Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Росица Вачева: Предпазни средства трябва да има за всички клинични звена

Снимка: БГНЕС

Много е важно в настоящата ситуация да не се допусне "взрив" на Covid-19 по модела на вътреболничните инфекции. Това каза пред "Хоризонт" доц. Росица Вачева, председател на Българската асоциация по превенция и контрол на нозокомиалните инфекции и началник на лабораторията по микробиология и вирусология към Университетската болница „Царица Йоанна”.

Специалистите и екипите по контрол на инфекциите в лечебните заведения са на първа линия в процеса. Те трябва да са наясно с последните указания и ръководства за контрола върху разпространението на Covid-19. Това засяга както безопасното изпращане на проби за изследвания, така и организирането на новосъздадените отделения за лечение на вирусната инфекция и поддържане на мерките в тях, поясни доц. Вачева.

„Основна цел е да се минимизира износът на случаи към други здравни заведения и обществото”, подчерта тя.

От първостепенно значение е да се осигури защитата на здравните работници, тъй като те са част от критичната инфраструктура за реакция при тази епидемия. Едно от най-важните пособия за лична защита – това са маските от най-висок клас, които защитават здравните работници на всички нива. Те филтрират аерозоли и микрочастици с големина на микроорганизми и дават надеждна защита.”

Има ясни разписания на Световната здравна организация как трябва да бъдат екипирани различните видове клинични и лабораторни специалисти. „Всичко това трябва да бъде осигурено час по-скоро там, където те не са осигурени”, каза Росица Вачева в предаването "Хоризонт до обед".

Специалистите от всички клинични звена трябва да бъдат осигурени, тъй като не е ясно пациентът насреща им дали е заразен, изтъкна доц. Вачева.

„Няма яснота постъпващият пациент или пациентът, с който се среща личният лекар, който трябва да бъде опериран от хирурга, в АГ клиниките, в ортопедия и т.н., няма яснота пациентът, който постъпва, който бива преглеждан, дали той не е вече заразен.”

Китайските специалисти например открояват сред основните причини за големия брой заразени медицински специалисти там липсата или неправилно използваната медицинска екипировка, тъй като заразяване може да настъпи и в процеса на сваляне на защитното облекло.

Към момента в световен мащаб много хора вече са контаминирани, а най-опасни са тези, които безсимптомно разпръскват инфекцията около себе си, поясни лабораторният специалист.

Доц. Росица Вачева отбеляза, че дори когато говорим, не сме безопасни за околните. Маските от плат са абсолютно достъпни в момента, допълни тя. 

„При всички случаи на излизане навън, на пазаруване, на пътуване в градския транспорт, в аптека, общуване с персонал в административни заведения – изключително важно е. Аерозол се образува и при говорене, не само при кашляне, кихане и т.н. Носенето на маска защитава хората около нас. Изключителна отговорност в това отношение трябва да има.”

Маската, веднъж поставена, не се пипа от външната страна. Не се сваля, за да говорим, тя е абсолютно неефективна, ако виси на врата и когато решим да я сваляме, трябва да я хванем или отстрани за ластиците, или за тези връзки, с които е прикрепена и да бъде изхвърлена. Веднъж поставена и веднъж ползвана, тя е контаминирана”, напомни специалистът.

Дезинфектантът се нанася върху сухи ръце и в продължение на 20-30 секунди те се обтриват, а след това не се мият, добави доц. Вачева. 

Още детайли по темата как да защитим себе си и болниците - в звуковия файл.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15