В изявлението си той посочи, че администрацията му е поела подобни мерки и спрямо Китай по-рано, като сега обвини Европа, че не е направила достатъчно за борба с вируса.
От Овалния кабинет Тръмп каза, че забраната ще бъде преразгледана, като има възможност тя да падне по-рано:
"Предприемайки ранни и строги действия, ние виждаме драматично по-малко случаи на болестта в Съединените щати, отколкото в Европа. Европейският съюз не успя да вземе същите предохранителни мерки и да ограничи пътуванията от Китай и другите горещи точки на разпространение на заболяването и в резултат в нашата страна има голям брой нови огнища, предизвикани от пътуващи от Европа. За да попречим на навлизането на нови случаи на територията ни, забраняваме всякакви пътувания от Европа за следващите 30 дни. Правилата влизат в сила в петък в полунощ".
Американският държавен глава увери нацията, че “цялата мощ” на правителството и частния сектор ще бъдe използванa да предпази американците.
В същото време Държавният департамент на САЩ отправи безпрецедентен призив към американците да избягват всякакви пътувания в чужбина заради коронавируса.
ЕС критикува „едностранното решение“
В съвместно изявление председателите на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и на Европейския съвет Шарл Мишел рзкритикуваха от решението на американския президент Доналд Тръмп да спре влизанията на граждани от ЕС в САЩ.
„Евросъюзът не одобрява факта, че решението е взето едностранно и без консултации“, заявяват те.
Двамата подчертават, че коронавируса е глобален проблем, който не се ограничава само в рамките на един континент и изисква по-скоро сътрудничество, отколкото едностранни действия. „ЕС предприема категорични действия за ограничаване разпространението на вируса“, заявяват Фон дер Лайен и Мишел.
За кого се отнася забраната
В президентската прокламация и в съобщение на министерството на вътрешната сигурност се посочва, че забраната се отнася до 26-те страни от Шенгенската зона.
Мерките не се отнасят до страните от ЕС, които не са част от Шенген – България, Кипър, Румъния, Хърватия, както и Великобритания и Ирландия.
Ограниченията са за „мнозинството чужди граждани“, които са били в някоя от шенгенските държави „в някакъв момент в последните 14 дни преди пристигането им в САЩ“, посочват от министерството.
Забраната не важи за американци, които се прибират у дома, нито за чужденци, които са постоянни жители на САЩ или са женени за американски гражданин.
Пакет от облекчения и заеми за малкия бизнес в САЩ
Тръмп обяви още, че ще предприеме незабавни действия за въвеждане на финансови облекчения за работещи, които са заразени, намират се под карантина или се грижат за болни.
Американският държавен глава каза, че е дал нареждане на Министерството на финансите за данъчни преференции за определени фирми или хора, засегнати от болестта и призова законодателите също да вземат под внимание казуса Covid-19.
По последни данни заразените с новия коронавирус в САЩ са почти 1000. В понеделник те бяха около 400.
Поне 37 души са загинали в следствие на вируса, като най-голямата концентрация на починалите е в северозападния щат Вашингтон.
Федерални и местни власти в Съединените щати правят всичко възможно да уверят обществото, че заплахата от Covid-19 трябва да се вземе насериозно. Тази седмица пресконференции прекъсваха редовните програми на телевизиите с посланието, че Америка не е имунизирана и пикът в броя на заразените и смъртните случаи предстои.
"Като нация не можем да правим нещата, които правихме преди няколко месеца и няма значение дали сте в щат, в който няма случаи или има само един", каза доктор Антъни Фаучи, един от членовете на специалната група, създадена от президента Доналд Тръмп за справяне с коронавируса.
Страховете от очаквания пик на епидемията доведоха до нов спад на Уол Стрийт. Индексът Дау Джоунс се срина с почти 1,500 пункта, докато инвеститорите очакват по-агресивни действия от правителството.
Погледите са насочени и към законодателите. Властите призовават тези със симптоми да стоят вкъщи, но тъй като не всеки служител би бил компенсиран, ако е в болничен, за някои въпросът е дали да остана вкъщи и да се излекувам, или да отида на работа, за да мога да си платя сметките".
В САЩ няма национално законово изискване за платени болнични за част от работещите и това решение се взема от работодателя. Засегнатите са нископлатени служители, в това число сервитьори и готвачи, чиято работа е да са в контакт с обществото.
Години наред демократите се опитваха да прокарат закон за всеобщо изискване за платени болнични. Републиканците определяха подобни промени като неизгодни и ограничаващи, но със заплахата от Covid-19 позицията им се смекчава.
Президентът Тръмп заяви, че се работи над вариант за облекчение на тези служители. Според източници от администрацията и от Сената, цитирани от Ен Би Си, се обмисля въвеждане на данъчни облекчения и промяна при даването на болнични.
Лидерът на демократите в Сената Чък Шумър заяви:
"Ние смятаме, че помощта трябва да цели да помогне на хората, а не на корпорациите. Ние смятаме, че помощта трябва да е за тези, които са били засегнати от коронавируса - пряко или косвено. Не смятаме, че трябва да се хвърлят пари от самолет с надеждата, че ще достигнат най-засегнатите".
И докато законодателите търсят обща почва, американците усещат рязка промяна в ежедневните си навици. Организаторите на популярните баскетболни плейофи на колежанското първенство/March Madness/преминаха към безпрецедентна стъпка, като обявиха, че на срещите няма да бъдат допускани фенове в залите. Малко след появата на тази "шокираща" новина стана ясно, че и NBA отменя първенството до второ нареждане.
Университети затварят врати и занятията преминават в онлайн формат, удължава се предстоящата пролетта ваканция. Отменят се концерти и фестивали.
Супермаркетите въведоха ограничения при покупка на сапуни и други дезинфекциращи продукти. На места не може да се купят повече от 10 защитни маски. В по-засегнатите части може да се видят хора, които ходят с предпазни ръкавици и такива, които избягват да се здрависват.
Случващото се оказа влияние и на работата на основни глобални институции, базирани в САЩ - ООН в Ню Йорк и Световната банка във Вашингтон.
ООН затвори врати за посетители, а Световната банка ще проведе годишната си среща през пролетта във "виртуален формат". Банката също ограничи достъпа на всеки, който е бил в Китай, в Иран или в Италия през изминалите две седмици или проявява симптоми.
В очакване влошаване на ситуацията управляващите създадоха специална страница Coronavirus.gov с подробни инструкции за населението.
Основното послание остава - да се спазват указанията на властите
"За всички американци е от изключително значение да вземат допълнителни предпазни мерки и да упражняват добра хигиена. Всеки един от нас играе роля в победата над този вирус. Мийте си ръцете, почиствайте често използвани повърхности, закривайте лицето и устата си, като кихате и кашлятe, и най-вече - ако сте болни или не се чувствате добре, стойте у дома".
В крайграничната община Болярово и през тази година ще се търси решение на пробемите с безводието и остарялата водопроводна мрежа, информираха от администрацията. До дни започва мащабен проект в село Мамарчево на стойност близо 9 млн. лева. Засушаването в Странджанския край продължава от няколко години. Същевременно лошото състояние на тръбите в..
Американското здравно министерство обяви извънредно положение за общественото здраве в Калифорния заради опустошителните горски пожари в щата. Жертвите на огнената стихия досега са 11, но президентът Джо Байдън съобщи, че се очаква броят на загиналите да се увеличи. Американският държавен глава оприличи ситуацията в Калифорния с военна зона, преживяла..
Компанията "Нешънъл газ" (National Gas), която притежава газопреносната мрежа на Обединеното кралство, успокои изпадналите в паника британци след притеснително изявление на "Сентрика" (Centrica), собственик на "Бритиш газ" (British Gas). От дружеството обявиха по-рано, че страната разполага с газ само за по-малко от седмица поради намаляване на запасите..
В петък хиляди протестиращи се събраха в Братислава и други словашки градове, за да протестират срещу стремежа на правителството да търси по-тесни връзки с Русия въпреки нахлуването ѝ в Украйна, предаде Франс прес. Словашкият премиер Роберт Фицо е един от малкото съюзници на Кремъл в рамките на Европейския съюз, който привлече Братислава..
В Сливен тази вечер се проведе трети протест срещу изваждането на близо 700 декара земя от Природен парк "Сините камъни" за изграждането на селищно образувание и още 12 декара от земята на бившия алпийски дом. Над 70 души застанаха зад мнението, че с тези решения на Общинския съвет и Областна администрация ще бъде нарушен екологичния баланс..
Повече от 50 тежкотоварни камиона чакат да преминат границата при Дунав мост, но опашката е преместена в района на град Бяла. Това се случва след днешното посещение на служебния премиер Димитър Главчев и министрите на транспорта и регионалното развитие, за да проверят лично как е организирано преминаването през буферните паркинги..
ЕС ще започне подготовката на стратегическо споразумение с Ливан, което е от голямо значение както за благосъстоянието на страната, така и за сигурността в по-широкия регион. Това съобщи президентът на Кипър Никос Христодулидис, който днес следобед се срещна в Бейрут с новоизбрания президент на Ливан Жозеф Аун. Необходимостта ЕС да подкрепя..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от..
Въпреки пълната политическа неразбория в страната, реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро . Това мнение изрази в интервю за..