В телефонен разговор президентите на Русия и на Съединените щати Владимир Путин и Донадлд Тръмп и кралят на Саудитска Арабия Салман подкрепиха споразумението в рамките на ОПЕК+ за съкращаване на добивите не петрол. Това съобщиха от пресслужбата на Кремъл.
Тримата лидери са подчертали голямото значение на споразумението за стабилизирането на глобалните пазари и за обезпечаването на устойчивост на световната икономика като цяло.
Те се съгласиха да поддържат и за в бъдеще връзка по този важен въпрос, докато в отделен двустранен разговор Тръмп и Путин продължиха да обменят мнения за петролните пазари, обсъждайки също така и стратегическата сигурност на двете страни.
Сделката беше окончателно договорена на извънредно заседание на ОПЕК+ вчера. Тя предвижда съкращаване на добивите с 9 млн. и 700 хиляди барела дневно през май и юни, с до 8 милиона барела до края на годината и с до 6 милиона барела до май 2021.
Целта на споразумението е да спре рязкото поевтиняването на петрола на световните пазари. До настоящата криза се стигна, след като в началото на март Русия и Саудитска Арабия не успяха да договорят допълнително съкращаване на добивите. Това доведе до свръхпроизводство на фона на свитото потребление заради коронавирусната пандемия и съответно до двойно обезценяване на петрола.
Министърът на петрола на Ирак Тамир Гадбан заяви, че одобрената от "ОПЕК +" сделка ще помогне за стабилизирането на петролния пазар.
Гадбан отбеляза, че резултатите от това споразумение през месеците май и юни ще бъдат "ключови" за определяне на следващите стъпки на ОПЕК. Въпреки това той припомни, че сега фокусът остава върху наблюдението на пазарите, отбелязвайки, че масовото намаляване на складовите петролни запаси се очаква да помогне за повишаване на цените на важната енергийна суровина.
Има обаче притеснения, че договореното съкращаване на производството с 9,7 млн. барела, или около 10% от глобалните доставки, ще бъде достатъчно, за да компенсира съществуващото свръх предлагане на фона на силно ограниченото търсене заради коронавирусната пандемия.
Глобалната консумация на петрол се сви с около 30% поради пандемията от Covid-19, която доведе до въвеждането на извънредно положение от редица правителства и до замирането на бизнеса по цял свят.
С оглед на това Саудитска Арабия, Кувейт и Обединените арабски емирства взеха решение да съкратят техните добиви с повече от договореното във формата "ОПЕК +", което да доведе до съкращаване на общото производство с 12,5 млн. барела на ден.
В същото време членовете на "ОПЕК +" настояват другите водещи производители като САЩ, Канада, Бразилия и Норвегия да съкратя съвместното техните добиви с още 5 млн. барела дневно.
Канада и Норвегия изразиха готовност за съкращаване, докато Съединените щати, където антитръстовото законодателство затруднява подобно държавно регулирано съкращаване, заяви, че вече са намалили производството си 2 млн. барела на ден през тази година.
САЩ, Бразилия и Канада вероятно ще допринесат сумарно за съкращенията с около 3,7 ,лн. барела на ден, тъй като производството им намалява, а другите държави от Г-20 (без Русия и Саудитска Арабия) ще намалят производството си с допълнителни 1,3 милиона до голяма степен поради спад в търсенето, предизвикан от коронавирусната пандемия.
По-голямата част от поисканата от Министерството на финансите информация от общините е налична там. Това е технологичен въпрос. Публичният въпрос за парите на държавата не бива да се превръща в технология и справки . Това заяви пред БНР Силвия Георгиева, изпълнителен директор на НСОРБ. Силвия Георгиева, НСОРБ: Заложник сме на неприетия..
От "ДПС - Ново начало" съобщиха, че ще внесат специален закон, с който да се гарантира ограничаване на спекулата и контрол върху производителите и търговците на продукти от т.нар. голяма потребителска кошница, съобщават от формацията с прессъобщение до медиите. В него се цитира лидерът ѝ Делян Пеевски, според който необоснованият ръст на..
ООН има "огромен потенциал", но трябва "да се организира и да започне да работи ефективно" - това заяви американският президент Доналд Тръмп пред журналисти, при подписването на няколко президентски указа в Овалния кабинет на Белия дом, предаде Ройтерс. Тръмп прекрати ангажимента на САЩ към Съвета на ООН по правата на човека, удължи..
През тази година лихвите по потребителските кредити леко ще нараснат . Тази прогноза направи в интервю за БНР кредитният консултант Тихомир Тошев. Заради по-високите лихви по депозитите – някои банки предлагат до 3%, поскъпването на ресурса ще доведе до малко по-високи лихви при потребителските кредити, каза той. По думите му..
В Белград е планиран протест на централния Площад на Републиката. Ректорската колегия на Белградския университет отхвърли поканата на президента Александър Вучич за диалог и блокадите продължават, съобщи телевизия N1. Това е поредната акция срещу управляващите в Сърбия. Мадона подкрепи протестите на сръбските студенти Протестите в..
Стотици мексикански военни и части на националната гвардия бяха мобилизирани и разположени по границата със Съединените щати. Това е част от споразумението, с което се отлагат с един месец американските мита върху вноса от Мексико, като условието е латиноамериканската страна вземе мерки срещу трафика на фентанил. 10 хиляди мексикански военни..
Нашите очаквания са да няма съществени промени по отношение на разходната част на бюджета , изключая капиталовата програма, която сигурно ще бъде ревизирана. Това каза пред БНР Петър Мишев, икономически анализатор от Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. "Връзване" на бюджета с 3% дефицит е възможно , смята той...
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
Да не се инвестира в имоти, защото при влизането в еврозоната, когато и да стане това, цените им ще паднат до 20%. Това е съветът на финансовия..