Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изолацията може да забави развитието на децата със специални потребности

Залата за групови занимания е превърната в шивашко ателие
Снимка: Здравка Маслянкова

След въвеждането на извънредното положение всички центове за социални услуги затвориха и преминаха в режим на дистанционна връзка с потребителите, които обслужват. 

Социалните работници, медиаторите и специалните педагози от общностния център „Царевград“ за подкрепа на децата с увреждания и техните семейства в община Велико Търново са притеснени за развитието на децата, които не могат да приемат и предупреждават, че изолацията, в която са поставени децата със специални потребности, може да доведе до изоставане в развитието им.

В обичайна обстановка Общностният център за подкрепа на деца и родители „Царевград“ във Велико Търново работи с 65 семейства. Провеждат се индивидуални и групови терапии и занимания, които заради извънредното положение вече се налага да се правят дистанционно. Сега индивидуалните консултации стават по телефона и електронната поща.

Маринела Андреева„Всички родители споделят, че на тях също им е много трудно и много неприятно това, че те не идват в нашия център, не се срещат с нашите специалисти, тъй като за много от децата срещите с нас са особено важни. Имаме деца, които идват на ежеседмични срещи с логопед, със специален педагог, които подпомагат тяхното развитие. Родителите търсят психологическа подкрепа“, обяснява  ръководителят на общностния център „Царевград“ Маринела Андреева.

Експертите разчитат на отговорността на родителите да продължат заниманията с децата си и да изпълняват възложените упражнения и задачи. Семействата, с които работят експертите от центъра, са многодетни семейства, семейства, изпаднали в различни затруднения, както и семейства с деца с различни увреждания.

„Трудностите определено са в липсата на жив контакт и това да можем да видим реално какво се случва в домовете на нашите потребители. Всички споделят за финансовите проблеми, които срещат. За момента се справят с образователните нужди на децата, оправят се с чисто битовите си дейности, реорганизирането на ежедневието, но наистина всички споделят, че се притесняват във връзка с икономическото състояние на страната и как биха се справили занапред финансово, тъй като вече усещат, че нещо се случва“, допълва Десислава Стефанова, социален работник в услугата за формиране и развитие на родителски умения.

Особено е трудно на родителите с деца в градините, където няма онлайн обучение, най-затруднени са многодетните семейства, споделя медиаторът към общностния център Йоана Николова.

„На родителите им е трудно да се справят с тях, особено тези, които имат по две-три деца. Не смогват, по-трудно им е да наваксват материала им, защото децата им имат възрастова граница. Колкото можем, дори във Фейсбук страницата ние предоставяме някакви материали. За разнообразие качваме как да си правят материали, просто да се развеселят“.

Докато чака края на извънредното положение, екипът на „Царевград“ е превърнал залата за групова терапия в шивашко ателие, където се шият предпазни маски.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Здравка Маслянкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17