Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Шивачки от Дулово ушиха 90 хиляди маски за различни институции

Професионалната гимназия в града се включи в доброволческата акция

Професионалната гимназия в Дулово се включи в акция за ушиване на памучни маски.
Снимка: ПГ ПрофесиПГ по облекло, обслужване и транспорт в Дулово

"Помогни си сам, за да ти помогне и Бог" - тази позната народна мъдрост вдъхновява шивашки фирми от силистренската община Дулово да шият предпазни маски и да ги даряват на нуждаещи се. Техния пример следват и педагозите от единствената в областта професионална гимназия по облекло в града.

Тази идея се появи в мен, когато заразата тръгна от Китай. Прецених, че може някой ден да достигне и до нас”, разказва собственичката Невин Хасан, която си закупила маска, разшила я и направила кройка. „След това набавих необходимия плат и заедно с всички мои работници за седем дена ушихме 90 хиляди маски.”

Дезинфекция на помещенията се прави постоянно от рано сутрин, по време на всички почивки и след края на работния ден, уверява Невин Хасан. „Всичките сме с предпазни маски. Не допускаме външни лица. Засега нямаме нито едно заболяло наше момиче или наш служител.”

Ушитите маски са изпратени на общини, домове за възрастни, болници и други институции. Пакетите с маските на дуловските шивачки пътуват всеки ден до различни точки на страната.

Помогнахме в Силистра на дом за стари хора, където персоналът си събираше парички, за да си закупи маски. Това като го чух, веднага изпратих човек с 300 маски до там. Помогнахме на болницата в Дулово, в детско отделение...”, споделя още Невин Хасан.

Цеховете шият на ишлеме за Италия. Сега производството е спряло. За да са в крак със сложната епидемична обстановка, работниците шият маски. „За да можем да бъдем в помощ и ние. Имаме готовност за производство. Въпросът е, че нас на национално ниво никой не ни търси”, изтъква собственичката на шивашкия цех.

Добрият пример е заразителен – малко след тях затракали машините и в Професионалната гимназия по облекло, обслужване и транспорт в Дулово. Преподавателите решили да обезпечат с предпазни средства колегите си в областта, пояснява директорът на учебното заведение Илхан Ахмед.

„Закупихме материали - плат, памучен, 100% и ластик и събота и неделя, когато нямат ангажименти с дистанционното обучение на учениците, се събрахме в шивашките работилници на училището и ушихме на първо време 1740 маски. Това е бройката, подадена ни от Регионалното управление на образованието в Силистра, педагогически и непедагогически персонал от училищата в областта. Тази бройка е с 10-процентен резерв.”

Педагозите от гимназията в Дулово са готови да шият още, но им свършили платът и ластиците. Апелират търговци, които разполагат с количества памучен плат и са готови да го предоставят безвъзмездно - да го направят сега, за да могат да ушият маски и за детските градини и яслите.

Още за благородната инициатива слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къде бабите учат внуците на плетки, а те тях на социални мрежи?

Във великотърновското село Леденик бабите започват да учат внуците на плетки, бродерия и кулинария, а децата ще въведат възрастните в света на компютрите и социалните мрежи. Опитът на зрелостта и стремежът за любопитство на младостта се събират от сдружението "Европейско развитие за село Леденик". Първите занимания са тази събота..

публикувано на 05.10.24 в 10:05

Как се прави кулинарният специалитет горнооряховско гърне по 150-годишна рецепта?

В Горна Оряховица започна първият фестивал на горнооряховското гърне . Това не е глинен съд, а ястие от телешки жили и заедно с горнооряховския суджук е сред запазените кулинарни емблеми на железничарския град.  Възстановки, дефилета с народни носии, фолклорни концерти и 100 гърнета с телешки жили, приготвени от майстор готвачи, ще има..

публикувано на 05.10.24 в 09:25
Музей на невинността в Истанбул, намиращ се в истанбулския квартал Бейоглу

„Няма минута, в която да не мисля за нея“: Музей на невинността в Истанбул

Когато написаните думи оживяват в реални предмети от ежедневието… Добре дошли в Музея на невинността в Истанбул . Мястото разказва историята от едноименния роман на носителя на Нобел за литература Орхан Памук. Още с прекрачването на прага на боядисана в бордо къща в истанбулския квартал Бейоглу, посетителите попадат в света..

публикувано на 04.10.24 в 16:50
Цветана и Николай Милчеви

Цветана и Николай Милчеви: Учителството е изпитание!

"Да си учител е голямо изпитание и голяма мъка!“ – това каза в ефира на "Нощен Хоризонт" учителят, поет и писател Николай Милчев. "Това, което много ми тежеше в училище е формалността", заяви от своя страна Цветана Милчева. Двамата са пенсионирани учители по български език и литература. Николай Милчев е още поет и писател. "Не са много годините,..

публикувано на 04.10.24 в 14:18

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09