Нови 200 милиона лева дълг под формата на държавни ценни книжа бяха поети от правителството. Така общият новопоет дълг от началото на годината до момента става един милиард и 200 милиона лева.
Финансовото министерство преотвори емисия за книжа за 10 години и половина, като среднопретеглената доходност е 0,55 на сто. Същата емисия бе отворена и в края на февруари, много преди обявяването на извънредното положение, и тогава бе постигната рекордно ниска среднопретеглена доходност от 0,12 на сто.
Общият брой на постъпилите поръчки достигна 250,7 млн. лева, което съответства на коефициент на покритие от 1,25 пункта.
Днешният аукцион е втори от началото на извънредното положение, като миналата седмица бяха пласирани 5-годишни книжа. Въпреки че доходността е по-висока от периода преди кризата, остава сравнително ниска.
Днешната емисия е референтна по отношение на хармонизирания дългосрочен лихвен процент за оценка на степента на номинална конвергенция, който се отчита от Европейската централна банка като един от Маастрихтските критерии.
Най-голямо количество от книжата придобиха банките – 81,5 %, следвани от застрахователни дружества – 5,5 %, пенсионни фондове – 3 % и други инвеститори – 10 %.
Държавните ценни книжа се считат за много сигурна инвестиция, макар и с ниска доходност.
Това е първата емисия, откакто премиерът Бойко Борисов обяви, че до края на април страната ни ще кандидатства за влизане във валутния механизъм ERM II.
Също така това е и първата емисия, откакто бе актуализиран бюджетът и лимитът за нов държавен дълг през годината бе увеличен до 10 милиарда лева.
Проектозаконът за хранителната верига, пуснат за обществено обсъждане, е удар към малкия производител, удар срещу българското, защото прави вносът по-изгоден, не да вземеш хубавото българско мляко от Родопите, а да купуваш суровината по-изгодно, а понякога и сухо мляко от Украйна. Така комемнтира доц. Огнян Боюклиев, икономист от Института за..
7-годишното дете, което пострада след управление на незаконно АТВ в еленското село Мaрян, е настанено в УМБАЛ "Д-р Георги Странски" в Плевен. Детето е прието в ранните часове на деня, каза Стоянка Вашкова, говорител на болничното заведение. "Пациентът е на 7 години, приет е в ранните часове на днешния ден. Това е момче, което е претърпяло..
11 непълнолетни лица без придружител са установени след 22 часа в заведения в Кюстендил през уикенда, съобщиха от Областната дирекция на полицията. Проверките са направени при специализирана операция за опазване на обществения ред и предотвратяване извършването на престъпления. При специализираната операция са проверили 10 заведения с нощен..
Фондация "За нашите деца" стартира нова дарителска кампания, която се казва "Абонамент за чудеса". Няма как да разчитаме само на държавата , посочи пред БНР Ана - Михаела Търнева, експерт към фондацията. "Стремим се да наберем средства, за да може работниците в социалната сфера – рехабилитатори, логопеди и други специалисти, да..
Парламентарна подкрепа за еврозоната има, а прът в колелата по пътя към еврозоната може да сложи единствено самосаботажа на правителството. Ние предлагаме пакет от десни мерки за повече прозрачност на цените , а управляващите предлагат леви мерки, каза в интервю пред БНР Божидар Божанов, лидер на "Да, България", част от коалицията ПП-ДБ...
Българската продукция се подменя с вносна. Това обясни пред БНР Цветан Цеков, председател на Националната браншова камара "Плодове и зеленчуци", съпредседател на Българската аграрна камара. По тази причина от браншовата камара настоява за затягане на режима за издаване "зелени картончета" . Целта е да се ограничат нелоялните търговски практики..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..