Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Слана порази кайсиевите градини в Русе, Тутракан и Силистра

На места загубите са тотални, регистрират производителите

Снимка: pixabay.com

Голяма част от кайсиевите градини в североизточната част на България са поразени от падналата през миналата седмица слана. Овощните дръвчета са цъфнали с месец по-рано.

Павел Спасов обработва над 700 декара овощни градини. Той е заместник-председател на Съюза на дунавските овощари.

"Преди 3 дни температурите бяха трайно студени - от вечерта след 11 часа до сутринта до 8 часа имаше температурна аномалия. Два дена преди това беше 24 градуса, след два дена от 24 до минус 6, до минус 7 градуса. Кайсиите масово от Русе, Тутракан и Силистра на първа тераса - това значи терасата, която е на едно ниво с Дунав, на втора тераса, която е над нея, почти 100% загуба от кайсиите", обясни Спасов пред "Хоризонт".

Павел Спасов прави застраховка на овощните дръвчета, които отглежда.

Вече повече от 6-7 години Министерството на земеделието прилага програма, която действа и в момента. Застрахователите обаче застраховат градините след прецъфтяване, но не по-рано от 20 април. Според Павел Спасов програмата на министерството ще продължи с другите овощни видове като праскова, череша - това, което не е цъфнал и не е измръзнало.

"До 20 април единствено и само се молим да не се случва нещо на дръвчетата и констатираме загубите, които тази година са тотални на места", допълни Спасов.

Характерно за Североизточна България е производството на кайсии, но променливите температури тази година са неблагоприятни за развитието на дърветата, отбелязват производителите.

Тази година обаче времето е било необичайно топло за разлика от характерното много студено през зимата и много топло през лятото, изтъкна Павел Спасов. 

От Министерството на земеделието е въведена мярка за компенсация на стопаните, които имат напълно провалени овощни площи. Съветът на Павел Спасов е всички земеделци, чийто овощни дръвчета са пострадали от сланата, да попълнят протоколи в общинската земеделска служба, за да им бъдат възстановени 80% от направените разходи досега.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да бъдеш или да не бъдеш… помилван?

Това е и хотелът, в който стаи се превръщат в команден център за екипа на президента Доналд Тръмп, който търси начин да обърне изхода от изборите през 2020 г., спечелени от Байдън. След помилването си Пийч и Блосъм се връщат в Минесота и ще са вдъхновение за следващото поколение агрикултурни специалисти. В началото на..

публикувано на 29.11.24 в 23:07
 Ива Гигова

Ива Гигова: Тенисът е присъствал непрестанно в живота ми

Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство .  Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..

публикувано на 29.11.24 в 12:24

Проект за емоционална интелигентност: Осмокласници разпознават основно страх и гняв

Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите .  Според психолозите освен с децата, трябва да се..

публикувано на 28.11.24 в 14:40
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15