Заразата от COVID-19 е поредното заболяване, което се пренася от дивата природа.
"Това като цяло се е случвало винаги и ще продължи да се случва. Към момента около 60% от нововъзникналите инфекциозни заболявания в човешката популация по света са именно с животински произход", подчерта в предаването "Хоризонт до обед" Виолета Желязкова, пещерняк, докторант в Националния природонаучен музей към БАН.
Проблемът с пренасянето на зараза е, че човек навлиза в местообитанията на дивите животни. Възможно е да се пренесе вирус и от човек върху дивите животни, уточни специалистът.
"Когато ние търгуваме с диви животни или с дървен материал, изобщо с всякакви продукти от дивата природа, ние пренасяме цяла вселена от микроорганизми. В повечето случаи не си даваме сметка за това".
Прилепите са резервоар на много голямо разнообразие от коронавируси.
"Интересното при прилепите е, че те имат особености в имунната система, които им позволяват да са носители на вируси, без непременно да боледуват сериозно от тях", допълни експертът.
Дали прехвърлянето на коронавирус е станало чрез консумация на суров прилеп или чрез междинен гостоприемник, не е ясно. Виолета Желязкова изследва болест, известна като "болест на белия нос" при прилепите.
"Това е болест, от която могат да страдат само прилепите, защото тя се причинява от една гъбичка. Ние я наричаме белоносата гъба, която е студенолюбива, т.е. тя при температура над 20 градуса изобщо не расте. Прилепите боледуват от нея, защото те зимата изпадат в състояние на хибернация, т.нар. зимен сън. При това състояние техните физиологични функции са сведени до минимум и телесната им температура спада до няколко градуса. Всъщност тогава заразата се развива", разказа Виолета Желязкова.
Хората неволно са разнесли белоносата гъба по света. Тя нормално се среща в Европа и в Азия и тъй като патоген и гостоприемник са съжителствали дълго, прилепите вече не умират от гъбата, защото са се адаптирали един към друг.
"Докато в Северна Америка, където гъбата скоро е привнесена, и това по всяка вероятност се е случило от човек, защото самите прилепи почти не е възможно да прелетят Атлантическия океан, или ако това се случва, се случва изключително рядко, но в САЩ прилепите нямат имунитет срещу болестта на белия нос. Те не са се срещали с нейния причинител преди и наблюдаваме масова смъртност", поясни изследователят.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.
Близо сто са членовете на клуба на туристите ветерани във Враца. По няколко пъти всеки месец те правят преходи на различни места у нас и в чужбина и се събират със свои съмишленици и връстници от други клубове от цялата страна. Интересът към дейността на клуба е голям и все повече ентусиасти се присъединяват към нас, отбеляза..
Доклад на сдружение "За Земята" анализира напредъка по Плана за възстановяване и устойчивост, свързан с екологичните политики и отчита една година без напредък. Ще си останем с най-зеления и неизпълнен план , заяви пред БНР авторът на доклада Петко Ковачев. Напредъкът е минимален . За цяла година България не успя да изпълни няколко..
и да ни го покаже. Голяма част от хората няма как да отидем там. Когато проблемът е толкова далеч от нас и не го виждаме, сме склонни да го подценяваме. Много ни трогна това, че той има желанието да отиде там дори с риск за живота си, за да го покаже на хората тук" , сподели Северина Митева за предстоящата експедиция в северозападната част..
Европейският съюз няма да обяви за незаконно разнообразието на семената, нито да направи разрешени само семена, използвани в промишленото селско стопанство. Това подчертават от Европейската комисия във връзка с появили се твърдения, че се готви регламент със забрана за събиране, използване, обмяна и продажба на семена. Онлайн петиция, която..
Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..
Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят . Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..
Година, която беше твърде динамична и преливаща от изненади . Достатъчно ли е това обобщение, превъртайки 2024-та на бързи обороти? А какво ни очаква?..
Само през първите девет месеца на 2024 година в отделението по неонатология на Университетската болница "Канев" в Русе са се родили 104 недоносени..
Намерено е кучето на 13-годишния Николай от старозагорското село Конаре, който се издирва от 17 декември , потвърди пред БНР кметът на селото Станчо..