Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бургаски инженер направи уред за обдишване в домашни условия

Константин Чепъков препоръчва устройството само за спешни ситуации

Константин Чепъков
Снимка: Личен архив

Евтин и ефективен апарат за обдишване, който може да се сглоби у дома в извънредна ситуация – апаратът е дело на бургаския инженер Константин Чепъков. Той е собственик на фирма за възобновяеми енергийни източници и изграждане на фотоволтаични системи и има патентовани изобретения.

Подобни устройства на този принцип съществуват, трудността за изработването им в домашни условия идва от това, че са необходими специални задвижващи механизми. В момента техническата мисъл по света спешно търси начин за произвеждане на огромен брой апарати за обдишване във връзка с кризата Covid-19. Част от инженерите са насочили усилията си към изработването на апарати на базата на механизми за ръчно обдишване, защото могат да се произведат в по-голямо количество и по-евтино, обясни Чепъков пред БНР.

Предизвикателството е да се намери достатъчно евтино и надеждно задвижващо устройство, което има плавно и точно настройване на оборотите в ниския диапазон и така да могат да се регулират и настройват броя на обдишванията“, посочи Константин Чепъков.

Разработката на инж. Чепъков е била подчинена на изискването да може да се сглоби в домашна работилница в условия на изолация, да бъде с малки размери и възможност за лесно преместване, както и да има автономност при спиране на тока.

„Да се използват достъпни, евтини материали, също така инструменти, за да може човек при нужда да възпроизведе едно такова устройство“, каза Константин Чепъков.

Така изглежда изобретението на инж. Чепъков.

Изобретателят отбеляза, че устройството може да влезе в действие, когато нямаме какво да направим, близкият до нас не може да диша, а няма наблизо реанимационен екип.

Медицинските специалисти одобриха устройството с една забележка от моя страна – това не е медицинско сертифицирано устройство, което аз не препоръчвам да се използва за лечение. То трябва да бъде, според мен, на разположение само за изключително крайни случаи. Не препоръчвам на никого да го използва за лечение, категорично искам да подчертая“, коментира Чепъков в предаването „Хоризонт до обед“.

Инженер Чапъков е качил в YоuTube видео с инструкции за сглобяване на апарата в домашни условия.

„Според мен всички хора, които имат технически наклонности, умения, включително инженери, техници със свои средства биха могли да възпроизведат такова устройство. В случая е използвано дърво, но може да се използва пластмаса, метал“, допълни изобретателят.

Фирмата на Чепъков осигурява на различни предприятия фотоволтаично захранване. Разработва проекти, свързани с възобновяеми енергийни източници и електрически задвижвания.

„Най-образно казано, ако вие имате прекрасна вила някъде в планината, но по някакви причини нямате централно електричество, ние ви изграждаме ваша собствена минилектростанция и ползвате всички блага, свързани с електричеството“, обясни той.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15