Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Усмихнат" прозорец дава надежда по време на криза

Учителка от Елена иска да вдъхне на съгражданите си кураж и надежда

Снимка: Личен архив на Даниела Кънчева

Прозорецът на една спретната къща близо до автогарата в град Елена от няколко дни се „усмихва“ с послание към местните жители. Началната учителка Даниела Кънчева, която ръководи децата скаути от общината, е решила да вдъхне кураж на съгражданите си в извънредната ситуация като създаде „усмихнат“ прозорец.

За хората, за които нито опасният коронавирус, нито извънредното положение се вписват в обичайния ритъм на живот, посланието „Усмихни се! И това ще мине!“ намига ободряващо откъм прозореца.

Преподавател и скаут - това е призванието на Даниела Кънчева. Тя е старши учител в еленското село Майско. Убедена е, че нейният „усмихнат“ прозорец може да помогне на хората да се справят с напрежението. Усмивката не струва нищо, но тя ни дава много, вярва Даниела. „Тя е израз на внимание, на любезност и на доверие. В този случай и на емоционална взаимопомощ.”

Учителката е наясно, че няма как с малкия си жест да отнеме на минувачите грижите и притесненията им, но е щастлива, че за части от секундата може да извика усмивката им.

Даниела Кънчева

Мен ме крепи надеждата, че скоро всичко ще отмине. Тази изолация не е хубава за никого, защото в един момент трябваше да ни се преобърне животът. Правим неща, които досега не сме правили”, казва Даниела Кънчева и добавя: „Всички мечтаехме да си почиваме, сега всички искаме да сме на работа“.

Усмивката ободрява изморения, окуражава и е светъл лъч, вярва учителката на второкласниците в основното училище в село Майско.

В момента дистанционното обучение е единственото, което можем да правим. Вярно, няма я връзката с учениците, визуалната връзка с учениците, но в този момент това е най-доброто. Трудно е, защото не всички са свикнали да работят така. Имаме деца, които нямат устройства, но на тях им даваме разпечатани на листи материали. Ние повечето материал сме го взели, така че не смятам, че ще има нужда от удължаване на учебната година“, коментира началната учителка.

Даниела Кънчева поддържа и дистанционна връзка с децата скаути, които ръководи и е доволна, че те прилагат наученото у дома като помагат на родителите си, дисциплинирани са и се готвят за виртуалното международно скаутско събиране.

Тя е притеснена за съпруга си, който работи като международен шофьор. „Обикаля от държава в държава, контактът е по-голям. Единственото, което мога да му кажа, е да се пази, доколкото може, защото ние го обичаме”, споделя Даниела.

Учителката от град Елена таи надежда, че ще излезем от тази пандемия по-чисти, по-зрели и с ясното съзнание, че богатството не е това, което можем да купим, а натрупаното в душите ни, което можем да споделим и с останалите.

Историята на усмихнатия прозорец разказваме и в звуковия файл.

Снимки: Скаутски клуб "Острец"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16