Предстои 24-тото издание на София Филм Фест, чието откриване на 12 март беше отложено, като датата ще бъде съобщена предварително. Тази година организаторите на фестивала, заедно с Френското посолство и Френския иниститут в България, предлагат един по- различен подход в подбора на франкофонските филми. Те са общо 16-сет от различни страни. Ирина Петреску- аташе по културните въпроси към Френския институт в България разказа в предаването "Евровобокс" за тези филми в програмата, които са създадени от жени-режисьори или свързани като тема с жените.
"Международният София филм фест е изключително важен Фестивал, с който работим съвместно вече 24 години и това лоялно партньорство ни позволи да изградим заедно специална секция под надслов „Франкофония 50“. И причината за това е съвсем проста - защото Международната организация на Франкофонията (МОФ) чества тази година 50-тия си рожден ден. Тази секция „Франкофония 50“ ще бъде съставена от селекция от 16 филма продуцирани в държави членки на Франкофонията, но също и държави партньори или наблюдатели на тази организация. Ще бъдат представени филми от Румъния, Белгия, Франция, Косово, Албания, Сърбия и други. Това са филми които имат общо послание, обединени около ценностите защитавани от МОФ : правата на човека, правото на образование, равнопоставеност между половете, демокрация, културно многообразие. Цялостната селекция илюстрира и популяризира тези ценности. Това са предимно политически филми, но по-голямата част са и комедии. Знам, че вие ще излъчите това предаване на 8 март и затова бих искала да ви представя преди всичко филми на жени режисьори, които ще бъдат показани в тази селекция. Филми от жени.
Филмът Папиша е копродукция между Франция-Белгия и Катар, а също и Алжир, на Муния Медур. Папиша е филм за образованието, равнопоставеността между половете и свободата. Трябва да се знае, че тази режисьорка съвсем наскоро получи Сезар за най-добър първи филм, наистина изключителна награда и награда за най-добра млада надежда за актрисата, която играе главната роля. Това е също филм, селектиран в секцията „Особен поглед“ на Фестивала в Кан. Жизнерадостен филм, пълен с чувство за хумор, който искрено препоръчвам. Свързан е с независимостта на жените, борбата за независимост на жените в Магреб.
Друг много интересен филм е Арабски блус - също първи филм на Манеле Лабиди, ко продукция между Тунис и Франция - много хумористичен. Това е темата за пътя, който тунизийци и други имигранти от северна Африка изминават след като са живели дълго време във Франция: завръщането на представители от второто и третото поколение емигранти в държавата на произход, обратен път изключително интересен, което е блестящо показано в този филм.
Друг вълнуващ филм е Господ съществува, името й е Петруния, копродукция между Словения, Франция, Хърватия, Белгия на македонската режисьорка Теона Митевска. Това е един забележителен сюжет, изключително политически филм, пълен с чувство за хумор относно загадъчността и абсурда на патриархалните традиции. По-конкретно става дума за традиционното вадене на Кръста на Йордановден. По принцип състезанието се полага на мъжете, а този, който го хване пръв ще бъде щастлив през цялата година. В този филм, обаче, една жена на име Петруния първа хваща кръста и това създава комични ситуации, защото не е прието жена да хваща кръста и най-вече да й се полага цяла година щастие.
Друг интересен филм, е Адам, продуциран в Мароко от Мариям Тузани. Това е доста по-мрачен филм, отнасящ се до патриархалните нрави в Мароко, където елементарните права на жените не се спазват … Филм за жените, направен от жени, който показва задължението на младите жени, самотни майки да изоставят децата си при раждането. И така Адам, както е заглавието на филма, се нарича бебето на греха, което трябва да бъде изоставено, тъй като майка му не е имала правото да направи аборт, а да бъдеш самотна майка е обществено неприемливо. Този филм получи шест номинации на Фестивала в Кан и е бил избран да представлява Мароко на Оскарите за най-добър чуждестранен филм.
Това е в общи линии за жените режисьори - извън тази селекция има и други интересни филми, които са свързани с жените - Децата на Айседора например, копродукция между Франция и Корея, в който става дума за децата на Айседора Дънкан, знаменитата танцьорка - филм за болката на една майка, в случая изключително известна майка.
В същата тази селекция има филм изключително важен, но бих казала, че няма много общо с темата за жените, излизаме от тази тематика - това е Синоними, копродукция между Франция и Израел от Надав Лапид, който ви препоръчвам горещо и който получи златната мечка на на Берлинале през 2019 г..
За да се върнем на темата за жените, трябва да ви спомена и един късометражен филм, Motherland на Кристина Спасовска, млада българска режисьорка, която понастоящем живее и работи във Франция. Той се отнася до отношенията между майка и дъщеря, но и между Францияи България, ето защо ми се струва изключително обещаващ"
Цялото интервю и какви са музикалните предпочитания на г-жа Ирина Петреску чуйте в приложения аудио файл
На 9 ноември в морската ни столица диригентът Павел Балев ще ръководи концерта "TUTTO VERDI" с участието на баритона Кирил Манолов, солисти, хор и оркестър на Държавна опера - Варна. В края на октомври българинът с успешна международна кариера дебютира като диригент на Берлинския радио-симфоничен оркестър. Той беше поканен да партнира с този състав..
Ректорът на НХА проф. Георги Янков представя своя юбилейна изложба, озаглавена "Неоренесанс". Изложбата е позиционирана в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Такава юбилейна изложба предполага равносметка, ретроспекция . Решихме обаче, че може да бъде представена и с чисто нови работи , разказа той пред БНР. Сред творбите са плакати..
На 7 ноември от 19 часа в концертната зала на НМА „Проф. Панчо Владигеров“ Смесеният хор на БНР ще участва в авторски концерт на Нева Кръстева. Програмата включва „Victimae paschali laudes“ за орган, „Отче наш“ от „Литургия на Св. Йоан Златоуст“ за глас и орган, „In memorias exire“ за пиано, орган и ударни и специалният акцент - „Реквием..
Българската публика ще има шанса да присъства на първото съвместно музициране на двама забележителни изпълнители - австрийския цигулар Райнер Хонек, дългогодишен концертмайстор на Виенската филхармония, и пианистката Пламена Мангова, която има впечатляваща международна кариера като солист и камерен музикант. Двамата са в София по покана на камерния..
От днес до 1 декември в Топлоцентрала можем да се срещнем с "Небесното войнство" на художника Юлиян Табаков. С изложбата завършва поредицата "Виждам те". "Имам някакво мое търсене, което е някаква граница между духовно и материално. "Небесното войнство" е една от трите серии и със собствено заглавие във "Виждам те". За първи път единствено и..
Фондация "Арденца", организатор на Международния конкурс за пианисти непрофесионалисти "Vivapiano", кани всички заинтригувани от клавирното изкуство за деца - педагози, изпълнители и родители, на концерт под надслов "В приказния свят на Борислава Танева". Той ще се състои на 6 ноември от 18:00 часа в залата на Съюза на българските композитори в..
Тази година за първи път присъствах на фестивала „Colours Of Ostrava“ по покана на организаторите от Чехия, състоял се от 17-ти до 20 юли в областта Долни Витковице. Мястото е известно с изоставената фабрика за стомана, днес превърнато в празник на музиката и различните видове изкуства в четирите фестивални дни. Още от първия миг бях поразена..
" Директорът на Народния театър е виновният. Някой плаща, за да се извърши тази провокация". Това заяви пред БНР Иван Гранитски , издател и член на..
"Юнакът" – Борисов, има пред себе си два пътя, които му дават кратка власт и отвратителен резултат . "Първият е към ПП и сглобка. Ние излизаме от..
Ударът срещу КТБ беше началото на пленяването на държавата от силите на мрака . Това каза пред БНР Цветан Василев, мажоритарен собственик на фалиралата..