Повишеното потребление на 25-26 февруари у нас на хранителни продукти не е довело до поскъпване. Държавната комисия по стоковите борси и тържищата отчита намаление на цените на доматите и краставиците.
"При олиото, фасула, ориза, захарта, брашното, кашкавала, сиреното, маслото, колебания от порядъка на 2 до 3 стотинки, почти никакви, незабележими", обясни в предаването "Хоризонт до обед" председателят на комисията Владимир Иванов.
Складовете са заредени с продукти, подчерта той.
"По отношение на търговците съм длъжен да кажа - много адекватна реакция. С много хора говорихме през тези дни, нито един търговец не си позволи лукса да прави вредни спекулации или да се възползва от ситуацията на по-засилено търсене на продукти. Чест им прави на нашите търговци на едро, всички са солидарни към обстановката, много адекватни реакции, добри мерки за сигурност и хигиена взеха, добра логистика", коментира Иванов.
Не е необходимо презапасяване с хранителни продукти, особено с храни с кратък срок на годност, изтъкна експертът.
"Това, което трябва да направим, абсолютно организирано, солидарно да си спазваме мерките за сигурност. И най-вече към потребителите се обръщам - информацията, която ползват, да е от официални източници, тъй като фалшивите новини са факт и към момента, да не четат случайни източници на информация, да се доверят само на официалните източници на информация!"
Не се наблюдава ръст в потреблението. Храна има, но ако кризата с пандемията от коронавирус продължи 6 месеца или 1 година, ще има нарушение в логистиката.
80% от необходимите количества плодове и зеленчуци могат да бъдат осигурени от български производители през пролетта, допълни Владимир Иванов.
"Птицевъдството ни е добре развито, даже бих казал на световно равнище, зърненият сектор ни е добре развит. Нямаме основание за притеснение, особено след като навлизаме в плододаване в пролетно-летния период", подчерта той.
"Така че, към момента е рано да кажем как ще се отрази всичко, защото сме все още на много ранен етап на развитието на заразата в страната, но при всички положения, ако нещата ескалират, ще бъдат ударени някои сектори от икономиката", каза доц. Александър Ганчев, преподавател в стопанската академия „Димитър А. Ценов” в Свищов.
Най-уязвими ще са секторите, свързани със събиране на хора, с пътуване, ресторантьорският бизнес, хотелиерският бизнес, транспортните услуги.
"Те ще бъдат засегнати вероятно най-бързо, но пак ще го кажа, зависи много как ще се развие ситуацията със заразата, но това са най-силно изложените към момента от нашата икономика фирми, фирмите от тези сектори. Естествено, ако нещата продължат по-сериозно, вероятно със ситуацията в Европа, ще бъдат засегнати наши транспортни фирми, които оперират зад граница. Може би ще бъде застрашен и туристическият сезон у нас по някакъв начин", допълни преподавателят.
Доц. Александър Ганчев призова да не се поддаваме на паниката.
"Що се отнася до потреблението, мисля че търговските ни вериги са достатъчно подготвени и не само те, може би и аптечните предприятия, с достатъчно запаси от стоки и лекарства от първа необходимост, за да реагират поне за един известен период от време, говорим за няколко седмици, може би месец два напред, за да посрещнат евентуален процес на запасяване, на пазаруване, което да е по-усилено“, изтъкна експертът.
Интервютата можете да чуете в звуковия файл.Според експертите масовото презапасяване с различни продукти е класическа ситуация на клиентска паника , която по света вече доведе до празни рафтове и изкупуване на ненужно големи количества продукция. Пред БНР специалистът по маркетинг..
В над 10 села в Ямболско е паднал проливен дъжд, придружен с градушка, най-много населени места са засегнати в община Тунджа. Ледени късове с големината на орех са валели над селата Тенево, Скалица и Сламино, пострадали са и селата Генерал Инзово,..
Увеличават зелените зони и паркове в община Берковица с пари от екоминистерството. 52 000 лева спечели общината от Националната кампания "Чиста околна среда 2025 г.", организирана от Министерството на околната среда и водите и Предприятието за..
В разгара на 24-майските празненства в Кюстендил бяха наградени победителите от обявения от Регионалната библиотека "Емануил Попдимитров" маратон за четене "Книжно предизвикателство". Честваме Деня на българската азбука, просвета и култура и на..
Обединените арабски емирства регистрираха температурен рекорд за месец май - 51,6 градуса по Целзий, предаде Франс прес, като се позова на Националния метеорологичен център. "Най-високата температура, регистрирана в страната днес, е 51,6 градуса..
В Ловеч по случай празника на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност беше връчена традиционната персонална награда за стойностни постижения в областта на културата "Ловешки меч". Неин носител тази година е актьорът от..
За четвърта поредна година Никозия е домакин на активна платформа за насърчаване на равенството между половете и засилване на гласовете на жените за техните права и възможности за изява. Фестивалът на жените в Кипър (Femme Fest Cyprus) се провежда..
"България винаги е била в сърцето на Европа със своите велики просветители и стремежът на народа ни към знание, духовност и култура". Това заяви в Благоевград президентът Румен Радев, който беше гост на тържествата по повод деня на българската азбука,..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
По данни на Националния статистически институт от 2020 година насам има значително трайно покачване на броя на българите, които се прибират да живеят..