Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Красимир Минкин: Не е прекъснато лечението на болните с епилепсия

Доц. Красимир Минкин
Снимка: Стаматина Никова

В условията на пандемия от новия коронавирус лекарите в столичната болница "Св. Иван Рилски" не спират да помагат на пациенти с тежка форма на епилепсия. Според статистиката от това заболяване страда около 1% от населението на земята. У нас болните са 70 000 души, а повече от половината пациенти с тежки епилептични пристъпи са деца.

И в условията на пандемия лекарите в Центъра по епилептична хирургия към Университетската болница "Св. Иван Рилски" в София всекидневно се борят за нечий живот.

"За щастие повечето пациенти са лесно лечими, само с антиепилептични медикаменти - около 75%, но около 25%, което прави огромен брой пациенти за всяка страна, не се поддават на лечение с медикаменти. Те се лекуват в центрове като нашия, където търсим включително хирургични възможности за овладяване на пристъпите, които могат да са много често животозастрашаващи“, коментира пред БНР доц. д-р Красимир Минкин, началник на центъра.

В условията на пандемия за лесните случаи лекарите предприемат терапия по телефона, но пациентите с ежедневни епилептични пристъпи се лекуват в болниците

В Центъра по епилептична хирургия към УМБАЛ "Св. Иван Рилски" се диагностицират и лекуват успешно пациентите с най-тежките форми на епилепсия, включително и тези, при които не е помогнал нито един медикамент.

"Диагностиката е навременна, включително като период от откриването на епилептичните пристъпи, ако са много тежки до времето, когато бъде извършена оперативна интервенция. Нещо, с което нашият център е единствен и водещ в България. Врeмето, което минава от появата на пристъпите до предприемане на лечението е доста по-малко, отколкото средното за Европа, тъй като и тук достъпът до медицинско обслужване е сравнително добър", посочи доц. Минкин.

За последните 10 години в Центъра по епилептична хирургия към Университетската болница "Св. Иван Рилски" в София са оперирани 270 пациенти. При 189 е постигнат пълен успех и те вече нямат епилептични пристъпи.

65 милиона души по света живеят с епилепсия. Около 10 на 1000 страдащи са с непрестанни пристъпи. При 1/3 от тях епилепсията не може да бъде контролирана, защото не се поддава на лечение. Дори и в развитите страни 4 от 10 болни от епилепсия не се лекуват адекватно. А отвъд сухата статистика стоят човешки съдби, страдание и надежда.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00