"Преди 3 години се завърнах от чужбина, кандидатствах в конкурс по българо-швейцарската програма. След проведено обучение бях назначена на работа в Община Шумен като здравен медиатор", разказва тя в предаването "Хоризонт до обед".
Преди извънредното положение ежедневието на Ирина в село Ивански протичало по-различно. До обяд в кабинет, а следобед на терен, в работа по конкретни казуси.
Първите две седмици от извънредното положение са преминали в информационна кампания за предпазване от Covid-19.
„Казват, че ромите не са организирани, не спазват правила. Успяхме да го преборим това нещо. Нашата работа като медиатори допринесе за това улиците да останат безлюдни, да се спазват всички мерки. Социалната изолация се спазва“, твърди Ирина Илиева.
"Третата седмица се усети напрежение от страх, от мизерия, отчаяние. Така че вече мисията ни за работа не трябва да бъде информационна, а дарителска кампания. Много от хората, които са се занимавали със сезонна работа, сега са без препитание и изнемогват", допълва медиаторът.
„Ставам свидетел на такива покъртителни картини, където хората буквално гладуват. В тези семейства има и деца.“
Така се задвижила кампания за солидарност и съпричастност с тези, които са най-зле. „И подпомагаме много семейства с хранителни пакети.“
В акцията се включват хора с малък собствен бизнес, неправителствени организации, евангелистки църкви.
„За пореден път ромската общност не е обект на националните институции за подкрепа, но ние доказахме в това трудно време, че можем да бъдем пример за подкрепа и солидарност на цялата нация“, коментира здравния медиатор.
„Роми, които работят и живеят в чужбина, положението при тях също не е леко, но имат по-голяма възможност за подкрепа – много от тях изпращат пари. Ромите от община Шумен, които живеят в чужбина и работят там, изпращат много средства, за да се закупят хранителни пакети и се дават пакети, хранителни, не само на роми, а се дават на хора крайно нуждаещи се…“ - така изглежда картината в Шуменско, обобщена от Ирина Илиева.
Чуйте и звуковия файл.
Снимки: Посолство на Швейцария в България - Фейсбук страница,
програма „Зов за социално включване на роми и други уязвими групи“
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..