Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Весела Дринова от „Операция кино”: Стойте си вкъщи и гледайте филми

Снимка: архив

Изолацията води не само до литература и изобразяване с четка на емоциите в нас, но и до кино. „Изотопия” позяпа към големия и малкия екран в настоящите уникални условия с Весела Дринова – главен редактор в „Операция кино”. Тя спазва препоръките на властите за социална дистанция и набляга на киното в домашни условия.

От „като във филм” до страшната реалност в киноиндустрията

Може да се каже, че ефектът на доминото в киноиндустрията, предизвикан от коронавируса, се усети най-силно след отлагането за есента на премиерата на новия филм за Джеймс Бонд – „Смъртта може да почака”, която трябваше да е през април. Дори едно от момичетата на елегантния таен агент – актрисата Олга Куриленко, даде положителна проба за инфекцията.

„Тя, Том Ханкс, Идрис Елба са част от по-известните холивудски звзеди, за които знаем, че боледуват или са преболедували Ковид-19. Те споделят и правят каквото могат, за да убедят хората, че това е нещо сериозно и трябва да се спазват тези доста нетипични за нас мерки. Най-засегнатите обаче остават обикновените хора в индустрията, които в момента нямат възможността да работят. Това много рязко се отрази на Холивуд.”

„Не им се искаше да го правят, но просто няма как, няма избор”, казва Весела Дринова по повод отлагането на международния кинофестивал в Кан заради разпространението на новия коронавирус по света. Той ще се състои в края на октомври, а не както обикновено през май.

Триъгълникът „индустрия – загуби – съдържание”

Блокбъстър сезонът – през лятото, може да бъде загубен тази година, тъй като редица студиа отложиха премиерите на най-очакваните от феновете високобюджетни ленти. А именно между май и август индустрията изкарва около 40 процента от приходите си.

„Проблемите и загубите бяха усетени още в началото на пандемията, тъй като Китай е огромен пазар, а там кината бяха затворени в края на януари. Това много бързо даде отзвук и показа на индустрията, че се случва нещо важно и сериозно. От друга страна, сега именно Китай дава надежда, защото там се вижда светлина в тунела – хората да започнат да се връщат по киносалоните . Наскоро изпълнителният директор на IMAX, който не говори без да има представа за ситуацията, обяви, че според него е възможно нормализиране на положението в Китай още през юни. Въпреки че от години консумацията на продукта „филми” се променя и вече включва много стрийминг платформи, все още кината са изключително важни за индустрията. Много малко заглавия ще бъдат пуснати директно on demand. Студиата в момента обмислят какво биха могли да разпространят, без да понесат големи загуби.”

Аналитично-еротичен поглед към влиянието на Ковид-19

Въпреки че в някои от „меките”, където се снимат филми за възрастни, като Лос Анджелис например, снимките бяха прекратени, част от големите онлайн платформи, предлагащи подобно съдържание, бяха едни от първите, които реагираха на създалата се ситуация. Това показва адаптивостта им, твърди Весела Дринова от „Операция кино”:

„Тя е едно от нещата, с които винаги са печелили много. Определени жанрове и технологии в момента се радват на още по-голям успех. В подобни ситуации индустрията за възрастни реагира понякога адекватно, понякога не, но имат и възможността да пародират случващото се. Процесът по създаването им е доста по-бърз, отколкото при създаването на по-сложна продукция.”

Не бива да се подценява възможността и за образователна функция на еротичната индустрия – това се случва с призиви от страна на най-ярките изпълнители да се спазват мерките за ограничаване на разпространението на инфекцията.

А съветът на Весела Дринова за хората, които по време на епидемията имат повече време да се отдадат на седмото изкуство, е:

„Избягвайте филми за епидемии – не се отразяват добре на психиката и наблягайте на различното за вас – сега е моментът да дадеш шанс на всички онези филми, които ти се струва, че не са за теб.”

Чуйте цялото интервю в звуковия файл.

Снимки: архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Bella Voce празнува с "Покана за танц"

На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..

публикувано на 29.11.24 в 11:27

Софийската опера с премиера на спектакъла "Адриана Лекуврьор"

В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея.  Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..

публикувано на 28.11.24 в 19:14
Участниците в концерта с музика на Юлия Ценова в Ню Шател

Музика на Юлия Ценова звуча в Швейцария

Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г.  Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..

публикувано на 28.11.24 в 18:46
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34