Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елена Шипилова: Чужд език се учи по-лесно, ако имаш цел

Снимка: pixabay.com

Елена Шипилова е от Украйна, но живее в Чехия. Създала е свой метод за изучаване на чужди езици онлайн. Автор е на няколко книги за изучаване на немски и английски език. В своя семеен стартъп си е поставила за цел да обучава прагматично и фокусирано, така че хем човек да не похарчи цяло състояние, хем наученото да му е от полза в практиката.

„През нашия сайт могат да се изучават 18 езика, включително китайски, японски, корейски. Но основният подход е много различен от това, което се практикува. Много хора искат да учат чужд език, защото това за тях е като хоби. Ние се насочваме към онези, на които езикът наистина ще им трябва. Например – да се преместите в друга държава, да вземете изпит заради гражданство или когато децата ви ще учат в университет. За това вие имате срокове. И това същност отличава нашия начин за преподаване от останалите начини на преподаване на чужд език“, разказва Елена Шипилова в предаването „Закуска на тревата“.

Какъв е подходът към преподаването?

Преди да започне обучението, се интересуваме с каква цел ще бъде изучаван езикът, в какви срокове трябва да бъде научен. Затова не ни устройват отговори от сорта на „Ами, аз ще го уча, защото искам да го уча“ или „Просто да си комуникирам“. Вие трябва точно конкретно да кажете. Например ако работите, в каква компания ще е това, по какъв начин ще комуникирате с хората там. Интересуваме се от това какво е текущото нивото на обучаемия. След като имаме отговорите, съставяме съответната програма. Защото научаването изисква определено количеството часове.“

Чуждоезиковото обучение по този метод винаги си има икономическа страна – как да спестиш пари, процесът на обучение да не бъде толкова скъп, казва Елена Шипилова.

„Затова ние изнесохме въпроса за обучението на граматиката, изучаването на думите извън преподаването. Тези неща ще трябва да си ги научи самият човек със самостоятелна работа. Подготвяме видеоуроци, материали, аудиоматериали. Така както говоря с вас, така аз разказвам в аудио файлове например темата, която трябва да се разработи. Какво окончание например е нужно, дали да се промени съответната буква, защо това трябва да се случи. Ще получите около 300 изречения. И ако примерно имате упражнение как се образува на френски минало време, с тях можете да видите как се случва това на практика. Това става самостоятелно – вкъщи“, пояснява Шипилова.

Къде тук е мястото на учителя?

„Ако един ученик не се обучава сам у дома, това трябва да става с учител. За да може да достигнете прилично ниво, с което да комуникирате с работодатели, с вашите колеги, са ви нужни поне 300 часа. Ако всичко това зависи от преподавателя, тогава всички тези 300 часа трябва да ги платите на преподаватели. Търсите човек да ви преподава на частно по 10 евро на час - 300 часа по 10 евро са около 3000 евро. Никой, който има парите или разума, не би го направил. Затова направихме модел, при който изнасяме обучението в домовете на хората за самостоятелна работа. Така ученикът да може да си научи основните думи и граматиката. А когато вече дойде на урока, с преподавателя да тренира разговорите на съответния език. Там може да се учи как се построяват правилно изреченията.“

Самата Елена Шипилова трябвало бързо да научи немски език. Следвайки химико-технологични науки, тя решила да се включи в студентска програма, по която да пътува и да грижи за деца в европейски държави.

„Намерих немскоговорящо семейство. Първия път се провалих на кандидатстването в Германия. Не подходих сериозно към изпита. Дадоха ми втори шанс, но трябваше да науча езика за две седмици. Успях да взема изпита, да взема документите. Но в продължение на две седмици преди това аз учех онези думи, онези изрази, които имаха отношение към конкретната задача. Тъй като щях да се грижа за дете, проиграх ситуация с интервюто. „Какво може да направите, ако примерно децата са болни?“ Представих си отговор, че ще говоря с родителите, ще намеря лекарства. Заучих и необходимия набор от граматиката, който ще ми позволи граматически коректно да построя моя отговор.“

Преподаваме на две категории хора. Първо на тези, които от Русия искат да заминат в други държави заради работа, семейство, обучение, разказва още Шипилова.

„Също така ние работим с рускоговорящи студенти, които са в Швеция, Норвегия, Испания, Италия, Бразилия. Те са вече в езикова среда, но им е нужно да подобрят своя език. Аз например знам чешки, защото живея в Чехия в последните 10 години. Английски като средство за общуване. Италиански, защото исках да отида там да живея. Руски и украински - те са си ми роднини езици. Студентите ме питат често „Мога ли да науча за две седмици китайски?“ И аз се интересувам за какво му е нужен. Ако трябва да учите китайски заради туризъм, тогава 10 урока могат и да са достатъчни. Ама когато трябва да се учи китайски, за да може да се учи в университет и човек може да отделя цялото си време, това означава, че той ще работи по няколко часа системно. И ще се научи за половин година.“

Ситуацията в последните години с изучаването на езици се промени. Затова понякога се учудват защо не се получава, като се захванат, а мнозина се разочароват, споделя своя опит Елена Шипилова.

Пада самооценката. Той започва да счита, че е възрастен, че паметта му е лоша, че не е способен да учи. Но не хората са виновни за това, че не могат да научат езика. На моите ученици им обяснявам много дълго как да си разпределят времето, къде да поставят приоритетите, търся у тях мотивацията. Ако по някаква причина чуждият език не ви върви, а ви е нужен, не се предавайте. Ако не ви е нужен, просто живейте си спокойно, гледайте цветя, възпитавайте деца, ходете на риба, на походи“, съветва Елена Шипилова.

Цялото интервю чуйте и в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българите в Чикаго отпразнуваха 24 май

Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..

публикувано на 25.05.25 в 07:20

Нова техника получава отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център в Русе

Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания.  Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..

публикувано на 25.05.25 в 06:11

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват в домашни условия за два вида онкологични заболявания

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..

публикувано на 25.05.25 в 05:50

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47