Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Иван Николов: Има алгоритъм за безопасно раждане в ситуация на коронавирус

Бременните преди 36-а седмица - у дома, консултират се по телефона

Снимка: БГНЕС

Акушеро-гинекологичните заведения в София са готови със съответните екипи и защитни средства – както за медицинския персонал, така и за бременните, които идват за консултации и раждане в ситуация на извънредно положение. Това увери проф. Асен Николов, началник на Родилната клиника на столичната болница „Майчин дом”.

Той определия извънредното положение като „навременна, точна и необходима мярка” за бременните жени, които в момента са с преустановени женски консултации.

Бременните, които са в период преди 36 гестационна седмица и са без оплаквания, спокойно могат да останат у дома при спазване на всички епидемиологични изисквания, поясни проф. Николов.

Той препоръчва телефонни консултации с акушер-гинеколога, който проследява бременността.

След 36-тата седмица при неободимост и след дистанционна преценка на лекаря, бременната следвада се насочи за специализирана консултация в болница. Хоспитализации могат да се наложат в отделни случаи по преценка на лекарите.

„Апелирам всички акушер-гинеколози в България ,които водят женски консултации, да бъдат адекватни, телефоните им да бъдат включени през деня, а съответно бременните да изпълняват техните напътствия за конкретния случай”, посочи Асен Николов.

При симптоми за започващо раждане или притеснения по-големи от обичайните, бременните трябва да отидат в болница, изтъкна шефът на родилната клиника.

Ако бъдещата майка има някакви симптоми на заразно заболяване, се провеждат всички диагностични тестове, за да може да се отхвърли или докаже наличието на инфекция. „До днес пациентките, които сме изследвали, не са доказали наличие на коронавирусна инфекция”, уточни специалистът.

Има ли условия в родилните отделения за карантина, ако се наложи?

„Взети са съответните мерки. Направен е алгоритъм при евентуално съмнение да се организира безопасно раждане, както за персонала, така и за пациентката”, увери проф. Николов.

Съвсем нормално и човешко е да има притеснение сред бременните, защото инфекцията, която навлиза, е драстична, коментира Асен Николов. „Би било безотговорно да кажа - няма страшно.”

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00