Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мобилно приложение за диабетици безплатно по време на кризата

Снимка: БГНЕС

Ползата от електронното здравеопазване в условията на пандемия е голяма. 

Много пациенти не желаят да ходят на прегледи, защото се страхуват от заразяване с коронавирус. Възможността да се получава онлайн консултация и наличието на приложения помага и на лекари, и на пациенти.

"Тези приложения позволяват пациентът предварително да записва, ако трябва и няколко дена симптомите си и да ги сподели с лекар по много прост начин - от мобилно приложение праща линк на лекаря, лекарят само отваря линка, има достъп за примерно 24 часа да погледне - дали ще бъдат симптоми, измерване на витални параметри като температура, кръвно налягане, ниво на кислород в кръвта, ако пациентът разполага с такова устройство", обясни в предаването "Хоризонт до обед" Цветан Алексиев, изпълнителен директор на IT компания.

В разработеното приложение от компанията на Цветан Алексиев е вграден изкуствен интелект. Има важна информация за диабетици.

"Ако потребителят е разрешил да му се следва локацията, ние разбираме точно какво започва да прави потребителят в момента. Например, ако диабетикът отиде на летище, приложението му праща напомняне - може би престои да се качите в самолета, бъдете сигурни, че сте взели всички необходими за болестта ви атрибути в ръчния си багаж, т.е. инсулин и така нататък. Ако влиза в ресторант - други съвети", допълни Цветан Алексиев.

Ако диабетикът отива да тренира, изкуственият интелект засича тренировка във фитнес и той получава отново съвети. 

"В момента, в условията на пандемия, сме пуснали абсолютно всичко безплатно за диабетиците", подчерта специалистът.

Фирмата на Цветан Алексиев се опитва да направи здравния картон на бъдещето.

"Една платформа, в която хората могат да събират, да записват всякакви проблеми, симптоми, витални параметри, можете да запишете изследванията си от лабораторията, може да съхранявате всякакви документи като предписани ви рецепти, като резултати от епикризи, диагнози", изтъкна експертът.

"Има много какво да се направи в България, защото трябва да се направи електронната рецепта, трябва да се направи електронното направление", коментира Алексиев. 

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21
Пекинският университет за чужди езици

Люлката на българистиката в Китай е Пекинският университет за чужди езици

Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура .  В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..

публикувано на 11.07.25 в 11:50

Започва Националният туристически фестивал

Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България .  Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..

публикувано на 11.07.25 в 11:29
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно

"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..

публикувано на 11.07.25 в 10:01
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32