Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книги и психично здраве

Библиотерапията в смутни времена - лечебната сила на книгите

Снимка: БГНЕС

В момента сме готови да изпаднем в много сериозна масова психоза около коронавируса. Това заяви пред БНР Минчо Николов от Института за съвременна психология. Психологът смята, че случващото се не е за подценяване, но не бива и да се създава твърде голямо напрежение у хората.“

„Дали коронавирусът накара българина да чете повече произведения, свързани с болести, не мога да твърдя, но виждам циркулирането на такива заглавия, дори „През чумавото“ на Йордан Йовков - доста цитати в тази посока. Надявам се да не е обезвереност, а по-скоро идеята е да си дадем сила – в една или друга посока“, каза Минчо Николов.

Връзката между книгите и психичното здраве е установена още в древносттаКнигата може да ни помогне по няколко начина според нашия темперамент и натюрел, както и от потребностите ни и от онова, което ни влияе, разказа Минчо Николов, според когото не всеки човек е за всяка терапия.

„Ако ние сме четящи хора, обичаме различни текстове, различни неща, свързани с живота, с търсенето и откриването, със сигурност литературата може да е от помощ в тази посока.“

Когато говорим за библиотерапия, говорим за художествени текстове, не за т.нар. литература за самопомощ, защото нямат нищо общо, подчерта Николов в предаването "Хоризонт до обед". 

Снимка: БГНЕС

„Всяка една художествена книга може да се използва за библиотерапия. Всяка друга техническа, езотерична или пък литература, свързана с философски течения, някаква школа на самопомощ, не е част от библиотерапията. Тя се опитва да помогне по друг начин.“

При малкия читател библиотерапията се изразява в приказкотерапия, но тя може да се използва и при възрастни хора.

Връзката между книгите и психичното здраве датира още от времената преди Христа, посочи психологът.

На фараонските библиотеки на Рамзес II е пишело: „Аптека за душата“. По-късно библиотерапевтичният метод се развива в множество общества – в Русия, в Америка. Ние, българите малко му бяхме обърнали гръб, малко го бяхме подценили. Защото си казваш: една книга как ще ми помогне? Напротив – една книга, ако е твоята книга и ти се ситуираш и проектираш с героя, тя може да създаде множество потенциали, множество размисли, варианти, в които ти да се преоткриеш, да се видиш под различен ъгъл и да размишляваш за себе си.“

Има и форми на библиотерапия с консултанти, в групов формат и прочее, уточни Николов. Когато сами си избираме книга, ние правим самостоятелна библиотерапия сами на себе си.

През 2015 година е бил изпълнен проект за библиотерапевтично консултиране, в който Минчо Николов е участвал. 

Снимка: БГНЕС

„Започнахме да правим курсове в регионални библиотеки и вече има множество подготвени консултанти по библиотерапия, които абсолютно безплатно могат да съдействат на съвременния читател да потърси книга, която да е подходяща за него, спрямо неговия проблем. Без да влиза в ролята на психолог – това е много важно уточнение.“

Има 15-16 библиотеки, в които има такива консултанти. За април са планирани нови обучения. Консултантите в страната са около 100. Те си имат библиорецептурници – примерни списъци.

„Могат да са заглавия, които да помогнат при депресивни състояния, при самота, при раздяла, при проблеми с разбирането в семейството и редица други неща и те са много ориентировъчни. Когато дойде един човек и търси определена книга, тук вече изкуството на консултанта по библиотерапия е да направи добро диагностично интервю, да проучи какви са неговите читателски навици, читателски интереси, за да може да му препоръча книга. Както обичам да казвам: за един човек шиенето на гоблен може да е спокойствие, за друг – абсолютно довеждане до лудост. По същия начин е с книгата.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент

Природните залежи на Украйна - част от "сделката"?

Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..

публикувано на 08.02.25 в 11:05
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45
Хатай

Две години след земетресението в Турция - надпревара с времето за строеж на нови жилищни сгради

Две години след опустошителното земетресение в Турция страната си е поставила амбициозната цел до края на 2025 г. всички хора, които все още живеят във фургони и контейнери, да бъдат настанени в нови жилища. Само времето ще покаже доколко това е постижимо. В 4 часа и 17 минути на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд..

публикувано на 06.02.25 в 06:28

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46