Докато екипът звукорежисьори се лута с радиоколата в търсене на най-подходящото място за това приключение, ние се запознаваме с Дани и чакаме Бъни – Петър Йорданов. Всъщност, ето го и него – мултиинструменталистът, който няма нужда от представяне. Вече има написан албум Bunyverse, а и сме го виждали и слушали неведнъж на сцената като част от множеството проекти, в които участва. Бъни идва заедно със своя хандпан и столче, на което да седне, за да може да постави инструмента в скута си и да свири.
Причината за цялата тази сложна организация са ограничителните мерки срещу разпространението на Ковид-19, заради които Бъни и Дани не могат да ни гостуват в студиото. Поводът да се срещнем с двамата музиканти е организираният от тях Хандпан фест в София, насрочен за 11 април (който вероятно няма да се състои заради извънредното положение в страната). Но нищо не може да спре музиката. Нас също!
Как се свири на „летяща чиния“?
Хандпанът или хангът „е музикален перкусионен инструмент от групата на металните идиофонни инструменти, е описанието, което може да намерим в Уикипедия. Дани си е разпечатал информация оттам, макар че изобщо няма нужда от нея. „Хандпанът е сравнително нов инструмент за човечеството, както и новите вирусни частици“, шегува се хандпан любителят. Инструментът, който прилича на летяща чиния, става известен около 2000-та година. Той е с фиксирани тонове, а когато човек докосне инструмента, той резонира в избрания от него тон. С времето инструментът еволюира и сред най-новите хандпани има и такива, които имат над 20 тона.
„Инструменти, подобен на ханга, са удото и стилпанът, които се използват в индийската култура. В крайна сметка корените на маймуната и на човека да бие по една ламарина са от много по-отдавна“, каза още Дани. Убеден е, че всеки може да се научи да свири на ханга, защото инструментът е много интуитивен и със сигурност може да „съблазни“ и любители – музиканти, които нямат професионално образование.
Има едни индонезийски инструменти, които наподобяват ксилофон, но за разлика от неговите плоски клавиши, при тях са „едни кръгчета“, също като на хандпана, поясни Бъни. Според него хандпанът обединява в себе си различни видове инструменти.
„За слушателите, които не са виждали такъв инструмент, това е "летяща чиния" с кръгли зонички. Всяка от тях е отделен тон. Моят е с осем, на Дани – с повече“, обясни още Бъни, който е първият хандпан майстор в България.
Първият хандпан майстор у нас и неговият първи ученик
„Много време си мечтах за такъв инструмент“, каза Бъни, помолен да разкаже как в него се запали искрата да свири на хандпан. Историята не започва с „имало едно време“, а с хандпан в ръцете на един чуждестранен музикант пред Народния театър. Мелодията възпламенява мъничка искра в душата на Бъни, от която избухва огромен пожар. Мултиинструменталистът е убеден, че това ще е следващият инструмент, който ще проучи. Преди да го докосне и разучи лично, Бъни търси информация в интернет и се опитва да намери инструмент, с който да експериментира. Това обаче отнема време, защото успява да си купи собствен ханг години по-късно. Първо се включва в списък на фирмата – производител, но се сдобива със своя инструмент преди да дочака реда си.
Бъни е първият хандпан майстор у нас, Дани – неговият първи ученик. „Поръчах си ханг от Виетнам, а един приятел музикант ме свърза с Бъни. Каза ми, че май само Бъни свири на летяща чиния в България“, с усмивка разказа Дани и направи уточнението, че е самият той е ветеринар по професия и работи във фармацевтична компания.
Да те замерят с пари!
Сега ще се върнем назад във времето. Август, жега и купон с приятели на столичната улица „Иван Шишман.
„Веднъж ме поканиха да свиря на рождения ден на магазин „Мухоморка“, която вече не съществува“ – с тези думи Бъни ни въвежда в една от любимите си летни ханг истории. „На тротоара, то няма къде другаде. Лято. Готино е! Бяхме с един приятел и си свирим. По едно време са появи една баба от балкона. Гледа ни известно време и метна един плик“, продължи Бъни. „Ама, какво?! Ние продължихме да си свирим. Решихме, че ако нещо не ни каже пряко, няма проблем. След малко тя метна още един плик. Имаше писмо и пари. „Момчета, пълните ми душата“, беше написала бабата. Метна по нас общо три банкноти по десет лева“, каза още Бъни.
Металика и Бетовен на хандпан?! Обещано!
Често музиканти, които свирят на хандпан, се събират в кръг и започват да импровизират заедно на инструментите си. Те го наричат „circle“ – кръг. И тъй като хора, които обичаме тежката музика знаем, че „circle“ може да означава и пого на метъл концерт, питаме: „Може ли да се изсвири „Seek and Destroy“ на Metallica на ханг?“.
„Аз не съм в такова настроение и подхождам доста егоистично към музиката. Предпочитам нежните мелодии“, отвръща Бъни. Въпреки това обяснява, че в комбинация различните хангове могат да претворят изключително разнообразни музикални стилове. „Ще му сложиш един дисторшън и готово“, допълва Бъни и обещава – ако тази година не успее, догодина да има не само ханг фест, но и „Seek and Destroy“ на хандпан.
А може ли да изсвирим класическо произведение, например на един от любимите на екипа на „Изотопия“ композитори Лудвиг ван Бетовен? „На хандпан могат да се изсвирят простички неща, защото инструментът е ограничен откъм тонове. Но може да комбинираш инструменти. Например – от този взимаш Фа Диез, от другия – Си примерно и сглобяваш за произведението, което искаш да изсвириш“, пояснява още Бъни, а Дани го допълва - просто трябва по-голям circle.
Навън е още по-студено. Светлината все още е оскъдна. Дори охраната напуска столичния паркинг, но на нас ни е готино благодарение на Бъни, Дани и техните хандпани.
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България. Носи името АВИС "Медика". Какво точно означава то, за идеята и реализацията през годините, за мечтите и доброто у хората разказват създателите на АВИС "Медика" – д-р Владимир Андреев и..
Благодатният четвъртък е свързан и с Тайната вечеря, на която арестуват Христос. Две места в Йерусалим претендират точно там да се е състояла вечерята на Исус и апостолите. Обикновено туристите биват водени в двуетажна дом в еврейския квартал на стария град на Йерусалим. Екскурзоводите твърдят, че точно това е мястото, посочено в текстове от..
Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната администрация предлага на жителите на махалата жилища, които те не одобряват. От общината посочват, че подготовката за събарянето тече от месеци, като всички са надлежно информирани. Потърпевшите..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..
Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.
Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..
Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..
Акция на полицията в столичния квартал "Студентски град". Открито е голямо количество анаболни стероиди и таблетки. Двама души са..
Главният вход на столичното 24-о средно училище "Пейо Яворов" в кв. "Хаджи Димитър" беше зазидан, а причина за това се смята отстоянието от казино,..