Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По какъв сценарий ще се развие Covid-епидемията у нас

| обновено на 13.04.20 в 14:02
Автор:
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Три сценария за макроикономическите последствия у нас от разпространението и предприетите мерки срещу Covid-19 е разработил Институтът за икономически изследвания при Българската академия на науките. Експресният анализ е разработен на базата на данните към 12 април, като учените ще актуализират прогнозите си при всяко настъпване на нови и съществени промени. Това съобщиха от института.

Оптимистичният сценарий

Първият сценарий допуска, че пикът на епидемията от коронавирусната инфекция у нас настъпва в средата на май, няма втора вълна от заболели, мерките постепенно се отменят и през втората половина на годината икономиката функционира нормално.

Вероятността той да се реализира е 20 процента, като прогнозата е за спад на БВП от 2,4 процента и за леко нарастване на инфлацията спрямо 2019 г. Обемите на външната търговия ще намалеят по-осезателно при вноса, с влошаване на текущата сметка, основно заради слабия туристически сезон.

Пазарът на труда ще изпита умерено негативен шок, а безработицата нараства до 6,9 на сто. Вместо балансиран бюджет ще има дефицит от 1,5 на сто спрямо БВП, като той ще се покрие с емитиране на нов дълг в размер на 2,5 млрд. лв.

Фискалният и валутният резерв остават на приблизително същите нива, а правителственият дълг се увеличава до 21,7 процента от БВП.

Реалистичният сценарий

Вторият сценарий предвижда пик в края на юни - средата на юли, с постепенна отмяна на мерките и възможно повторно въвеждане на някои ограничения. Вероятността той да се случи е 60 процента.

Прогнозата на икономистите е за спад на БВП с 4,3 на сто и за ускоряване на инфлацията до 4,2 на сто на средногодишна база. Обемите на външната търговия ще намалеят значително, а влошаването на текущата сметка ще е с повече от 1 млрд. евро, главно заради намален износ.

Пазарът на труда ще изпита негативен шок, като безработицата ще се удвои спрямо 2019 г. и ще достигне 10 процента от работната сила.

Бюджетните приходи ще са по-ниски от планираните с 9 процента, докато разходите остават в рамките на планираните със Закона за държавния бюджет. Ще има обаче пренасочване към здравеопазването и социалното подпомагане за сметка на капиталови разходи. Бюджетният дефицит достига 2,5 процента спрямо БВП и се покрива с емитиране на нов дълг в размер на 3,8 млрд. лв. Валутните резерви намаляват с около 500 млн. евро, а правителственият дълг се увеличава до 23 процента от БВП.

Песимистичният сценарий

Третият сценарий допуска пик на заболяването в средата на август при периодично затягане и разхлабване на мерките. Вероятността той да се реализира е 20 на сто, а спадът на БВП в реално изражение ще е с 5,7 на сто.

Инфлацията се ускорява до 5,2 на сто на средногодишна база, като причините ще са в проблеми с предлагането на някои вносни стоки от първа необходимост. Противодействащ фактор за по-висока инфлация ще е намаленото потребление и по-ниските цени на енергоресурсите. Прогнозата е за значително намаляване на обемите на външната търговия и влошаване на текущата сметка с повече от 2 млрд. евро.

Пазарът на труда ще изпита силен негативен шок, като безработицата ще достигне близо 350 000 или 12 процента от работната сила.

Бюджетните приходи ще са по-ниски от планираните с близо 10 процента, а разходите за подпомагане на различни уязвими групи, здравеопазване или програми за бизнеса, ще се увеличават с 5,5 процента спрямо планираните преди актуализацията.

Бюджетният дефицит ще достига 5 процента спрямо БВП и ще се покрие с емитиране на нов дълг в размер на 8 млрд. лв. Валутните резерви намаляват с около 1 млрд. евро, а правителственият дълг се увеличава до 26,5 процента от БВП.

Макроикономически прогнози при трите варианта за развитие на епидемията


Освен трите сценария, експресният анализ оценява и предприетите досега мерки спрямо тяхната бързина, дълбочина и обхват на приложение.

Според икономистите на БАН актуализацията на бюджета, както и другите мерки във финансовата сфера са взети навреме.

Макар обявените икономически пакети в някои от водещите страни да са 10 и повече на сто от БВП, в България фискалните мерки са около 2 на сто, което напълно отговаря на възможностите на страната ни и със сигурност ще търпят промени в хода на кризата, подчертават от института. И не изключват и вероятността от нова актуализация на бюджета, в случай, че се реализира вторият или третият сценарий.

Обзор на предприетите мерки в България

Положителна е и оценката на решението да се увеличи максималният размер на поетия нов държавен дълг до 10 млрд. лв., въпреки че е малко вероятно бюджетният дефицит да достигне такива размери и поетият дълг да се изхарчи.

Доц. Виктор Йоцов коментира за БНР:

"При влошаване на ситуацията има нужда от нова актуализация, тъй като и прогнозата за приходите, и прогнозата за разходите няма да могат да издържат на натиска. И ще има нужда от нова актуализация. Трябва да има по голяма гъвкавост затова се скочи наистина от  от 2,2 милиарда на 10 милиарда, за да може при различни ситуации да се реагира бързо".

Адекватни са и мерките, предприети от страна на БНБ, предвид ограниченията на паричния съвет, като при задълбочаване на кризата може да се мисли и за промяна в минималните задължителни резерви, е мнението на икономистите от БАН.

Що се отнася до обхвата на предприетите мерки, отлагането на плащането на корпоративни данъци се възприема като широко и универсално средство, защото се прилага спрямо целия бизнес сектор. В същото време има и такива, насочени към определени уязвими рискове групи, с приблизителен обхват - например, патронажна грижа с доставка на храна и лекарства за самотни възрастни и за хора с увреждания, хранителни пакети за социалнослаби, еднократните помощи за самотните майки и други.

По отношение на мярката 60:40 в подкрепа на заетостта, икономистите смятат, че държавата може да е по-смела и категорична, като поеме сама 60 процента от заплатите, без да изисква участие и от бизнеса за запазване на доходите на работниците.

В заключение икономистите на БАН подчертават, че оптималните мерки за борбата с Covid-19 са свързани със съзнателно ограничаване на икономическата активност и намаляване на броя на заразените. Проблемът с този подход е, че се отлага във времето постигането на обществен имунитет, но в зависимост от развитието на епидемията може да се мисли за циклично налагане или отмяна на ограниченията.

Според учените за трайно справяне с инфекцията ще са необходими между 6 и 12 месеца, като този период може да се съкрати само при наличие на доказани медикаменти за лечение, доколкото откриването на ваксина се очаква да отнеме поне една година.

Целия доклад на Института за икономически изследвания при БАН може да видите тук.

Интервю на Наталия Ганчовска с доц. Виктор Йоцов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стотици мотористи в ролята на Дядо Коледа, помагат на домове за деца

Стотици софийски мотористи ще влязат в ролята на Дядо Коледа, Снежанка или джуджета като се включат в традиционното "Коледно мото каране" в помощ на домове за деца в неравностойно положение. То ще започне в 12 часа пред Националния исторически музей. Шествието се провежда за девета поредна година и има за цел както да подпомогне..

публикувано на 21.12.24 в 09:41

Ден на траур в Хърватия след смъртта на 7-годишно дете, нападнато с нож в училище

В Загреб днес е Ден на траур в памет на 7-годишното дете, загинало при вчерашното нападение с нож, извършено от 19-годишен мъж в основно училище. При случилото се бяха ранени други три деца, както и двама възрастни. Младеж е ранил с нож учителка и шест деца в основно училище в Загреб Арестуван беше извършителят, за когото се съобщава,..

публикувано на 21.12.24 в 09:19

След нападението с жертви и десетки ранени: Шолц пристига в Магдебург

Очаква се германският канцлер Олаф Шолц да пристигне в град Магдебург, където снощи  мъж се вряза с кола в посетителите на Коледен базар и отне живота на двама души. При нападението, мотивите за което все още се изясняват, пострадаха над 50 души. Съобщава се, че извършителят, 50-годишен лекар от Саудитска Арабия, е наел автомобила малко..

публикувано на 21.12.24 в 09:13
Д-р Димитър Димитров

Д-р Димитър Димитров: Областната болница в Благоевград е "Малкият Пирогов"

"Малкият Пирогов"- така хората от Благоевград започнаха да наричат областната болница, след като цял екип от лекари в столичната спешна болница дойдоха да работят в две от най-натоварените отделения - хирургия и травматология.  Само за 9 месеца новият изпълнителен директор на лечебното заведение успя да преодолее острият недостиг на..

публикувано на 21.12.24 в 09:10
Къщата, в която е живял Владимир Димитров-Майстора в Шишковци.

На благотворителен базар събират средства за превръщането на жп гара в културен център

Коледен благотворителен базар се организира днес от 14 часа в кюстендилското село Шишковци, където е живял и рисувал най-известните си картини Владимир Димитров-Майстора. Ще  бъдат предложени местни, характерни за този край, традиционни кулинарни ястия и предизвикателства. Гостите на селото ще имат възможност да посетят къщата музей "Владимир..

публикувано на 21.12.24 в 08:56

Полицейски патрули на основните пътища, очаква се засилен трафик

МВР очаква и днес засилен трафик по магистралите у нас. Патрули на полицията ще бъдат разположени на основните пътища в страната. От "Пътна полиция" обясниха, че по данни на МВР и АПИ в пиковите часове се очакват по магистралите да преминават по 1500 автомобила на час. Заради това на автомагистрала "Хемус" е въведена специална организация на..

публикувано на 21.12.24 в 08:43

Кукленият театър във Велико Търново в подкрепа на "Искам бебе"

Великотърновският куклен театър "Весел" ще изнесе благотворителен спектакъл, с който ще подпомогне каузите на фондация "Искам бебе" в подкрепа на двойките с репродуктивни проблеми. Днес от 11 часа в театралния салон на читалище "Надежда" във Велико Търново децата ще се срещнат с Дядо Коледа и заедно ще пишат писма в театралната постановка. С..

публикувано на 21.12.24 в 08:20