Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомени за Кшищоф Пендерецки

Кшищоф Пендерецки (1933 - 2020)

На 29 март 2020 г. от света си отиде един от най-ценените и влиятелни музиканти на нашето време - полският композитор и диригент Кшищоф Пендерецки. Беше на 86 години - изключително уважавана фигура в световната музика, автор на творби, които намират своя път към сърцата на слушателите.

Започнал като ярка част от забележителния полски авангард, Пендерецки преминава през различни етапи в кариерата си, завръщайки се към тоналната музика, за да бъдат творбите му изпълнявани в концертните зали, а да не остават скрити и оценени само от шепа професионалисти. Желанието му се сбъдва и музиката му звучи и ще продължи да живее по световните сцени. За съжаление няма да може да бъде осъществено плануваното гостуване на диригента и композитор през юни в София, когато Софийската филхармония трябваше да изпълни под негово диригентство Симфония №7 "Седемте порти на Йерусалим".

В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" свои спомени за близки контакти с Кшищоф Пендерецки споделиха музикологът и дългогодишен музикален редактор в програма "Христо Ботев" на БНР Маня Попова и младата цигуларка Лия Петрова.

Маня Попова, която прави интервю с маестрото по време на гостуването му на фестивала "Мартенски музикални дни" в Русе през 2006 г., е имала шанса, заедно с още няколко български музиколози, да бъде гост в дома му през 80-те години, когато политиката и зараждането на независимото синдикално движение и "Солидарност" е основна тема за поляците: "Имахме възможност, например, да видим в неговия зимник как беше подредил всичко - от една страна приличаше на барче, но на голямата стена имаше огромна карта на Полша от времената, когато тя е била едва ли не половин Европа. И, разбира се, това бяха основните разговори."

"Той имаше някакъв сантимент към България, потвърден ми от едно изпълнение на женския хор на Крикор Четинян на "Варшавска есен", когато те изпълниха част от "Политемпи" на Стефан Драгостинов - Стефан по това време много се беше увлякъл по идеите на Илия Кожухаров. Тогава, на пресконференция Пендерецки изрази огромни възторзи и към композитора, и към момичетата от пловдивския камерен хор." - спомня си още Маня Попова.

А цигуларката Лия Петрова свири като солистка на оркестър Симфония Варсовия под диригентството на Кшищоф Пендерецки през 2016 г. във Варшава и Брюксел. "Естествено, когато аз разбрах, че той ще дирижира концерта, бях страшно развълнувана, притеснена, но не съм се страхувала, защото вече бях чувала от мои колеги, че е много симпатичен и не е човек, който се държи грубо. Кшищоф Пендерецки е легенда, а и вече беше на възраст, но се държа с една непринуденост - почти като дете. Разбира се, с много мъдрост подходи към концерта на Бетовен, но беше непринуден, което много ме учуди. Това създаде много приятна атмосфера за работа." - споделя тя и признава, че концертите й под палката на Пендерецки са били незабравимо преживяване.

Чуйте спомените на Маня Попова и Лия Петрова в звуковите файлове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12

Родовата хроника на Иванка Цветкова

Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..

публикувано на 12.01.25 в 04:51
Паметникът на Тодор Мазаров в Павел баня

Спомен за Тодор Мазаров

На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор  Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..

публикувано на 10.01.25 в 21:14