Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инж. Л. Голев за детската болница: Конструкцията в двора на "Александровска" е сигурна, дори има резерви

Снимка: БГНЕС

Конструкцията на изградената в груб строеж сграда на Научен институт по педиатрия в двора на „Александровска болница“ е напълно пригодена да се използва за строеж на бъдещата Национална детска болница. Тази теза защити пред „Хоризонт“ инженер Лазар Голев, автор на конструктивния проект от 1989 година.

Срещу проекта за изграждането на нова детска болница, за която да се използва старата конструкция, се обявиха група родители, лекари, неправителствени организации и Камарата на архитектите, като настояват за прекратяване на обществената поръчка за строителството на лечебното заведение и за обявяване на нова.

„Тази сграда ние я проектирахме навремето като педиатрия, детска болница. Сега министерството иска тази сграда да я ползва като многопрофилна детска болница. Естествено, че ще се наложат някои преработки  - във вътрешни инсталации, разпределения и т. н. През 2019-а година Министерство на здравеопазването състави една работна група, а задачата и беше да изготви задание за новата многопрофилна болница.

Аз и архитекта участвахме в тази работна група, участваха всички ръководители на детски клиники в София  - и всички написаха какво трябва да съдържа болницата. Архитект Хаджистоянова и аз се съобразихме с техните изисквания и беше изготвен един албум с чертежи за бъдещата болница. Това нещо беше прието в Министерството на здравеопазването и на база на това е обявен конкурс“, обясни инженер Голев в интервю на Гергана Хрисчева.

След това ли беше направено обследването по отношение на това дали има дефекти по сградата?

„Да, поръча го Министерство на здравеопазването. Те не пожелаха обаче да ми го покажат на мен това обследване. По-късно прочетох някои неща от това обследване и считам, че то е непълно, тенденциозно и вредно според мен.

Защото това не отразява истината на сградата - те са се занимавали с бетонното покритие на арматурата, ходили са по етажите и са гледали къде има изпопадали парченца бетон, но това не е носеща конструкция, това е покритие. Неща, които са напълно излишни“.

Какво липсва?

„В това обследване липсва проектната документация. За обекта има пълна проектна документация, изпълнението на конструкцията аз съм го приемал със заповед и заповедна книга има, която е налична в Министерството на здравеопазването.

В това обследване разбрах, че са правили сканиране на армировки. Има планове, за какво ще сканираш? Това не е необходимо. Съдържанието на това, което те са написали, изобщо е излишно“ .

В такъв случай имат ли основания претенциите на протестиращите срещу изграждането на тази детска болница по отношение на строежа?

Протестиращите нямат никаква информация какво представлява тази болница….. Не е редно от Камарата на архитектите да говорят за конструкции и би трябвало да попитат конструкторите. Даже според мен тази сграда има резерви от носещата способност на земетръс.

После при преработката  - понеже сега ще се работи с нови материали, има резерви и в подовите носещи конструкции“.

Могат ли сега съществуващи дефекти да се възстановят по време на новото строителство?

„По отношение дефектите  - аз съм правил подробен оглед, съществени дефекти в конструкцията няма. Провисвания, пукнатини  - това са съществените неща. Има обрушени краища на плочи от това, че е текла вода и е замръзвала, но това са несъществени неща и това е козметика, това се отстранява много лесно, то нищо не струва.

В Камарата на инженерите в София направихме едно обсъждане на тази сграда - с ръководителя на камарата посетихме обекта, той направи снимки и той се убеди, че действително сградата е в отлично състояние. Нашето заключение е, че сградата може да се ползва като бъдеща многопрофилна детска болница“.

Протестиращите, освен че настояват да се спре обществената поръчка за детската болница, настояват да се построи съвсем нова сграда.

„Това, което иска Камарата на архитектите  - че сградата трябвало да се бутне, според мен няма никакво основание. Първо, те не са органа, който казва коя сграда трябва да се бутне, даже не са и стопанска организация - те са организация, която защитава интересите на проектантите.

Нещо, което е строено с народни пари, не може така леко да го буташ!“

Ако сградата трябва да се събори, колко години са необходими?

„Ако трябва да се събори, три-четири години ще се събаря. Това са хиляди кубици бетон и милионите ще са над 20…

По стечение на обстоятелствата тази сграда има много по-висока носеща способност, отколкото е нужно  - и на земетръс, и на вертикални сили.

Протестиращите твърдят, че някои отделения не са включени – като ортопедия, травматология, психиатрия.

„Това не е вярно. Знам какво са искали лекарите –техните компетенции са много по-високи, аз не бих се доверил на човек от улицата. Не можеш да говориш какво липсва, след като не знаеш какво има вътре…Има един етаж, в който има 14 операционни“.

Протестиращите споделят, че нямало предвидени стаи за родителите:

„Не, това не е вярно. Аз за това съм говорил с архитекта  - предвидено е за всяка стая да има и родител, децата са с родители, всичко това е предвидено.

Мястото на тази болница е точно там, където изградена в момента - тя е в паркова среда, в центъра на София, всички останали болници са до нея. АГ-то е на 20 метра от нея, комуникацията е осигурена, защото е в центъра на София. Няма как да измислят по-добро място“.

Предвидено ли е допълнително електрозахранване?

„Това го правят колегите, които се занимават с електропроекта. Всичко това е предвидено, включително подземни подходи, откъдето ще влизат спешните случаи, паркоместа.

Тези хора, които са на улицата (протестиращите-бел. Ред.) - те говорят, но те не знаят какво съдържа проекта, а даже и да го видят, няма да могат да го разчетат“.

Как да убедим хората и родителите, които  искат да имаме обща комплексна детска болница, че на това място е възможно такава да се осъществи и то тя да отговаря на европейските изисквания?

„Това, което аз мога да кажа е, че сигурността на сградата като конструкция е осигурена. Това, което отсега нататък трябва да се направи, е да се направи един работен проект  - всички специалности ще трябва да си направят наново проектите, защото оборудванията са различни, сега ще се променят разпределенията. И другото, на което според мене трябва да се наблегне, е медицинското оборудване – то трябва да е на световно ниво“.

Нямате притеснения за тази болница, че може нещо да не е осигурено добре?

„По отношение на конструкцията нямам никакви съмнения. Тази болница -  подпорно разстояние  7,2 м на едроплощен кофраж. Това означава, че подпорните разстояния са на 7,2 метра - там има пространства, в които няма нищо, преградни стени няма. 7, 20 на 25 метра - като футболни игрища. Така че планировката е абсолютно свободна, никакви ограничения няма архитектът по отношение на планировката“.

„Според мен трябва да се съобразяваме и със средствата, с които разполага държава. Защото сега се отпуснати 100 милиона. Ако решат да не се строи тая болница, а да се строи някаква друга болница, три пъти повече милиони ще отидат“, допълни инженер Лазар Голев, автор на конструктивния проект на сградата, която е започната през 1989 година и на мястото на която е планирано сега да се изгради съвременна детска болница.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лимасол ще бъде център на честванията за 24 май в Кипър

И в Кипър днес вдъхновено ще звучи "Върви, народе възродени". Централното честване на Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност ще бъде в най-големия крайморски град Лимасол, празнични прояви ще има и в самите български училища на острова. В тържествено шестие по случай 24 май по крайбрежния булевард на Лимасол..

публикувано на 24.05.25 в 02:56
Доналд Тръмп

Тръмп изключи възможността за търговско споразумение с ЕС

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп изключи възможността за търговско споразумение с Европейския съюз. Пред репортери в Белия дом той настоя на мнението си, което изрази по-рано днес в социалните мрежи, че митата за вносните европейски стоки в САЩ трябва да бъдат увеличени драстично след малко повече от седмица: "Не гледам да сключа..

публикувано на 23.05.25 в 22:05

Съдът потвърди поредна глоба от 180 000 лева за ТЕЦ "Бобов дол“

Районен съд-Дупница потвърди наказателно постановление за глоба от 180 хил. лева за ТЕЦ "Бобов дол", постановлението е издадено от РИОСВ-София, а от дружеството обжалвали. Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок пред административния съд. Това е поредната солидна глоба за ТЕЦ-а край Бобов дол заради неспазени изисквания за..

публикувано на 23.05.25 в 21:19

Затварят "Петрохан" за почистване на опасни дървета

Затварят "Петрохан" за почистване на опасни дървета. Движението през проходът ще бъде ограничено на 28 и 29 май, от 9 до 15 часа. Премахването на опасни дървета от "Петрохан" ще стане за втори път в рамките на повече от месец. Заради обледеняването през декември, все още има паднали дървета в близост до пътя. В сряда и четвъртък, за..

публикувано на 23.05.25 в 20:47

Велико Търново ще се кандидатира за Европейска столица на културата за 2032 година

Велико Търново ще се кандидатира за Европейска столица на културата за 2032 година. Това обяви кметът Даниел Панов тази вечер на церемонията при връчването на надградите "Култура" на изявени дейци от различните изкуства. Велико Търново за 10-а година връчва наградите "Култура", които са статуетка "Икар" и парична премия от 2000 лева за..

публикувано на 23.05.25 в 20:23
Председателят на НС Наталия Киселова

Киселова с коментар за сезирането на КС от Радев

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова коментира внесеното от президента Румен Радев искане Конституционният съд да се произнесе по решението ѝ да върне предложението за провеждане на референдум за влизането на България в еврозоната, без да го допусне да стигне до парламентарни комисии и пленарната зала. Радев сезира КС – иска..

публикувано на 23.05.25 в 20:15

Петима леко пострадали при катастрофа на пътнически бус и лек автомобил в София

Петима души са леко пострадали при катастрофа между микробус и лек автомобил. Инцидентът е станал на булевард "Цар Борис Трети" в посока Перник. На място са пристигнали екип на Спешна помощ и патрулен автомобил на МВР. Пробите за алкохол и наркотици на водачите на микробуса и автомобила са отрицателни. Изясняват се причините за..

публикувано на 23.05.25 в 19:58