Искат ли българите, които завършват образованието си в чужбина, да се завръщат в родината си? Какво правят по въпроса българските власти, за да привлекат обратно родните таланти? Нашият кореспондент в Лондон Веселин Паунов потърси отговорите на тези въпроси, посещавайки кариерен форум в британската столица, на който българските студенти и млади професионалисти, освен че имаха възможност да получат последна информация за някои от предимствата на реализацията им в България, също така успяха да осъществят и пряк контакт с фирми-работодатели.
Българското Министерство на труда и социалната политика и Агенцията по заетостта са в основата на инициативата да се организират форуми в чужбина за мотивиране и привличане на български граждани, които учат и живеят извън България. При откриването на форума българският посланик Марин Райков благодари както на присъстващите млади хора, така и на дошлите български фирми на фона на два съществени проблема – Брекзит и Ковид-19. Подчертавайки, че при избора не става дума за гол патриотизъм, а за икономически процеси, посланик Райков заяви:
„Икономическите тенденции и в ЕС, и в световен план, за добро или за лошо, говорят, че центърът на икономическия ръст се премества от Запад на Изток. Тенденцията вероятно ще се засилва и България, която се намира на прага на Европа към Изтока, е призвана, поради комуникационни и много други по-съществени причини, да бъде страна с една много голяма отвореност към външния свят.
Новите технологии позволяват човек да може да работи и то ефикасно и от България. Мисля, че тези от вас, които направят този избор, няма да сбъркат. Самият аз съм имал възможност да се убедя в това поради семейни причини. Моите деца, както и децата на мнозина тук, са завършили извън страната и са се завърнали, като не съжаляват за това.“
Данните на Министерството на труда и Агенцията по заетостта показват, че вече се наблюдава тенденция на все повече завръщащи се в родината българи, сред които и много млади хора. Милена Георгиева – заместник изпълнителен директор на Агенцията по заетостта, коментира:
„Това, което е хубаво е, че действително възможностите в България са много по-добри. Вече има възможност да се получават доста разнообразни оферти за работа, да се реализират младите хора на пазара на труда в България. И факт е, че в България е много по-евтино, отколкото в един град като Лондон, а това натежава при вземане на решение. Както каза и посланикът, действително трябва да се направи информиран избор и нещата, които се предлагат в момента в България са доста и са интересни. Заслужава си да се проверят, заслужава си да се проучат. Действително даваме възможности, включително с програмите и мерките, които предлагаме за подпомагане на млади хора, които търсят реализация в България.
На базата на вашия личен опит и наблюдения, какво смятате, че възпира най-много младите хора да се връщат в страната?
„Честно казано, предполагам, че това е най-вече липсата на информация и несигурността. Когато те са решили да напуснат България и да търсят своята реализация в чужбина или своето образование, те са били мотивирани по някакъв начин и са оставили една обстановка - особено тези, които заминават за по-дълго време.
В България нещата се променят много динамично. Аз мога да ви кажа лично от моя опит, че това, което беше през 2016 година като тенденция на пазара на труда, ангажиментите, които ние имахме като изпълнителна агенция по отношение на нашите клиенти, търсещи работа, към безработните, картината вече е коренно променена.
Има изключително нисък процент на безработица. Съответно профилът на лицата, които си търсят работа, е съвсем различен. Нашите клиенти са съвсем различни. Така че наистина динамични процеси се случват в България и пазарът на труда е изключително конкурентоспособен.
Самият факт, че на този форум, въпреки ситуацията в здравословен аспект, толкова фирми са дошли, за да установят личен контакт, показва, че наистина има голямо търсене. И това търсене е интензивно, а възможностите, които ние се опитваме да предлагаме с организирането именно на такива форуми и трудови борси, целят именно това - работодателите да могат да стигнат по-лесно до по-широк кръг хора.
И именно тази информация, която липсва, особено за хората, които живеят, или не са живели по-скоро последните една две години в България, им дава възможност да се запознаят с промените, които се случват“, посочи Милена Георгиева.
Да се спрем на нещата, с които България най-вече може да привлече обратно младите хора:
„Най-вече със сигурност, спокойствие, сравнително ниски данъци и с евтин живот. Сравнително евтин живот, особено ако се сравняват всекидневните разходи и консумативи, наеми, закупуване на жилище... Това е нещо, което може да привлече. Още повече, че възможностите, които се предоставят днес в България за професионална реализация, за допълнителни обучения също, не са малки. Има доста програми“.
Смятат ли българските студенти да се завърнат в България?
Какво мислят младежите, които учат в Лондон? Деница и Кристиян, които са студенти по „Мениджмънт“ в британската столица, споделят:
Деница: „В момента аз съм финална година и смятам да продължа образованието си тук. Но не мога да кажа със сигурност дали ще остана тук, дали ще отида в някоя друга страна или ще се върна в България.
Всичко зависи от предлаганите ми възможности. Миналото лято работих в България като стажант и останах с много добри впечатления за развитието на българския бизнес.
Работих в една много приятна среда от млади хора, които са завършили в чужбина и са се върнали, така че виждам, че това нещо наистина се случва в момента.“
Кристиян: Дори да съм само втора година бакалавър, смятам все пак да си продължа магистратурата някъде в чужбина, но като цяло идеята ми за бъдещето ми е, ако излезе възможност през следващите години, да се прибера в България, за да се опитам да работя там по квалификацията ми. За съжаление, ако не се получи, сигурно ще се наложи да се прехвърля някъде в чужбина, но силно се надявам, че ще ми се отвори добра възможност да продължа да работя по специалността си в България.
Защо все пак Деница и Кристиян са решили да дойдат във Великобритания, а не да получат образованието си в България?
Деница: „Аз лично, когато бях в гимназията, много държах да остана в България, но просто не успях да открия подходящ курс, който да ми даде образование, защото просто подборът на хора не е голям. Имаше много свободни места и можеха да влязат хора както с много ниски оценки, така и с много високи оценки, а това са хора от различни нива.“
Кристиян: „Аз също, завършвайки гимназия, имах идея да остана в България, но поради факта, че специалността „Маркетинг“ се предлага само в платения университет в Благоевград, някак си натежа за това, че трябва да отида в чужбина, както и поради факта, че чуждестранната диплома отваря повече възможности и е по-всестранно приета. Тежко ми е на сърцето, че нямаме толкова добра образователна систева откъм университети и че в много от университетите в България е занижено качеството и нивото на преподаване и изпитване, но се надявам, че постепенно нещата ще се оправят и все по-малко българи ще се налага да излизат в чужбина, за да гонят образование.“
Иначе българските власти продължават с поредица от кариерни форуми, като следващите са на 25 април в Кьолн, на 15 май в Мюнхен и на 17 октомври във Виена.
Инвеститорите все още оценяват въздействието на влязлото през нощта примирие между Израел и "Хизбула“. Затова цените на петрола се задържаха около вчерашните си нива при азиатската търговия. Фючърсите на сорта „Брент“, референтен за Европа, отбелязаха спад с 2 цента до 72,79 долара за барел, а цената на лекия американски суров петрол намаля с..
Със срещи в Хошимин продължава посещението на президента Румен Радев във Виетнам. Държавният глава разговаря със секретаря на партийния комитет на града и откри виетнамско-български бизнес форум. В него участват 185 компании от Виетнам. Радев представи възможностите, които дава страната ни за бизнес и за инвестиции. Сред потенциалните сфери..
Без дебати и без нито един глас "против" Прокурорската колегия допусна единствения кандидат за главен прокурор Борислав Сарафов до последната фаза на процедурата - изслушване от Пленума на Висшия съдебен съвет. Преди гласуването кадровиците бяха запознати с докладите на Комисиите по атестирането и конкурсите и по професионална етика, според..
Депутатите от коалицията ГЕРБ-СДС ще отправят две питания до Конституционния съд. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов съобщи, че едното питане е за правата на депутатите, а другото - дали Висш съдебен съвет с изтекъл мандат може да проведе процедура по избор на нов главен прокурор и председател на Върховния административен съд. Шестият опит:..
"Компас за конкурентоспособността" ще бъда първата голяма инициатива на новата Комисия, обяви нейната председателка Урсула фон дер Лайен при представянето на новия си екип пред евродепутатите в Страсбург. Инициативата ще се базира на три стълба според доклада Драги - затваряне на иновационната пропаст със Съединените щати и Китай,..
Представители на Агенцията по безопасност на храните пристигнаха във Велинград, за да вземат повторни проби от поставените под карантина 1 700 овце заради открито огнище на чума. Служителите на БАБХ бяха възпрепятствани от собственика на най-голямото елитно стадо Димитър Илиев с мотив, че контролните органи не са се легитимирали...
Синдикатът на административните служители "Подкрепа" започва национална кампания под наслов "Нашият глас за отнетия клас!" с искане да се възстанови допълнителното възнаграждение за придобит стаж и професионален опит за държавните служители. От синдиката припомнят, че през 2012 година т. нар. клас прослужено време беше отнет на работещите в..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..