Докато хвърлят ресурс в овладяването на разпространението на коронавируса Covid-19, здравните власти може да направят сериозни пропуски за други заболявания. Това предупреди в специално интервю за „Хоризонт“ епидемиологът проф. Амира Роес от университета „Джордж Мейсън“.
По думите ѝ е много важно да се установи дали има хора, които могат да са заразени с новооткрития вирус, но не проявяват симптоми. Също така е ключово да се разбере как вирусът е преминал към разпространението сред хората.
След като броят на новозаразените случаи в Китай намалява, можем ли да очакваме скоро разпространението да бъде овладяно в Европа и в Съединените щати?
Трудно е да се каже със 100-процентова сигурност. На базата на това, което знаем от предишно сериозно разпространение на вируси, както и от настоящото - то запада от само себе си. Прилагането на правилните мерки наистина ще помогне за по-бързото овладяване и значителното му ограничаване. Обещаващо е, че вече намалява броят на новите случаи в Китай. В същото време останалата част на света сега отчита увеличаване на случаите и най-вероятно това ще продължи известно време. Би трябвало след това да видим намаляване на броя на новите случаи на пациенти, заразени с коронавирус… Това е тенденцията, която видяхме с MERS, SARS и ебола. Най-вероятно това ще се случи и с Covid-19. Големият въпрос обаче е колко време ще отнеме, за да се завърти целият епидемиологичен цикъл и колко души ще бъдат заразени, колко държави ще бъдат засегнати. Докато разберем това, ние трябва да продължаваме да прилагаме необходимите мерки за овладяване на ситуацията“.
Докато очакваме епидемията да затихна от само себе си, ще има ли време за разработването на ваксина?
Реалистично погледнато, като имаме предвид къде се намираме в момента и колко продължава цикълът за разработване на ваксина, може би ще отнеме около година, докато имаме ваксина - готова за употреба върху хора. След това трябва да сме сигурни, че ваксината работи и че няма други последици върху здравето на хората. Необходимо е време, за да премине през всички регулаторни процедури. Освен всичко останало компаниите трябва да имат готовност да произведат ваксината, ако успеем да стигнем до разработката и одобрението ѝ. Всичко това отнема много време. В момента здравните власти в Съединените щати са поставили разработването на ваксината като приоритет, за да може да се ускори процесът.
Светът хвърля много усилия в овладяването на разпространението на Covid-19. Има ли опасност обаче в тази ситуация здравните власти да пренебрегнат други сериозни проблеми?
Да. Това е много добър въпрос и отговорът му е, че е напълно възможно. Опитът ни с избухването на епидемията от ебола е, че бе отделено много време и че голяма част от медицинската инфраструктура беше пригодена за борба с нея. В същото време много повече хора намериха смъртта си от малария и системата не успя да реагира толкова добре, защото голяма част от ресурсите бяха насочени основно към ебола.
Към момента реакцията за овладяването на Covid-19 добра ли е?
Ние научихме много от предишни ситуации, включително от избухването на епидемиите на H1N1, SARS и MERS. С напредването на технологиите и със събирането на повече информация за самите вируси ние подобряваме реакциите си. Едно от големите предизвикателства е, че ние живеем в много глобализиран свят. Всъщност, това е и предизвикателство, но и факт, който ни дава сила. Тя идва от факта, че учени от целия свят могат много бързо да обменят данни и резултати. Това ни помага по-бързо да овладяваме разпространението. Със сигурност се справяме по-добре, отколкото в предишни случаи.
Това звучи успокояващо, но какво бихте казали на хората. Сред много у тях се усеща паника зарази разпространението на Covid-19?
Много е важно да осъзнаем, че всички ние можем да направим няколко малки неща, за да намалим риска от собственото си заразяване. Говорим не само за Covid-19, но и за другите респираторни вируси. Това са много прости мерки. Даже за някои хора те изглеждат твърде прости, за да работят, но ние - учените, знаем, че те наистина работят. Сигурно е казвано, но аз ще го повторя. Трябва да мием ръцете си с вода и сапун поне 20 секунди, когато те са видимо зацапани и преди да докоснем очите, устата или носа си. Така се намалява вероятността вирусът да попадне в тялото ни и съответно да причини инфекция и респираторно заболяване… Другото нещо е, че ако имате симптоми, просто си останете вкъщи и ограничете контактите си с другите хора. Кашляйте в тъкан, която след това изхвърляте. Ако нямата салфетка, например, просто го направете в свивката на ръката си. Наистина е важно, за да предотвратите разпространението на капки, които попиват в повърхностите и предават вируса. Като хора ние може да намалим собствения си риск от заболяване и да предпазим останалите. Все пак това е и наша отговорност. Трябва да помним колко е важна ролята ни в ограничаването на разпространението на вируса.
Много хора прибягват до приема на имуностимулатори. Това разумно ли е?
Ние имаме доказателства, че витамин С и цинк могат да намалят интензивността на респираторна инфекция. Понякога хората приемат повече таблети витамин С и D, както и цинк, но наистина е важно да прочетем каква е адекватната дневна доза на опаковката, защото ако предозирате приема на витамини и минерали, може да увредите здравето си. Много е важна диетата, която спазваме. В крайна сметка - приемът на достатъчно чисти плодове и зеленчуци е много добър начин, за да си набавим здравословната доза витамини. Можем да си позволим и малко сладки неща, в които има витамин D и ни помагат да намалим стреса. Това също е важно, за да постигнем добър здравословен баланс.
Интервюто с проф. Амира Роес можете да чуете в звуковия файл.
Министрите на отбраната Атанас Запрянов и на външните работи Георг Георгиев ще бъдат изслушани в НС за готовността за евентуално участие на страната в специална военна операция на територията на Украйна. Депутатите ще обсъдят и процедурните правила за попълване на съставите на още 4 регулаторни органи, сред тях членове на съдийската и прокурорската..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни проблеми показаха, че могат да готвят и то вкусно, да аранжират приготвените от тях ястия и най-важното - да се чувстват полезни. Кулинарният конкурс в Монтана бе възстановен след дълги години...
От днес в Кипър навлиза антициклонът "Корал", с който на средиземноморския остров идва необичайно силен студ с рекордно ниски температури под нулата, обяви Метеорологичната служба. Властите призоваха гражданите да пестят електроенергия, за да може енергийната мрежа да издържи на повишеното търсене. Кипър ще изпита редки, нетипични за средиземноморския..
Британският премиер Киър Стармър изрази подкрепа за Володимир Зеленски като "демократично избран лидер", след като американсия държавен глава Доналд Тръмп нарече украинския президент "диктатор". Стармър разговаря със Зеленски по телефона в сряда вечерта и каза, че е "напълно разумно Украйна да не провежда избори по време на война, както направи..
Испания отбелязва ръст в раждаемостта за първи път от 10 години. През миналата година броят на новородените е с 0.4% по-висок спрямо 2023. Над 322 000 бебета са родени през 2024 в Испания, което е с повече от 1300 в сравнение с 2023. Данните са на Националния статистически институт. Въпреки ръста, увеличението на ражданията не води до..
Хората от Долна Оряховица се обединиха около каузата да имат паметник на Васил Левски. Повече от две години продължи дарителската кампания. Бронзовият монумент беше открит тази вечер. Десетки жители на Долна Оряховица се събраха да почетат 152-ата годишнина от безсмъртието на Левски пред бюст-паметника на Апостола, който беше открит в центъра на..
Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..