Основна причина за високата заболеваемост и смъртност от инфекциозни заболявания е отслабената ни имунна система, трябва да се погрижим за нея, казва д-р Емилия Дончева, специалист по клинично хранене и диететика в „Аджъбадем Сити клиник”.
В условия на изолация е важно да съхраним естествения си имунитет, съветва специалистът.
„Ние не можем да контролираме всичко, но можем да контролираме нивата си на стрес и начина, по който се храним. Защото храната е в много пряка връзка със степента на нашите защитни сили”, изтъкна Дончева в предаването "Преди всички".
Тя апелира в настоящата ситуация да се спрат диетите и очертава няколко групи важни храни, които трябва ежедневно да консумираме.
Това са пресни храни - минимум два пъти дневно до 250-300 грама пресни плодове и зеленчуци, 1-2 ябълки дневно. Добре е предварително да се накисват за 10-15 минути в студена вода, за да се отделят вредните вещества.
Възрастните хора като уязвима група в настоящата ситуация трябва да обърнат внимание върху живата храна и т. нар. супер храни – кълновете, които всеки от нас може да си приготви сам у дома, посочи диетологът.
Кълновете, в сравнение със семената в покой, имат 5 пъти по-високо съдържание на всички витамини от група В, на витамин С, съдържат изобилие от микроелементи и фитохормони, богати са на естествени антибиотици и антиоксиданти, подчерта д-р Емилия Дончева.
Жива храна са и ферментиралите храни – кисело мляко, кисело зеле, хляб с квас, сирена, кашкавали, ябълков оцет. Суровите ядки и месото също съдържат витамин В.
Д-р Дончева съветва още да използваме елдата като древен продукт, съдържащ много витамини от групата В.
Какви витамини да пием? За всеки медикамент, хранителна добавка и витамин е важна дозата. Всяко предозиране крие рискове, напомня специалистът.
Няма универсална рецепта, всичко е много индивидуално – както за децата, така и за възрастните или пък за онкоболните пациенти, при които има специфични потребности, допълва диетологът.
Естествените имуностимуланти и имуномодулатори са за предпочитане пред тези в аптеките. „Вървим по много тънък лед в случая с имуностимулантите и имуномодулаторите”, отбеляза д-р Дончева. Като добър избор за хората, които нямат алергия, тя посочи пчелните продукти – мед, прашец, прополис, пчелно млечице.
„Сутрин да започваме деня си с 1 чаша топла вода, а сега, в създадената епидемиологична обстановка, колкото ни е възможно през деня да пием допълнително гореща вода. В най-ранните моменти на вирусната инфекция вирусните частички са изключително нестабилни и високите температури ги убиват мигновено. Затова съветвам: във всеки един момент, в който почувстваме неразположение, е хубаво да се пият топли напитки, гореща вода. По този начин шансовете да неутрализираме вируса и да спрем инфекцията още в най-ранните й стадии са изключително големи”, каза д-р Емилия Дончева пред „Хоризонт”.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..