Родена в Бургас, Вера Баева завършва Музикалната академия като ученичка по пиано на Андрей Стоянов и Димитър Ненов. Учи композиция при Марин Големинов и Любомир Пипков.
Кариерата й на музикант се развива в няколко области: От една страна тя е концертиращ пианист със самостоятелни рецитали и изяви със Симфоничния оркестър на БНР и оркестрите в страната, като акцент в репертоара й са произведенията на българските композитори. В същото време работи и като акомпанятор в детска вокална група на БНР, а в Музикалната академия - в катедрата по духови инструменти. Акомпанира на много наши музиканти, а дуото с изявения ни бас Павел Герджиков, съществувал цели 30 години, оставя следа в нашето професионално музикално изкуство с високата култура на музициране. Не случайно Вера Баева преподава камерно пеене в Музикалната академия в периода 1982/1987 г.
Повече от 30 години Вера Баева работи в Смесения хор на БНР заедно с големия хоров диригент Михаил Милков. Може би точно в тази си дейност тя се запознава с възможностите на човешкия глас и звуковата красота на хоровото пеене и това я подтиква да създаде много композиции с участието на хор - кантатите „Пирин“, "Прекланям се" и „Мой роден край“, песните за женски хор „Пеперуди“ със съпровод на инструментален състав, “Откровение“ - четири песни по стихове на Станка Пенчева, а за мъжки хор с инструментален съпровод - “Танц край огъня на Тангра“. Сред по-мащабните й композиции е и оркестровата пиеса “Съвременно Търново“, Струнен квартет, Клавирно трио, Соната за цигулка и пиано, инструментални пиеси, детски оперетки.
Самата Вера Баева има предпочитания и към малките форми - композира над 150 песни за глас и пиано по стихове предимно на български поети - с голямо внимание и уважение към текста, песни мелодични, деликатни в изразността си, каквато всъщност бе и тя самата - ерудирана, емоционална и деликатна.
Вера Баева умира на 16 юни 2017 г.
В звуковия файл чуйте повече за живота на Вера Баева и две от нейните песни, изпълнени от баса Бавел Герджиков, на когото тя акомпанира.
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..