От „като във филм” до страшната реалност в киноиндустрията
Може да се каже, че ефектът на доминото в киноиндустрията, предизвикан от коронавируса, се усети най-силно след отлагането за есента на премиерата на новия филм за Джеймс Бонд – „Смъртта може да почака”, която трябваше да е през април. Дори едно от момичетата на елегантния таен агент – актрисата Олга Куриленко, даде положителна проба за инфекцията.
„Тя, Том Ханкс, Идрис Елба са част от по-известните холивудски звзеди, за които знаем, че боледуват или са преболедували Ковид-19. Те споделят и правят каквото могат, за да убедят хората, че това е нещо сериозно и трябва да се спазват тези доста нетипични за нас мерки. Най-засегнатите обаче остават обикновените хора в индустрията, които в момента нямат възможността да работят. Това много рязко се отрази на Холивуд.”
„Не им се искаше да го правят, но просто няма как, няма избор”, казва Весела Дринова по повод отлагането на международния кинофестивал в Кан заради разпространението на новия коронавирус по света. Той ще се състои в края на октомври, а не както обикновено през май.
Триъгълникът „индустрия – загуби – съдържание”
Блокбъстър сезонът – през лятото, може да бъде загубен тази година, тъй като редица студиа отложиха премиерите на най-очакваните от феновете високобюджетни ленти. А именно между май и август индустрията изкарва около 40 процента от приходите си.
„Проблемите и загубите бяха усетени още в началото на пандемията, тъй като Китай е огромен пазар, а там кината бяха затворени в края на януари. Това много бързо даде отзвук и показа на индустрията, че се случва нещо важно и сериозно. От друга страна, сега именно Китай дава надежда, защото там се вижда светлина в тунела – хората да започнат да се връщат по киносалоните . Наскоро изпълнителният директор на IMAX, който не говори без да има представа за ситуацията, обяви, че според него е възможно нормализиране на положението в Китай още през юни. Въпреки че от години консумацията на продукта „филми” се променя и вече включва много стрийминг платформи, все още кината са изключително важни за индустрията. Много малко заглавия ще бъдат пуснати директно on demand. Студиата в момента обмислят какво биха могли да разпространят, без да понесат големи загуби.”
Аналитично-еротичен поглед към влиянието на Ковид-19
Въпреки че в някои от „меките”, където се снимат филми за възрастни, като Лос Анджелис например, снимките бяха прекратени, част от големите онлайн платформи, предлагащи подобно съдържание, бяха едни от първите, които реагираха на създалата се ситуация. Това показва адаптивостта им, твърди Весела Дринова от „Операция кино”:
„Тя е едно от нещата, с които винаги са печелили много. Определени жанрове и технологии в момента се радват на още по-голям успех. В подобни ситуации индустрията за възрастни реагира понякога адекватно, понякога не, но имат и възможността да пародират случващото се. Процесът по създаването им е доста по-бърз, отколкото при създаването на по-сложна продукция.”
Не бива да се подценява възможността и за образователна функция на еротичната индустрия – това се случва с призиви от страна на най-ярките изпълнители да се спазват мерките за ограничаване на разпространението на инфекцията.
А съветът на Весела Дринова за хората, които по време на епидемията имат повече време да се отдадат на седмото изкуство, е:
„Избягвайте филми за епидемии – не се отразяват добре на психиката и наблягайте на различното за вас – сега е моментът да дадеш шанс на всички онези филми, които ти се струва, че не са за теб.”
Снимки: архив
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..
Ако КС се произнесе със становище, че не са открити достатъчно гласове, които да позволят на "Величие" да влезе в парламента, партията ще се обърне към..
Преди да се произнесем по изборния процес, КС няма да решава други дела . Това заяви съдия Павлина Панова, председател на Конституционния съд, като..
В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в..