Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Онкоболните пациенти в епидемична ситуация

Снимка: БГНЕС

Много рискови групи пациенти са в затруднено положение заради пандемията от коронавируса, причиняващ Covid-19 и ограничения достъп до медицинска грижа, наложен от извънредното положение.

Една от тези групи е на пациентите с онкологични заболявания. У нас с тежката диагноза живеят над 350 000 души.

Пациентите с онкологични заболявания са с понижен имунитет, затова са и сред най-застрашените рискови групи в настоящата епидемична обстановка. За това към тях трябва да се насочат много специфични грижи, смята председателят на сдружението "Спри рака" Росица Касабова. Маски, ръкавици, дезинфектанти, социална изолация – изброява тя, но предупреждава: „Да не спират да се движат активно, да се хранят правилно, защото това има огромно значение и за имунитета, и за опасността от заразяване.”

Росица Касабова съветва онкоболните да не предприемат прекъсване на лечение произволно, без консултация със специалист. „Специалистът е този, който ще прецени кое е доминантата в случая и как да протече лечението, ако се налага да се лекува и едното, и другото.”

Има случаи на хора, които се отказват от лечение заради страха от зараза с коронавируса, потвърди Касабова.

Спрелите терапията се подлагат на още по-сериозен риск предвид епидемията от Covid-19, допълва Росица Касабова, като се позовава на данни от Китай и Италия. „В случаите на онкопациенти, засегнати от коронавируса, са по-рискови тези, които тотално са прекъснали лечението, отколкото тези, които са го заменили или са продължили лечението си.”

Онкоболните пациенти са приемат много трудно новата ситуация и извънредното положение, защото страхът от болестта се допълва и от новата заплаха за здравето и живота им, обясни пред БНР психологът Събка Чехович.

„През първата седмица беше панически страх – какво сега, как ще бъде, как да постъпя, не стига ли това, пък сега и другото. Но този страх постепенно премина в едни по-нормални норми. Всеки един от хората търсеше най-правилния път за себе си. Ако човек се остави на страха, той стои в този страх, няма излизане от този страх. Конкретно за хората в процес на онкотерапия това в момента е по-важната терапия, отколкото реалния страх от евентуално заболяване”, коментира психологът в предаването „Хоризонт до обед”.

Раковоболните постепенно преодоляват страха от коронавируса и се приспособяват към обстановката, твърди и пловдивският онколог д-р Татяна Апостолова. Тя пояснява, че така направената организация свежда до минимум риска от заразяване при лечението им. 

„Нещо, което много им се разяснява: че прекъсването на лечението може да бъде за тяхното здраве фатално. Защото би трябвало - такова е заболяването, да си получават регулярно терапията. Във времето можем да отложим примерно един курс химиотерапия с една-две седмици, но в по-дълъг период от време това би било рисковано за тях.”

Извънредното положение и наложените от него ограничения може да доведат до забавяне на диагностиката, опасяват се лекарите.

Ако заболяването се открие по време на спешна операция или при други обстоятелства, извънредното положение не е пречка лечението да започне веднага. 

Онкоболните са високорискова група пациенти, при които е задължително тестването за коронавирус, подчертава Росица Касабова от сдружението "Спри рака". „Ако по-рано се хване тази инфекция при тях, те могат по-безболезнено да се излекуват. Те могат да нямат симптоматиката първоначално и тогава е още по-лесно - вирусът не е тръгнал.”

Добре е пациентите да бъдат изследвани, но не можем да разчитаме изцяло на тестовете във всекидневната си работа, смята д-р Татяна Апостолова. „Подготвени сме, ако установим не само температура, а и друга симптоматика, свързана с клиниката на новия вирус, съответно да реагираме. Но една диагностика, първоначална, с бързите тестове, би била прекрасна.”

Важно е пациентите с онкологични заболявания да не бъдат заблуждавани за реалната ситуация, в която се намираме. Трябва да са наясно какво трябва да направят, за да очакват по-добро бъдеще, съветва психологът Събка Чехович. 

Много е важно и поведението на семейството и приятелския кръг. „Да няма съжаление в поведението на околните. Да има любов. Да има грижа, да има откритост. Но в никакъв случай съжаление. Отсрещният го усеща и това е твърде демотивиращо за него.”

"Да помогнем на най-уязвимите" е мотото на националната благотворителна кампания, организирана от сдружението "Спри рака" и Портал на пациента. Целта е да се събират средства за осигуряване на предпазни облекла и консумативи и тестове за онкоболните пациенти и медиците, които ги лекуват, съобщи Росица Касабова.

Детайли по темата чуйте и в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на САЩ Джо Байдън

Байдън: Днес не се очаква израелски ответен удар срещу Иран

Днес не се очаква израелски ответен удар срещу Иран, заяви американският президент Джо Байдън. Нови израелски въздушни удари в Южен Бейрут са поразили централата на разузнаването на терористичната организация "Хизбула", твърди израелската армия. Последните трите въздушни удара по южните предградия на Бейрут идват след нощ на интензивни..

публикувано на 03.10.24 в 19:03

МВнР призова българите в Иран незабавно да напуснат страната

Министерството на външните работи призовава българите в Иран незабавно да напуснат страната заради нарастващото напрежение в региона. От ведомството препоръчват на сънародниците ни да се придържат стриктно към инструкциите за сигурност на местните власти, редовно да се информират за обстановката, да избягват военни обекти или струпване на..

публикувано на 03.10.24 в 10:12

Младите българи излизат от дома на родителите си на 30. Защо?

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, или 4 години след средното за ЕС, сочат данните на Евростат за миналата година. Сънародниците ни се нареждат след връстниците си от Хърватия, Словакия и Испания и делят четвъртото място с младите италианци. Средната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно..

публикувано на 03.10.24 в 06:38
Евелина Славкова

Евелина Славкова: Българските младежи са песимисти за света, но оптимисти за България

Българските младежи са песимистични за света, но оптимисти за България . Това каза пред БНР Евелина Славкова, социолог от Изследователски център "Тренд", която коментира изводите от проучването  "Младите хора в България - ментални рискове, предизвикателства и перспективи": "Българският младеж е оптимист за развитието на България, оптимист за..

публикувано на 02.10.24 в 16:48

Има по-голяма чувствителност към насилието над жени, но случаите растат

" Има по-голяма чувствителност сред обществото, че насилието над жени е съществен проблем . Последните социологически изследвания показват, че 84% от българите смятат, че имаме сериозен проблем, конкретно и с домашното насилие. За жалост обаче случаите продължава да нарастват. Има 50% ръст на новообразуваните досъдебни производства ". Това заяви..

публикувано на 02.10.24 в 10:52

Около 25% от българите вземат бързи кредити, малко над 1/5 спестяват

73% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след средата на 2021 г. Това регистрира социологическо проучване на агенция "Тренд", извършено по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).  "Правилната форма означава първо да платим на бъдещото себе си, чак тогава да харчим остатъка. При..

публикувано на 02.10.24 в 09:13

Кампания: Агресията в училище може да се преодолее със спорт

Със спорт може да се преодолее агресията в училище. Това е посланието на кампанията на Държавната агенция за закрила на детето "Бъди смел, бъди добър". Б ългарски олимпийци се включиха в инициативата в столичното 140-то училище "Иван Богоров". Ивет Горанова е част от кампанията. Какво по-добре от час по физическо, ако упражненията ти ги води..

публикувано на 01.10.24 в 11:35