"Преди 3 години се завърнах от чужбина, кандидатствах в конкурс по българо-швейцарската програма. След проведено обучение бях назначена на работа в Община Шумен като здравен медиатор", разказва тя в предаването "Хоризонт до обед".
Преди извънредното положение ежедневието на Ирина в село Ивански протичало по-различно. До обяд в кабинет, а следобед на терен, в работа по конкретни казуси.
Първите две седмици от извънредното положение са преминали в информационна кампания за предпазване от Covid-19.
„Казват, че ромите не са организирани, не спазват правила. Успяхме да го преборим това нещо. Нашата работа като медиатори допринесе за това улиците да останат безлюдни, да се спазват всички мерки. Социалната изолация се спазва“, твърди Ирина Илиева.
"Третата седмица се усети напрежение от страх, от мизерия, отчаяние. Така че вече мисията ни за работа не трябва да бъде информационна, а дарителска кампания. Много от хората, които са се занимавали със сезонна работа, сега са без препитание и изнемогват", допълва медиаторът.
„Ставам свидетел на такива покъртителни картини, където хората буквално гладуват. В тези семейства има и деца.“
Така се задвижила кампания за солидарност и съпричастност с тези, които са най-зле. „И подпомагаме много семейства с хранителни пакети.“
В акцията се включват хора с малък собствен бизнес, неправителствени организации, евангелистки църкви.
„За пореден път ромската общност не е обект на националните институции за подкрепа, но ние доказахме в това трудно време, че можем да бъдем пример за подкрепа и солидарност на цялата нация“, коментира здравния медиатор.
„Роми, които работят и живеят в чужбина, положението при тях също не е леко, но имат по-голяма възможност за подкрепа – много от тях изпращат пари. Ромите от община Шумен, които живеят в чужбина и работят там, изпращат много средства, за да се закупят хранителни пакети и се дават пакети, хранителни, не само на роми, а се дават на хора крайно нуждаещи се…“ - така изглежда картината в Шуменско, обобщена от Ирина Илиева.
Чуйте и звуковия файл.
Снимки: Посолство на Швейцария в България - Фейсбук страница,
програма „Зов за социално включване на роми и други уязвими групи“
150-годишната църква "Св. Николай Чудотворец" в смолянското село Арда се ремонтира изцяло с дарения. На Никулден там ще отбележат тържествено годишнината от първата служба в храма. "Решихме да не се затрие тая реликва . Хората имат голяма отзивчивост за такива неща и даряват. Има над 80-90 дарения , стабилни суми", разказва пред БНР Никола..
От 5 години в Чикаго работи Български клуб по волейбол. Боян Петев, Стоян Славов и Симеон Младенов са основателите и собствениците на Българска волейболна академия във ветровития град. В 58-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е Боян Петев , единият от основателите на волейболния клуб. "Беше страхотно да бъда..
65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни . Сред тях са родословно дърво на Васил Левски , колекцията от 120 медала, грамоти и снимки от състезателя по стрелба с лък Петьо Кишев, бригадирски униформи, снимки на..
Гоблен на светите братя Кирил и Методий подари на Клисурския манастир бившата учителка от Берковица Тотка Георгиева. 37 години Тотка Георгиева е била учителка. От дълго време тя се занимава с изработката на гоблени, които бе подредила в изложба в Берковица. Гобленът на братята Кирил и Методий изработила за месец и половина. 52 000 маниста с 44..
Българският патриарх Даниил отслужи Патриаршеска литургия в столичния храм "Света Неделя", където бяха изнесени за поклонение мощите на сръбския крал Стефан Милутин. Стефан Милутин e сред най-тачените сръбски владетели, царувал 45 години ( от 1275 г.), запомнен с благотворителност и със строителство на църкви и манастири. Днес от храма..
Нестинарството е една от традициите, с която ние изключително много се гордеем. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство "Живи човешки съкровища - България" . Тайнственият обред , за чиито корени продължава да се..
В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев . Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с Бога . Свещеникът е само посредник в това тайнство , казва отец Андон и определя себе си..
Мениджър на хотел в село Кранево обсипал с шамари и юмруци деца - футболисти от Силистра, защото играели на гоненица по етажите . Така завършва..
"Не може да не се гордеем, че ние сме тези, които водим едни нации на Антарктида". Това заяви пред БНР председателят на Българския антарктически..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..