Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Животът на границата край Маказа - сякаш няма коронавирус

Трафикът през границата не намалява, сезонни работници пътуват за южна Италия

Снимка: БГНЕС

Гърци са започнали да се запасяват с хранителни продукти от България. Това наблюдават местните жители в Кирково - последното селище от българска страна преди граничния пункт Маказа. 

Причината е разпространението на коронавируса в южната ни съседка, където потвърдените случаи вече са няколко.

Купува се всичко необходимо за евентуална карантина, разказват търговци от Кирково.

Гърците са от района на Комотини, на двайсетина километра от българската граница. За разлика от местните хора, те купуват повече от необходимото, отбелязва кметът на Кирково Шинаси Сюлейман.

„Коментарът им е: „Не се знае какво ще стане. Нека да се запасим. Запасяват се с много повече храна, отколкото сме свикнали да виждаме.“

Има и голямо търсене на маски, за които всички знаем, че помагат само на болния да не разпространява заразата, но не предпазват здравия, допълни кметът на Кирково.

Според местни жители няма паника в пограничните населени места и животът продължава както досега.

Според Шинаси Сюлейман трафикът през Маказа не е спирал, откакто се знае за наличие на коронавируса в Гърция. Дори се забелязва увеличение на пътуващите за Италия. Това са основно сезонни работници, които с бусове стигат до пристанището в Игуменица и оттам се прехвърлят с ферибот.

„Тези хора, които заминават за Италия през Гърция, по-скоро са в южната част на Италия. Даже този поток не е намалял и хората спокойно си пътуват за Италия за сезонната работа.“

Случаите на коронавирус в Гърция не притесняват и търговците в Кирково. Владимир Иванов има собствен бизнес и ежедневно търгува с гръцки партньори. 

„Аз лично не виждам притеснение да отида до Комотини да си върша работата и да се върна. Няма такова притеснение засега. Моите синове отидоха снощи в Гърция да играят боулинг. Всичко си върви, все едно че няма коронавирус.“

Кметът на Кирково Шинаси Сюлейман не изключва варианта, ако и следващата седмица „продължи тази суматоха“, да задължат децата да ходят с маски на училище.

Недостигът на предпазни маски се забелязва и в съседна Турция. Според медии в Одрин те саизчерпани в много аптеки, а там, където все още се намират, се продават на завишени цени. 

След осмия случай на коронавирус в Гърция училища в северната част на страната взеха превантивни мерки и затвориха врати. Излизащият в Комотини вестник „О хронос“ съобщи, че гимназия в Ксанти излиза в принудителна ваканция до края на седмицата. Причината е, че ученици са били в Италия по програма „Еразъм“.

Още за живота на границата слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06

Весела Герчева: Експонатите в музеите трябва да "живеят"! Пари има

"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..

публикувано на 23.06.25 в 10:31

Д-р Антония Григорова: Намалява възрастта на първата употреба на наркотици в училище

Все повече намалява възрастта на първата употреба на наркотици в училище, като за някои вещества стига 12 годишна възраст. Причината е влошената комуникация между деца и родители. Има голям риск първата употреба в бъдеще да се превърне в зависимост, посочва специалистът Антония Григорова, която консултира близки на зависими. По-активна трябва да..

публикувано на 22.06.25 в 06:31