Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По какъв сценарий ще се развие Covid-епидемията у нас

| обновено на 13.04.20 в 14:02
Автор:
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Три сценария за макроикономическите последствия у нас от разпространението и предприетите мерки срещу Covid-19 е разработил Институтът за икономически изследвания при Българската академия на науките. Експресният анализ е разработен на базата на данните към 12 април, като учените ще актуализират прогнозите си при всяко настъпване на нови и съществени промени. Това съобщиха от института.

Оптимистичният сценарий

Първият сценарий допуска, че пикът на епидемията от коронавирусната инфекция у нас настъпва в средата на май, няма втора вълна от заболели, мерките постепенно се отменят и през втората половина на годината икономиката функционира нормално.

Вероятността той да се реализира е 20 процента, като прогнозата е за спад на БВП от 2,4 процента и за леко нарастване на инфлацията спрямо 2019 г. Обемите на външната търговия ще намалеят по-осезателно при вноса, с влошаване на текущата сметка, основно заради слабия туристически сезон.

Пазарът на труда ще изпита умерено негативен шок, а безработицата нараства до 6,9 на сто. Вместо балансиран бюджет ще има дефицит от 1,5 на сто спрямо БВП, като той ще се покрие с емитиране на нов дълг в размер на 2,5 млрд. лв.

Фискалният и валутният резерв остават на приблизително същите нива, а правителственият дълг се увеличава до 21,7 процента от БВП.

Реалистичният сценарий

Вторият сценарий предвижда пик в края на юни - средата на юли, с постепенна отмяна на мерките и възможно повторно въвеждане на някои ограничения. Вероятността той да се случи е 60 процента.

Прогнозата на икономистите е за спад на БВП с 4,3 на сто и за ускоряване на инфлацията до 4,2 на сто на средногодишна база. Обемите на външната търговия ще намалеят значително, а влошаването на текущата сметка ще е с повече от 1 млрд. евро, главно заради намален износ.

Пазарът на труда ще изпита негативен шок, като безработицата ще се удвои спрямо 2019 г. и ще достигне 10 процента от работната сила.

Бюджетните приходи ще са по-ниски от планираните с 9 процента, докато разходите остават в рамките на планираните със Закона за държавния бюджет. Ще има обаче пренасочване към здравеопазването и социалното подпомагане за сметка на капиталови разходи. Бюджетният дефицит достига 2,5 процента спрямо БВП и се покрива с емитиране на нов дълг в размер на 3,8 млрд. лв. Валутните резерви намаляват с около 500 млн. евро, а правителственият дълг се увеличава до 23 процента от БВП.

Песимистичният сценарий

Третият сценарий допуска пик на заболяването в средата на август при периодично затягане и разхлабване на мерките. Вероятността той да се реализира е 20 на сто, а спадът на БВП в реално изражение ще е с 5,7 на сто.

Инфлацията се ускорява до 5,2 на сто на средногодишна база, като причините ще са в проблеми с предлагането на някои вносни стоки от първа необходимост. Противодействащ фактор за по-висока инфлация ще е намаленото потребление и по-ниските цени на енергоресурсите. Прогнозата е за значително намаляване на обемите на външната търговия и влошаване на текущата сметка с повече от 2 млрд. евро.

Пазарът на труда ще изпита силен негативен шок, като безработицата ще достигне близо 350 000 или 12 процента от работната сила.

Бюджетните приходи ще са по-ниски от планираните с близо 10 процента, а разходите за подпомагане на различни уязвими групи, здравеопазване или програми за бизнеса, ще се увеличават с 5,5 процента спрямо планираните преди актуализацията.

Бюджетният дефицит ще достига 5 процента спрямо БВП и ще се покрие с емитиране на нов дълг в размер на 8 млрд. лв. Валутните резерви намаляват с около 1 млрд. евро, а правителственият дълг се увеличава до 26,5 процента от БВП.

Макроикономически прогнози при трите варианта за развитие на епидемията


Освен трите сценария, експресният анализ оценява и предприетите досега мерки спрямо тяхната бързина, дълбочина и обхват на приложение.

Според икономистите на БАН актуализацията на бюджета, както и другите мерки във финансовата сфера са взети навреме.

Макар обявените икономически пакети в някои от водещите страни да са 10 и повече на сто от БВП, в България фискалните мерки са около 2 на сто, което напълно отговаря на възможностите на страната ни и със сигурност ще търпят промени в хода на кризата, подчертават от института. И не изключват и вероятността от нова актуализация на бюджета, в случай, че се реализира вторият или третият сценарий.

Обзор на предприетите мерки в България

Положителна е и оценката на решението да се увеличи максималният размер на поетия нов държавен дълг до 10 млрд. лв., въпреки че е малко вероятно бюджетният дефицит да достигне такива размери и поетият дълг да се изхарчи.

Доц. Виктор Йоцов коментира за БНР:

"При влошаване на ситуацията има нужда от нова актуализация, тъй като и прогнозата за приходите, и прогнозата за разходите няма да могат да издържат на натиска. И ще има нужда от нова актуализация. Трябва да има по голяма гъвкавост затова се скочи наистина от  от 2,2 милиарда на 10 милиарда, за да може при различни ситуации да се реагира бързо".

Адекватни са и мерките, предприети от страна на БНБ, предвид ограниченията на паричния съвет, като при задълбочаване на кризата може да се мисли и за промяна в минималните задължителни резерви, е мнението на икономистите от БАН.

Що се отнася до обхвата на предприетите мерки, отлагането на плащането на корпоративни данъци се възприема като широко и универсално средство, защото се прилага спрямо целия бизнес сектор. В същото време има и такива, насочени към определени уязвими рискове групи, с приблизителен обхват - например, патронажна грижа с доставка на храна и лекарства за самотни възрастни и за хора с увреждания, хранителни пакети за социалнослаби, еднократните помощи за самотните майки и други.

По отношение на мярката 60:40 в подкрепа на заетостта, икономистите смятат, че държавата може да е по-смела и категорична, като поеме сама 60 процента от заплатите, без да изисква участие и от бизнеса за запазване на доходите на работниците.

В заключение икономистите на БАН подчертават, че оптималните мерки за борбата с Covid-19 са свързани със съзнателно ограничаване на икономическата активност и намаляване на броя на заразените. Проблемът с този подход е, че се отлага във времето постигането на обществен имунитет, но в зависимост от развитието на епидемията може да се мисли за циклично налагане или отмяна на ограниченията.

Според учените за трайно справяне с инфекцията ще са необходими между 6 и 12 месеца, като този период може да се съкрати само при наличие на доказани медикаменти за лечение, доколкото откриването на ваксина се очаква да отнеме поне една година.

Целия доклад на Института за икономически изследвания при БАН може да видите тук.

Интервю на Наталия Ганчовска с доц. Виктор Йоцов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йошуа Бенгио

Експерт: Надпреварата в сферата на ИИ крие големи рискове

Надпреварата за надмощие в областта на изкуствения интелект, предизвикана от неотдавнашната паника около китайския чатбот "ДийпСийк" (DeepSeek), рискува да засили екзистенциалните опасности от суперинтелекта, според един от "кръстниците" на ИИ Йошуа Бенгио. Експертът е автор на първия Международен доклад за безопасността на ИИ, който ще бъде..

публикувано на 05.02.25 в 13:17

Станаха ясни номинациите за наградите "Икар"

Актьорът Явор Милушев ще получи наградата "Икар" за изключителен принос към българския театър, съобщиха от Съюза на артистите в България. Днес станаха ясни номинациите в различните категории. За водеща мъжка роля отличието ще си оспорват Мак Маринов, Самуел Финци и Симеон Дамянов, а при дамите са борбата ще е между Албена Павлова, Невена..

публикувано на 05.02.25 в 13:07
Дмитрий Песков

Кремъл за готовността на Зеленски за преговори: Празни думи

Кремъл определи днес изказването на украинския президент Володимир Зеленски, че е готов за преки преговори с руския си колега Владимир Путин, като "празни думи", предаде АФП. "Засега това не може да бъде разглеждано различно, освен като празни думи", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред журналисти, след като Зеленски каза в интервю,..

публикувано на 05.02.25 в 12:57

Трима са арестувани при акцията срещу разпространението на вейпове с наркотици в София

При полицейската акция в София преди ден срещу разпространението на наркотици и вейпове, съдържащи забранени вещества, са били задържани трима души и иззети над хиляда различни продукти, съобщиха от вътрешното министерство.  Двама от задържаните са се опитали да изпратят чрез куриерска компания до крайни получатели в цялата страна 32 кутии,..

публикувано на 05.02.25 в 12:49
Наталия Делионова

Зов за помощ: Майка на три деца от Монтана се бори с тежко онкологично заболяване

Майка на три деца от Монтана се бори с тежко онкологично заболяване. Музикалната педагожка Наталия Делионова започна лечение в турска клиника. В Монтана се правят благотворителни инициативи за набиране на средства. Зов за помощ: Майка на три деца се нуждае от средства за лечение " Моята болест започна много неочаквано – една болка в..

публикувано на 05.02.25 в 12:45
Ученици от Професионалната гимназия по техника и технологии в Смолян поставиха днес цветя на пешеходна пътека в града - 18 ноември 2024 г.

С над 500 са намалели учениците в Смолянска област за последните 5 г.

С над 500 са намалели учениците в Смолянска област за последните пет години. През 2020 г. общо учениците в 10-те общини на Смолянска област са били 9119, а в момента са 8564. Всяка година учениците намаляват средно с по 100. Причините са механичната миграция към вътрешността на страната и чужбина и застаряващото население, тъй като основно жителите..

публикувано на 05.02.25 в 12:33

След сутрешния скандал – физически сблъсък между Костадинов и Мирчев в НС

Физически сблъсък между депутатите Костадин Костадинов и Ивайло Мирчев от ПП-ДБ по време на дебата по предложения от "Възраждане" законопроект за регистрация на чуждестранните агенти наложи второ прекъсване на заседанието на парламента за днес. Повод за сблъсъка станаха взаимни обвинения за финансиране от американска и руска страна...

публикувано на 05.02.25 в 12:25