - футболисти от Силистра, защото играели на гоненица по етажите . Така завършва..
"Не може да не се гордеем, че ние сме тези, които водим едни нации на Антарктида". Това заяви пред БНР председателят на Българския антарктически..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..