Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Валдхорнисти от Балканите се обединиха в послание към хората в изолация

На 1 април в официалната страница на Албанския брас фестивал се появи видеоклип с участието на 17 валдхорнисти - всички те от балканските страни и в социална изолация заради пандецията от Covid-19. По идея на Илир Кодима от Албания, той и неговите колеги, повечето от които дори не са се срещали преди, са записали инструментална версия на изключително популярната песен на Фарел Уилямс 'Happy' ("Щастлив").

Илир Кодима, който работи в оркестъра на Националната опера и балет в Тирана и е професор по валдхорна, поема инициативата да подготви този клип само и единствено за да разведри аудиторията, която търси музика и гледа в интернет. Поканени от България са водачът на валдхорните в Софийската филхармония Красимир КостадиновКрасимир Костадинов и Христо Цачев от Симфоничния оркестър на Българското национално радио.

В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" Красимир Костадинов обясни, че връзката между колегите му е станала верижно и така са се събрали доста участници от Албания, България, Гърция, Косово, Северна Македония, Словения, Сърбия. Всички те са записали определени кратки фрагменти от песента. "Основното, което трябваше да спазваме, беше строят да бъде 440 Нz, което е малко по-ниско от това, което сме свикнали в оркестъра. Оттам нататъка всеки изсвирва кой каквото може, въпросът беше хубав запис да се направи. Което си е предизвикателство, защото се сблъскваш с ползването на технологиите." Българският музикант признава, че е прекарал около час в търсене на най-добрата визия и хубав звук, като записал няколко варианта, от които да се избира при монтажа.

За идеята и за удоволствието да участва в нея заедно с балканските си колеги Красимир Костадинов разказа в интервю, което можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12

Родовата хроника на Иванка Цветкова

Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..

публикувано на 12.01.25 в 04:51
Паметникът на Тодор Мазаров в Павел баня

Спомен за Тодор Мазаров

На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор  Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..

публикувано на 10.01.25 в 21:14