В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" свои спомени за близки контакти с Кшищоф Пендерецки споделиха музикологът и дългогодишен музикален редактор в програма "Христо Ботев" на БНР Маня Попова и младата цигуларка Лия Петрова.
Маня Попова, която прави интервю с маестрото по време на гостуването му на фестивала "Мартенски музикални дни" в Русе през 2006 г., е имала шанса, заедно с още няколко български музиколози, да бъде гост в дома му през 80-те години, когато политиката и зараждането на независимото синдикално движение и "Солидарност" е основна тема за поляците: "Имахме възможност, например, да видим в неговия зимник как беше подредил всичко - от една страна приличаше на барче, но на голямата стена имаше огромна карта на Полша от времената, когато тя е била едва ли не половин Европа. И, разбира се, това бяха основните разговори."
"Той имаше някакъв сантимент към България, потвърден ми от едно изпълнение на женския хор на Крикор Четинян на "Варшавска есен", когато те изпълниха част от "Политемпи" на Стефан Драгостинов - Стефан по това време много се беше увлякъл по идеите на Илия Кожухаров. Тогава, на пресконференция Пендерецки изрази огромни възторзи и към композитора, и към момичетата от пловдивския камерен хор." - спомня си още Маня Попова.
А цигуларката Лия Петрова свири като солистка на оркестър Симфония Варсовия под диригентството на Кшищоф Пендерецки през 2016 г. във Варшава и Брюксел. "Естествено, когато аз разбрах, че той ще дирижира концерта, бях страшно развълнувана, притеснена, но не съм се страхувала, защото вече бях чувала от мои колеги, че е много симпатичен и не е човек, който се държи грубо. Кшищоф Пендерецки е легенда, а и вече беше на възраст, но се държа с една непринуденост - почти като дете. Разбира се, с много мъдрост подходи към концерта на Бетовен, но беше непринуден, което много ме учуди. Това създаде много приятна атмосфера за работа." - споделя тя и признава, че концертите й под палката на Пендерецки са били незабравимо преживяване.
Чуйте спомените на Маня Попова и Лия Петрова в звуковите файлове.
На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..
24-годишният български китарист Георги Димитров - Жожо е победител в тазгодишното издание на конкурса за Новата Елизабетинска награда за китаристи и лютнисти , която има за цел да пропагандира британското изкуство и музиката на британските композитори още от "Златния век" на кралица Елизабет Първа, до съвремието ни и важните фигури на ХХ век, като..
На 4 февруари в социалната мрежа Facebook българската диригентка Деляна Лазарова съобщи, че за нея е щастие и чест да приеме поста главен гост-диригент на Шотландския оркестър на Би Би Си. Партньорството им ще започне още през септември 2025 г., когато ще бъде поставено началото и на юбилейния 90-и концертен сезон на състава. Тя вече беше поканена на..
"Любомир Пипков - писма от Париж" е ново интригуващо издание, в което са събрани повече от 150 писма на младия български студент във френската столица до неговите родители Натя и Панайот Пипкови в периода 1926 - 1932 г. Съставител на книгата е проф. Юлиян Куюмджиев , който лично ще я представи на 17 февруари от 18 часа в НМА "Проф. Панчо..
Христо Йоцов - един от най-изявените музиканти, който прекрачва жанровете в музиката - ще отпразнува своя 65-и рожден ден на сцената. Авторският концерт е на 17 февруари, понеделник, в зала "България" от 19 ч. Заедно с него ще бъдат музикантите от Плевенската филхармония, с която имат дългогодишно партньорство, както и неговият брат - Борислав..
Българинът Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на германския град Крефелд за 2025 г. Призът е учреден през 2018 г. в чест на важното място на града в историята на този инструмент - през 1821 г. именно там е роден изобретателят на бандонеона Хайнрих Банд. Първата наградена е изпълнителката Джудит Бранденбург,..
Театралната формация “Паспорт“ рядко използва пиеси или готови сценично музикални произведения в своя репертоар. Най-често в тяхно изпълнение “оживяват“ книги. Израел също има свой писател, лауреат на наградата “Букър“ – Давид Гросман /Романът му “Един кон влязъл в бар“е преведен на български език от Емилия Юлзари /. През август миналата..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Десетки представители на туристическия и ресторантьорския бизнес в страната се събраха на закрита за медиите среща във Велико Търново, за да..
Години наред политиците ни не спират да атакуват държавната администрация, която изпълнява техните политики на терен . В последно време ескалират..