Какви спомени крият пасторалните пейзажи около Искър и могат ли да се пресекат планинските вериги на биографичните истории? Калин вече е направил 4 видеоинтервюта с местни хора от врачанското село Зверино. Не крие, че в главата си има поне още 10-15 разговора, които иска да осъществи.
За Калин идеята да започне да снима видеата тип "малки истории" зрее твърде дълго. Възхищавайки се на свой учител по английски, някъде там, в междината между гимназията и университета си мислел как някой ден трябва да направи поредица от биографични видеоинтервюта, а той би бил първият събеседник. Учителят, който бил енциклопедична личност и син на свещеник, починал, а Калин и до днес съжалява, че не е бил първият гост в рубриката му.
Да "прелистиш" живота на местните невинаги се оказва лесна задача. Хората, които имат най-много за разказване, се притесняват най-много от това историята им да получи публичност, сподели Калин Дацов. Типичен пример е местният учител по история и физкултура и треньор по футбол. „Той е бивш футболист, играл е срещу ЦСКА, играл е срещу „Интер“ в Италия. Има много истории зад гърба си.“ Отнело им време да го убедят, че е хубаво да ги разкаже.
Няма как една история да не ти повлияе, признава Калин. След като един човек застане пред камерата ти, малко или много се сближаваш с него, някои ти стават приятели. Казва, че тези истории подхранват любопитството му. „Като пъзел ми е, опознавам хората, опознавам селото.“ Откъснал се вече години от местния колорит, през тези истории и завръщанията си той поддържа жива връзка със Зверино.
Той обаче „колекционера“ не само образи и разказани истории, а и зрънцата зверински диалект.
Иска някой ден да превърне рубриката си в YouTube в книга. „С не много страници, сам ще си го финансирам. Просто искам да оставя нещо след себе си за селото. Въпреки че е толкова близо: 70-80 до от София, говорът е много различен, много е цветен.“
Периодично през видеата на Калин се прокрадва звук от преминаващите през дефилето влакове. Зверино е железничарско село.
Повечето хора ги познавам като параван на моя живот, през обичайните поздрави за добър ден и добър вечер, но много често се оказва, че не знаем почти нищо за хората, с които делим една ограда, признава Калин Дацов. „Като се разговори човек с тях, като ги върнеш малко назад в миналото, можеш да откриеш много интересни неща.“
Вече три години Калин поддържа Фейсбук страницата на село Зверино, където качва снимки и видеа. Веднъж му попадат албуми на ученици от Зверино на местен фотограф – чичо Борис. На една от снимките се откроява ученик в костюм. Започва да разпитва и се оказва, че това е брат на прабаба му, който през 20-те години на миналия век е участвал активно в създаването на местното читалище и на духовия оркестър, както и в изнасянето на първата театрална постановка. „Той е бил човек тясно ангажиран с културната дейност в селото, впоследствие 1957 година е кмет на селото…“
Населението на Зверино е около 1500 души, а местните хора се радват на усилията на Калин да пази паметта на селото.
„Това, което аз правя, го правя буквално за тях. Има много от тях, които живеят в чужбина и това им е единствената връзка със селото, с актуалното, което се случва.“
Целият разговор е в звуковия файл.
Снимки: Калин ДацовПрез 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.