„На най-високо ниво се прави всичко възможно с форсмажорни мерки да се стартира подобно производство. Нашата индустрия има огромни мощности, така че, стига да се преодолеят чисто нормативните проблеми при регистрация на един медикамент, това ще бъде възможно. Но не е нещо, което хората трябва да очакват като панацея на проблема, който ги заплашва. Това няма да е лекарство, което те ще могат да си купуват от аптеките и да го третират, както правим с антибиотиците обикновено“. Това каза фармакологът професор Георги Момеков относно готовността на българската фармацевтична промишленост да започне производството на антималарийно лекарство „Хлороквин“, за което се твърди, че има добър ефект при лечението на хора, заразени с коронавирус. Той изтъкна, че медикаментът би бил използван в болниците, а няма да се продава свободно. Експертът си спомни, че в миналото е имало внос от Германия на въпросния медикамент, но не и дали е произвеждано в Германия.
„Стига да се закупи субстанция, нашите мощности са огромни и в България може да се произвежда много лесно. Самото производство не е проблем. Проблемът е чисто регулаторно. Така или иначе този продукт е имал разрешение за употреба у нас. Ще се направи всичко нужно, което е необходимо, за да се стартира производство. На този етап резултатите са предварителни. СЗО и Европейската агенция за лекарствата се въздържат да го препоръчат като средство, което да бъде масово използвано за тази инфекция“.
„На този етап не сме съвсем сигурни, че хлороквинът ще бъде магическият куршум.... Можем да работим по логистичния проблем, защото вероятно към момента, в който ще имаме възможност да го произвеждаме, вече ще има и по-сериозни данни. В момента американците и в Европа, доколкото разбирам, ще се опитват да стартират проучвания на всички възможни терапии“.
Лъчи на надежда много, но хората не трябва да очакват чудеса, изтъкна лекарят.
„Нито ваксината, нито лечението ще бъдат отговор на проблема в първия момент, защото, ако болниците са задръстени с тежко болни хора, каквито и лекарства да има, системата няма да може да функционира... Най-важно е в момента да спазваме това, което казват експертите и да намалим броя на хората, които ще бъдат хоспитализирани“.
Интервюто с проф. Георги Момеков можете да чуете в звуковия файл.
" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер" Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба, част от..
Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..
"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..
Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..
Служебният министър на финансите Людмила Петкова обяви, че момента с Националния осигурителен институт се обсъжда как да бъдат платени преди..
В Панагюрище започват 4-дневни тържества, посветени на 75-ата годишнина от откриването на панагюрското златно съкровище. На 5-и и 6-и декември ще..
Бившият заместник-директор на Агенцията по храните Ангел Мавровски упрекна настоящото ръководство на агенцията в хаотични действия, с които може да..