Какви спомени крият пасторалните пейзажи около Искър и могат ли да се пресекат планинските вериги на биографичните истории? Калин вече е направил 4 видеоинтервюта с местни хора от врачанското село Зверино. Не крие, че в главата си има поне още 10-15 разговора, които иска да осъществи.
За Калин идеята да започне да снима видеата тип "малки истории" зрее твърде дълго. Възхищавайки се на свой учител по английски, някъде там, в междината между гимназията и университета си мислел как някой ден трябва да направи поредица от биографични видеоинтервюта, а той би бил първият събеседник. Учителят, който бил енциклопедична личност и син на свещеник, починал, а Калин и до днес съжалява, че не е бил първият гост в рубриката му.
Да "прелистиш" живота на местните невинаги се оказва лесна задача. Хората, които имат най-много за разказване, се притесняват най-много от това историята им да получи публичност, сподели Калин Дацов. Типичен пример е местният учител по история и физкултура и треньор по футбол. „Той е бивш футболист, играл е срещу ЦСКА, играл е срещу „Интер“ в Италия. Има много истории зад гърба си.“ Отнело им време да го убедят, че е хубаво да ги разкаже.
Няма как една история да не ти повлияе, признава Калин. След като един човек застане пред камерата ти, малко или много се сближаваш с него, някои ти стават приятели. Казва, че тези истории подхранват любопитството му. „Като пъзел ми е, опознавам хората, опознавам селото.“ Откъснал се вече години от местния колорит, през тези истории и завръщанията си той поддържа жива връзка със Зверино.
Той обаче „колекционера“ не само образи и разказани истории, а и зрънцата зверински диалект.
Иска някой ден да превърне рубриката си в YouTube в книга. „С не много страници, сам ще си го финансирам. Просто искам да оставя нещо след себе си за селото. Въпреки че е толкова близо: 70-80 до от София, говорът е много различен, много е цветен.“
Периодично през видеата на Калин се прокрадва звук от преминаващите през дефилето влакове. Зверино е железничарско село.
Повечето хора ги познавам като параван на моя живот, през обичайните поздрави за добър ден и добър вечер, но много често се оказва, че не знаем почти нищо за хората, с които делим една ограда, признава Калин Дацов. „Като се разговори човек с тях, като ги върнеш малко назад в миналото, можеш да откриеш много интересни неща.“
Вече три години Калин поддържа Фейсбук страницата на село Зверино, където качва снимки и видеа. Веднъж му попадат албуми на ученици от Зверино на местен фотограф – чичо Борис. На една от снимките се откроява ученик в костюм. Започва да разпитва и се оказва, че това е брат на прабаба му, който през 20-те години на миналия век е участвал активно в създаването на местното читалище и на духовия оркестър, както и в изнасянето на първата театрална постановка. „Той е бил човек тясно ангажиран с културната дейност в селото, впоследствие 1957 година е кмет на селото…“
Населението на Зверино е около 1500 души, а местните хора се радват на усилията на Калин да пази паметта на селото.
„Това, което аз правя, го правя буквално за тях. Има много от тях, които живеят в чужбина и това им е единствената връзка със селото, с актуалното, което се случва.“
Целият разговор е в звуковия файл.
Снимки: Калин ДацовРиволи е град в Италия, свързан с Наполеон и неговата победоносна италианска кампания, на него е кръстена и централна улица във френската столица, а на №59 от 1 ноември 1999 г. живее съвременното изкуство. Тогава трима артисти от KGB (Kalex, Gaspard, Bruno) окупират изоставена с години сграда и я..
Уникалният кукерски фестивал "Старчевата" в Разлог и тази година сибира над 3000 пазители на старата традиция за прогонване на злото и възвестяването на младата година . Девети международен кукерски карнавал "Старчевата" в Разлог На Атанасовден от седемте махали на града тръгна шествие с над 250 чауши, придружавани от..
Мюмюне Мехмедова пристига в Брюксел през далечната 2006 година , когато страната ни все още не е членка на Европейския съюз. Трудно взима решението да остави дома си, семейството, децата и да тръгне от родното Лудогорие към неизвестното, но тогава била притисната от обстоятелствата. Разказва, че в Разградско имала малък бизнес - магазин за..
За последните три години над 100% се е увеличил броят на възпитаниците в Центъра за специална образователна подкрепа в Силистра . Причините – подобрените условия за работа и професионализмът на експертите, но и нарастващият брой деца с дефицити. Извършен е основен ремонт на фасадата на сградата за 400 хил. лв. По европейски проект са..
На 8 декември се навършват 44 години от смъртта на английския музикант и активист за мир Джон Ленън. Певецът е убит на 8 декември 1980 г. Смъртта му шокира целия свят, но наследството му продължава да вдъхновява поколения. „Още, когато бях малко дете и когато чух Бийтълс за първи път леля ми Стефка донесе един магнетофон и пусна ¨O,..
Международният ден на студентите се отбелязва на 17 ноември заради поредица от кървави събития, случили се в Чехия през 1939 година. „Събитията са свързани с окупацията на Чехословакия през 1939 година. Престава да съществува Чехословашката република и се обявява протекторатът в Чехословакия. В тези смутни и тъжни времена единствената част..
За първи път театърът в Силистра започва новата година с над 60 000 лева неразплатени задължения. В други години процентът е бил минимален. Коледно-новогодишните празници са били белязани от липсата на пари за режисьори, сценография, командировъчни . Отложена е премиера и заради неодобрен от Министерството на културата разход за пулт..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..