Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Срещата Путин-Ердоган е надежда за решение на мигрантската криза

Разговорите в Москва едва ли ще доведат до трайно решение на турско-сирийската граница, прогнозира доц. Тодор Тодоров

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Днешната среща в Москва между президентите на Русия и на Турция Владимир Путин и Реджеп Ердоган е натоварена с очаквания за намиране на компромисно решение на кризата в сирийската провинция Идлиб.

Срещата беше предшествана от продължителни, но безрезултатни руско-турски консултации в Москва и Анкара с участието на дипломати, на военни и на представители на спецслужбите на двете страни,  както и от взаимни обвинения в неизпълнение на подписания на 17 септември 2018г. в Сочи меморандум за Идлиб.

Всъщност пълният текстът на меморандума така и не беше официално публикуван. На 19 септември същата година на страниците на изданието The Nation от Обединените арабски емирства се появиха факсимилета на документа на руски и английски език, придружени от писмо на постоянните представители на Русия и на Турция в ООН Василий Небензя и Ферудин Синирлиоглу до председателя на Съвета за сигурност Ники Хейли и до генералния секретар на световната организация Антонио Гутериш.

В точка втора е записано, че Руската федерация ще предприеме всички необходими мерки, за да бъдат избегнати военни операции и настъпления в зоната за деескалация и за да бъде съхранено съществуващото статукво. Година и половина след подписването на документа сирийската армия води настъпателна операция в Идлиб с подкрепата на Русия.

Точка трета гласи, че в зоната за деескалация ще бъде създадена демилитаризирана зона от 15-20 км, а точка пета – че до 15 октомври 2018-та от зоната ще бъдат изведени всички терористични групи.

С днешна дата радикалните групировки като Таят Тахрир аш Шам не само не са изведени от зоната за деескалация, но контролират по-голямата част от територията й. Вчера говорителят на руското министерство на отбраната Игор Конашенков заяви, че атаките на терористите срещу селищата в района и срещу руската авиобаза „Хмеймим“ са се превърнали от спорадични в ежедневни.

Взаимните обвинения между Москва и Анкара в неизпълнение на меморандума от Сочи изглеждат основателни, но продължаването на спора кой по-малко спазва или кой повече нарушава споразумението водят до задънена улица. Очевидно е назрял моментът за нови преговори и нова сделка, защото сочинският меморандум отдавна не отговаря на променената обстановка на терен. Въпросът е дали Владимир Путин и Реджеп Ердоган ще успеят да си стиснат ръцете, както са го правили неведнъж досега. Прогнозите на повечето руски анализатори са, че това ще стане.

Нито Москва, нито Анкара имат интерес от задълбочаване на конфликта. Ако ставащото в момента в Идлиб ги разделя, то има много други неща, които ги обединяват: газопроводът „Турски поток“, атомната електроцентрала „Акую“, зенитно-ракетните комплекси С-400, турските плодове на руския пазар, близо седемте милиона руски туристи в Турция всяка година и не на последно място възможността да се противопоставят в общ фронт срещу Европейския съюз и Съединените щати, когато е необходимо.

А размяната на остри реплики през последните дни може да се разглежда по-скоро като покачване на залозите преди днешните преговори, отколкото като намерение за задълбочаване на конфронтацията.


Срещата между Реджеп Ердоган и Владимир Путин в Москва едва ли ще се доведе до трайно решение на турско-сирийската граница, прогнозира в предаването "Преди всички" по БНР анализаторът Тодор Тодоров.

Според него най-вероятно резултатът ще е по-скоро временно примирие в региона.

“Не знам дали можем да очакваме някакво окончателно или приблизително окончателно решение на сирийския въпрос от такава среща. Аз лично очаквам, че ще се стигне до някакво временно примирие“, каза доц. Тодоров и допълни:

“Залогът там е много голям, защото амбициите на Ердоган, на Турция в района са такива, те първо са свързани с неговия неоосманистки проект за голяма роля на Турция в региона. Превръщането на Турция във водеща сила“.

Репортажа на Ангел Григоров и интервюто с доц. Тодор Тодоров можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожар избухна край село Илинденци, община Струмяни

Пожар е възникнал в землището на село Илинденци, община Струмяни. Сигналът е подаден към 23.30 часа.  Огънят е обхванал  между 50 и 100 декара сухи треви, но има и много хвойнови храсти. На място са пристигнали екипи с два  противопожарни автомобила, както и доброволци от местното формирование. Над 50 души се борят пожарът да не се разпространи..

публикувано на 19.07.25 в 01:29

Митинг - заря в Карлово по случай 188 години от рождението на Васил Левски

Стотици жители и гости на Карлово   присъстваха на тържествения митинг - заря на площад "Васил Левски" по повод 188-годишнина  от  рождението на Апостола. Живеем в сложни времена, които разделят нацията и обществото, но усилието и старанието, когато имаме примера пред себе си, трябва да ни постеле онази пътека на достойнство и..

публикувано на 18.07.25 в 21:40

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и преклонениeто..

публикувано на 18.07.25 в 21:30

"Файненшъл таймс": Тръмп желае минимални мита за вноса от ЕС в размер 15% до 20%

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп е засилил позицията си в търговските преговори с Европейския съюз, като вече призовава за включване на базова тарифа от 15% до 20% за вноса на стоки от ЕС при всяко едно бъдещо споразумение, съобщи "Файненшъл таймс". Три лица, запознати с преговорите с блока, разкриха пред финансов издание,..

публикувано на 18.07.25 в 20:26
Илияна Йотова

Илияна Йотова участва в тържествена церемония по откриване на паметник на Васил Левски в Етрополе

В Етрополе вицепрезидентът Илияна Йотова участва в тържествена церемония по откриване на паметник на Васил Левски. Йотова се присъедини към шествието по повод 188-годишнината от рождението на Апостола на свободата. В словото си на тържествената церемония вицепрезидентът припомни, че Левски има една идеология и това е България: "Само..

публикувано на 18.07.25 в 20:17

На отделни места в Рила тлеят паднали дървета

Тлеят отделни места и паднали дървета на пожара в Рила. Това са установили горските работници, които днес направиха обход на място и с дрон при пожара в Рила.  За утре се създава организация на терена отново да се качат екип пожарникари, които да обезопасяват такива огнища. Акцията ще продължи и следващите дни, каза за БНР началникът на..

публикувано на 18.07.25 в 20:10
Външният министър на Великобритания Дейвид Лами

Великобритания се присъедини към новия пакет евросанкции срещу Русия заради войната в Украйна

Великобритания се присъедини към обширния нов пакет от санкции на Европейския съюз срещу Русия заради войната в Украйна, насочен към енергийния сектор чрез понижаване на ценовия таван за износ на руски петрол, предаде Франс прес.  Страните от ЕС одобриха 18-тия пакет санкции срещу Русия Украинският премиер приветства приемането на новия..

публикувано на 18.07.25 в 19:56